Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Plaza: 81 532-02-70, 81 536-23-41, 501-099-489, 510-089-051

Komentarze rynkowe

Stajniak: Coraz większa zmienność notowań złotego
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
23.06.2017
więcej
Ryczko: utrzymanie presji na złotym
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło wyhamowanie impulsu spadkowego, jednak presja pozostaje utrzymana. Wsparciem dla PLN, oraz innych walut EM, jest chwilowo fakt, iż notowania dolara wyhamowały zwyżki, a w przypadku EUR/USD możemy mówić o pewnym odreagowaniu.
22.06.2017
więcej
Witczak: czwartkowy poranek na forexie
Dziś zaczyna się szczyt Unii Europejskiej, gdzie omawiane będą m.in. kwestie związane z imigrantami. Najprawdopodobniej, jak podają wczesnym rankiem media, Polsce nie udało się obronić w pracach przygotowawczych zapisu wzywającego Komisję Europejską do zmodyfikowania przepisów o relokacji uchodźców - tych przepisów, których nie ma zamiaru realizować polski rząd.
22.06.2017
więcej
Sawicki: ropa znów na pierwszym planie
Trzeci kolejny dzień publikacji cotygodniowych informacji o zapasach ropy w USA przynosi przecenę surowca znacznych rozmiarów. Wczoraj sprowadziła ona kurs WTI do 42 USD. Sentyment na rynku ropy uległ odwróceniu o 180 stopni. Na początku roku rynek zbyt optymistycznie podchodził do możliwości szybkiego wymazania gigantycznej nadpodaży i ograniczenia zapasów w wyniku wejścia w życie porozumienia OPEC z listopada. Przekonanie graniczące z pewnością zmieniło się w jednoznaczny sceptycyzm.
22.06.2017
więcej
Rogalski: dolar wraca do przeceny
Skoro nawet „jastrzębi” do tej pory Patrick Harker z oddziału FED w Filadelfii zaczyna być bardziej ostrożny w kwestii przyszłych decyzji FED (podwyżka stóp raczej w grudniu, podobnie jak redukcja bilansu i wyraźniejsze akcentowanie kwestii przyszłych odczytów inflacji), to trudno o to, aby dolar utrzymał odbicie z ostatnich dni. Teraz uwaga będzie przesuwać się w stronę ważnych danych makro, które będą pojawiać się na przełomie miesiąca.
22.06.2017
więcej
Rogalski: dolar kanadyjski wsparty przez lepsze dane
Mocny wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu (0,8 proc. m/m, oraz 1,5 proc. m/m bez samochodów - oczekiwano odpowiednio 0,3 proc. m/m i 0,7 proc. m/m) sprawił, że CAD dostał dzisiaj „wiatru w żagle”.
22.06.2017
więcej
Ryczko: Złoty najsłabszy od kwietnia
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
21.06.2017
więcej
Stajniak: Pogorszenie nastrojów na rynkach. Co ze złotym?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
21.06.2017
więcej
Rogalski: kolejne wystąpienia członków Fed mogą wesprzeć dolara
Wczorajsze słowa Williama Dudley’a z FED potwierdzały linię banku centralnego zaprezentowaną w minioną środę - niższa inflacja nie jest problemem i liczymy na jej powrót w stronę celu - i były tym, co akurat potrzebował rynek.
20.06.2017
więcej
Ryczko: dynamika korekty na złotym ograniczona. Istotne dane makro w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło podtrzymanie presji podażowej na wycenie złotego. Z jednej strony obserwujemy techniczne odreagowanie z okolic strefy wsparcia na 4,17-4,20 EUR/PLN. Z drugiej mocniejszy dolar podtrzymuje presję na realizację zysków na walutach EM. Wczoraj W. Dudley z NY FED podtrzymał stanowisko zaprezentowane na ostatnim posiedzeniu (potencjalne podbicie inflacji na bazie wzrostu płac), co zostało odebrane jako sygnał wsparcia dla wyceny USD.
20.06.2017
więcej
Witczak: polski przemysł, polska sprzedaż
Ostatnio klimat zrobił się prodolarowy i nawet dziś rano mamy ok. 1,1150-55 na wykresie. To - jak na minione dni czy nawet tygodnie - zupełnie niezły kurs, oczywiście z perspektywy tych, których cieszy silny dolar.
20.06.2017
więcej
Wrzesińska: eurodolar powrócił w okolice 1,1150
Na początku bieżącego tygodnia utrzymuje się pozytywny klimat inwestycyjny i apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Z powodu braku istotniejszych publikacji makroekonomicznych gro uwagi koncentruje się na wystąpieniach przedstawicieli banków centralnych. W dniu wczorajszym Wiliam Dudley poparł kierunek obecnych działań Fed zmierzający do trzech podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku.
20.06.2017
więcej
Rogalski: dolar coraz silniejszy
Dzisiejsze wystąpienia członków FED wsparły dzisiaj amerykańską walutę - przemawiający rano Stanley Fischer (wiceprezes) wprawdzie nie odniósł się bezpośrednio do bieżącej sytuacji, ale dał do zrozumienia, że utrzymywanie zbyt długo niskich względem możliwości gospodarki stóp procentowych, prowadzi do tworzenia się niebezpiecznych nierównowag, oraz tworzenia baniek spekulacyjnych.
20.06.2017
więcej
Impuls korekcyjny na złotym chwilowo zanegowany
Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut.
19.06.2017
więcej
Już po francuskich wyborach. Co dziś w kalendarium?
Co z eurodolarem? Ten pozycjonuje się na 1,1190.
19.06.2017
więcej
Dolar powróci do spadków, jeśli nie będzie nowych impulsów
Zdobycze dolara osiągnięte w miniony czwartek dzięki bardziej „jastrzębim” informacjom po posiedzeniu FED w środę wieczorem, są stopniowo wymazywane.
19.06.2017
więcej
Dudley z Fed nieco wzmocnił dolara
Na jutro zaplanowano wystąpienia Evansa, Fischera i Kaplana.
19.06.2017
więcej
Dolar w końcu mocniejszy. Coś się ruszyło
Jak wygląda sytuacja na złotym?
16.06.2017
więcej
Banki centralne szkodzą złotemu
Kontynuacja korekty na rynku dolara powinna wiązać się z chwilowym osłabieniem złotego.
16.06.2017
więcej
"Jastrzębie" sygnały z Fed. Jak zareagował złoty?
Na rynku złotego uwagę zwraca czarna tygodniowa świeca na koszyku BOSSAPLN.
16.06.2017
więcej
Frank bez większej reakcji po posiedzeniu SNB
Na tygodniowym układzie CHF/PLN widać jednak utrzymujący się już od ponad 7 miesięcy kanał spadkowy, którego górne ograniczenie przebiega przy 3,91.
16.06.2017
więcej
Ryczko: złoty w konsolidacji, inwestorzy czekają na Fed
Lokalne dane i wydarzenia są jednak na drugim planie, gdyż większość inwestorów czeka na mocniejszy impuls z rynku globalnego. Potencjalnym pretekstem dla takiego ruchu może się stać dzisiejszy Fed - warto jednak zauważyć, iż pomimo powszechnych oczekiwań na podwyżkę dolar pozostaje stabilny, co wskazuje, że inwestorzy obawiają się możliwego obniżenia prognoz.
14.06.2017
więcej
Witczak: od Chin i Japonii do Fed
W bardzo wczesnych godzinach porannych (naszego czasu) napłynęły dane gospodarcze z Chin. Produkcja przemysłowa za maj zwiększyła się o 6,5 proc. r/r (oczekiwano 6,3 proc.), natomiast sprzedaż detaliczna o 10,7 proc. r/r (przewidywano 10,6 proc.). Inwestycje w aglomeracjach miejskich wzrosły o 8,6 proc., trochę gorzej niż prognozowano, bo zakładano +8,8 proc.
14.06.2017
więcej
Sierakowska: najważniejsze wydarzenie tygodnia
Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia (oraz w zasadzie całego bieżącego tygodnia) jest decyzja Fed w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwana jest podwyżka o 25 punktów bazowych, a jej prawdopodobieństwo szacowane jest na ponad 95 proc.
14.06.2017
więcej
Białas: SNB, BoE, BoJ - bez fajerwerków
Druga część tygodnia przynosi decyzje trzech banków centralnych G10, choć w żadnym przypadku nie zapowiada się na przełomowe postanowienia. Ze Szwajcarii ponownie usłyszymy, że frank jest przewartościowany, Bank Anglii będzie bardziej ostrożny po trudnym wyniku wyborów, a Bank Japonii nie spieszy się ze strategią wycofania z ultra-łagodnej polityki.
14.06.2017
więcej
Stajniak: Czy Fed osłabi złotego?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
13.06.2017
więcej
Ryczko: Spokojny początek tygodnia dla złotego
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
13.06.2017
więcej
Kiepas: Funt odzyskuje siły po wyborach
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
13.06.2017
więcej
Witczak: Trump, Draghi, May - tydzień nazwisk
3 stycznia tego roku notowano na eurodolarze minimum 1,0340. Jeśli weźmiemy pod uwagę następne minima - z 2 marca i okresu od 7 do 17 kwietnia (w pewnym przybliżeniu), to dostaniemy linię wzrostową. Obecnie biegnie w pobliżu 1,0750. W kwietniu trend się zaostrzył - i to silnie. Powiedzmy, że zaktualizowana linia biegnie przez dołki z 17 kwietnia i 11 maja. A zatem jesteśmy prawie przy niej, niemalże ją testujemy, choć właściwsze byłoby zejście do 1,1120.
12.06.2017
więcej
Wrzesińska: tydzień posiedzeń banków centralnych
W bieżącym tygodniu oczy inwestorów ponownie zwrócą się w stronę USA, po tym jak w ostatnim czasie dominowały czynniki europejskie. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie czerwcowe posiedzenie FOMC, gdzie rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych za niemal pewną opcję. Na bazie kontraktów Fed Fund Futures prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w czerwcu wyceniane jest na ponad 95 proc.
12.06.2017
więcej
Sawicki: ostatni na placu boju
Kolejny tydzień obfitujący w ważne wydarzenia przed nami. Oczywiście pozycja numer jeden to posiedzenie Fed z konferencją Yellen oraz nowymi projekcjami optymalnego poziomu stóp procentowych, ale będą też posiedzenia Banku Japonii, Banku Anglii i Szwajcarskiego Banku Centralnego. Tyle tylko, że na pierwsze z tych wydarzeń poczekamy do środowych godzin wieczornych, a dziś kalendarz makroekonomiczny zionie pustką.
12.06.2017
więcej
Dąbrowski: Macron nadzieją dla euro
Emmanuel Macron ma za sobą kolejny sukces. Po zdobyciu prezydentury teraz jego ugrupowanie pewnie wygrało I turę wyborów parlamentarnych. W efekcie nowy prezydent stoi przed szansą zliberalizowania skostniałego rynku pracy we Francji. Tym staraniom będą kibicować rynki i jeśli mu się to powiedzie, strefa euro powinna dostać silny impuls do rozwoju.
12.06.2017
więcej
Witczak: eurodolar czeka na Fed
Eurodolar rezyduje dziś rano w okolicach 1,12 - 1,1215. Od początku roku trwa trend wzrostowy. Główna jego linia (po minimach z 3 stycznia i 2 marca) przebiega teraz trochę poniżej 1,08. Druga linia to 17 kwietnia i 11 maja. A zatem euro jest, ogólnie rzecz biorąc - mocne.
12.06.2017
więcej
Ryczko: złoty w lokalnej konsolidacji, rynek czeka na FED
Otwarcie nowego tygodnia na PLN przynosi nam nieznaczne podbicie wyceny m.in. za sprawą wyników wyborów parlamentarnych we Francji. Wedle projekcji wybory wygrało LREM E. Macron'a. Wraz z sojuszniczym MoDem koalicja ta może liczyć na 400-445 miejsc w parlamencie.
12.06.2017
więcej
Rogalski: maleje ryzyko polityczne w strefie euro
Poniedziałek jest ubogi w istotne publikacje makro, rynki tym samym czekają już na środę, kiedy to poznamy najprawdopodobniej decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych ze strony FED, ale nie to będzie kluczowe, tylko towarzyszący jej komunikat, oraz projekcje makro.
12.06.2017
więcej
Witczak: powyborczy poranek, waluty i polityka
Niektórzy sądzą, że premier Theresa May powinna teraz zrezygnować ze swego stanowiska. Jak wiadomo, przyspieszone wybory były jej własnym dziełem i pomysłem, liczyła bowiem na to, że jej partia (torysi) zdobędzie samodzielną większość i będzie mogła swobodnie realizować m.in. własną koncepcję Brexitu.
09.06.2017
więcej
Białas: wybory największym wrogiem funta
Funt runął po tym, jak wstępne wyniki wyborów wskazały, że Partia Konserwatywna straciła większość w parlamencie. Jednak reszta globalnych rynków finansowych na razie pozostaje spokojna, nie widząc w wyborach istotnego powodu do zmiany sentymentu. Ale ponieważ waluty nie lubią niestabilnych rządów, to może nie być koniec rynkowych perturbacji i problemów funta.
09.06.2017
więcej
Ryczko: złoty najmocniejszy do funta od listopada 2016
Do wczorajszych godzin wieczornych tzw. super-czwartek zawiódł oczekiwania inwestorów pod względem zmienności. EBC nieznacznie zmienił komunikat, a obniżenie prognoz inflacyjnych było już przez rynki zdyskontowane. Przesłuchanie Comey’a lokalnie podbiło jedynie zmienności na USD.
09.06.2017
więcej
Wrzesińska: wynik wyborów w Wielkiej Brytanii ciąży funtowi
Dzisiaj oczy wszystkich inwestorów zwrócone są w stronę Wielkiej Brytanii z tego względu, że są już znane wyniki przyśpieszonych wyborów parlamentarnych. Choć zwyciężyła Partia Konserwatywna premier Theresy May, to jednak rezultat wyborów okazał się porażką dla Torysów, którzy stracili samodzielną większość w Izbie Gmin.
09.06.2017
więcej
Białas: przyszły tydzień z decyzją Fed
Przyszły tydzień nie zwalnia tempa pod kątem kluczowych wydarzeń. Największą uwagę przyciągnie decyzja Fed, gdzie podwyżka stóp procentowych jest niemal pewna, ale pod znakiem zapytania stoi kształt polityki w kolejnych kwartałach. Tłem będą decyzje SNB, BoE i BoJ, a także szereg odczytów dotyczących inflacji, sprzedaży detalicznej i rynku pracy.
09.06.2017
więcej
Rogalski: ECB dał impuls do przeceny. Podsumowanie tygodnia
09.06.2017
więcej
Ryczko: Początek korekty na złotym?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
08.06.2017
więcej
Dąbrowski: Czwartek to bardzo ważny dzień dla europejskich walut
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
08.06.2017
więcej
Kiepas: Reakcja walut na decyzję EBC
Komentarz analityka do sytuacji na rynku po ważnej decyzji władz monetarnych strefy euro.
08.06.2017
więcej
Złoty stabilny przed RPP. Inwestorzy czekają na "super czwartek"
Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie presji podażowej na wycenie złotego.
07.06.2017
więcej
Od zera do bohatera
Dolar australijski wstaje z kolan.
07.06.2017
więcej
Przecieki z EBC przyczyną wahań na euro
Dolar może mieć ograniczone pole do odbicia ze względu na zaplanowane na jutro na godz. 16:00 zeznania byłego szefa FBI w Senacie.
07.06.2017
więcej
Ryczko: złoty bez zmian, RPP w kalendarzu
Początek nowego tygodnia handlu przyniósł lekkie podbicie awersji do ryzyka, co lokalnie negatywnie przełożyło się również na złotego. Impuls ten okazał się być relatywnie nietrwały, a w godzinach popołudniowych wycena złotego wróciła do okolic odniesienia.
06.06.2017
więcej
Witczak: to i owo z Eurolandu
06.06.2017
więcej
Sawicki: rozczarowanie goni rozczarowanie
Piątkowy raport z rynku pracy USA przyniósł spore rozczarowanie i przełożył się silny spadek rentowności długu USA oraz przecenę dolara. Wczorajsza paczka danych tylko utwierdza rynek w pesymistycznym spojrzeniu na dolara, czego najsilniejsze dowody widać w załamaniu kursu USD/JPY, który przebił 110,00 powinien schodzić do 108,20.
06.06.2017
więcej
Stajniak: ryzyko wisi w powietrzu
Wszystkie nieobecne wczoraj rynki, czyli w szczególności Nowa Zelandia oraz Niemcy powracają dzisiaj w środowisku zdwojonego ryzyka, po ostatnich wydarzeniach w Londynie, przed decyzją EBC oraz wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim widać silne umocnienie się jena oraz złota, co wskazuje na odwrót inwestorów do bezpieczniejszych rynków.
06.06.2017
więcej
Rogalski: rynek czeka już na super-czwartek
Dolar nadal szuka swojego dna. Obserwowane wczoraj rano odbicie zostało później podkopane przez rozczarowanie odczytem ISM dla usług, który poznaliśmy o godz. 16:00. Rozczarowujące okazały się też ostateczne odczyty kwietniowych zamówień na dobra trwałego użytku.
06.06.2017
więcej
Złoty w konsolidacji. Wydarzenia w Londynie bez wpływu na rynek
Na szerokim rynku inwestorzy czekają na czerwcowe posiedzenie Fed.
05.06.2017
więcej
U progu nowego tygodnia
Jak wygląda sytuacja złotego?
05.06.2017
więcej
Super tydzień w ponurych nastrojach
Mamy dwa kluczowe rozstrzygnięcia dla europejskich waluty.
05.06.2017
więcej
Rynek w obliczu ryzyka
W przypadku GPW obserwujemy realizację zysków, która może być związana z chęcią odejścia do bezpieczniejszych aktywów.
05.06.2017
więcej
Ryczko: zloty nieco słabszy, inwestorzy czekają na NFP
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło nam lekkie spadki - częściowo za sprawą słabszych danych makro. Odczyt przemysłowego indeksu PMI za maj wypadł na poziomie 52,7 pkt. wobec oczekiwanych 54,5 pkt. Pomimo iż jest to najsłabsze wskazanie od 6-miesięcy obserwatorzy zwracają uwagę na utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu w krajowej gospodarce.
02.06.2017
więcej
Rogalski: czekamy na dane z USA
Dzisiaj rynki ustawią dane Departamentu Pracy USA. Mediana zakłada, że w gospodarce przybyło 185 tys. etatów poza rolnictwem, podczas gdy w sektorze prywatnym 179 tys. Stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie 4,4 proc, podczas kiedy dynamika średniej płacy godzinowej może wzrosnąć w maju o 0,2 proc. m/m wobec 0,3 proc. m/m w poprzednim okresie. Klucz tkwi w tej ostatniej figurze - większa dynamika płac może uruchomić całą serię spekulacji odnośnie przyspieszenia inflacji w najbliższych miesiącach, na co musiałby zareagować FED.
02.06.2017
więcej
Witczak: złoty, dolar, euro w oczekiwaniu na payrollsy
Szerzej o sytuacji eurodolara pisaliśmy we wczorajszym raporcie wieczornym. Główna teza jest taka, że mamy wzrost wartości euro już od początku roku, przy czym obecnie wyznaczają go dwie linie - i do obu jest jeszcze daleko. Jedna biegnie jeszcze poniżej 1,08. Druga z grubsza przy 1,1030-40. Nawet więc głębsze umocnienie dolara w perspektywie kilkunastu dni nie musiałoby zachwiać tym trendem.
02.06.2017
więcej
Białas: jaka płaca, taka siła dolara
Dolar dostał wiatru w żagle po silnym raporcie ADP i lepszym ISM dla przemysłu, jednak główne danie w tym tygodniu dopiero przed nami. Za kilka godzin prawdopodobnie przekonamy się, że tempo przyrostu miejsc pracy w maju było dalej mocne, ale kluczowym elementem raportu będzie dynamika płac. Jeśli będzie zbyt niska, z dolara uleci całość z wczorajszych zysków.
02.06.2017
więcej
Stajniak: dane mogą zagwarantować podwyżkę
Przed nami bardzo ważne wydarzenie jakim jest publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Raport NFP jest jednym z najbardziej wyczekiwanych w miesiącu, a tym razem może zagwarantować podwyżkę stóp procentowych w trakcie najbliższego posiedzenia Fed. Dolar jest jednak niepewny, co jest związane z wczorajszym wystąpieniem Donalda Trumpa dotyczącego pakietu klimatycznego.
02.06.2017
więcej
Wrzesińska: w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja oficjalnego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Po wczorajszym lepszym niż oczekiwano odczycie raportu ADP według którego w sektorze prywatnym w maju powstało 253 tys. nowych etatów nastroje przed publikacją danych Departamentu Pracy pozostają optymistyczne.
02.06.2017
więcej
Białas: przegląd wydarzeń następnego tygodnia
W tym tygodniu najważniejszy będzie czwartek, na kiedy przypadają wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii oraz konferencja prasowa po posiedzeniu ECB. Funt pozostanie mocno zmienny w oczekiwaniu na wyniki, a w decyzji ECB widzimy zagrożenia dla euro. Ponadto poznamy decyzję banków centralnych z Australii i Polski, indeks ISM dla usług z USA, a także raport z rynku pracy Kanady.
02.06.2017
więcej
Dług mocniejszy. Odczyt PMI w kalendarzu
Notowania złotego poruszają się w ramach wąskiej konsolidacji.
01.06.2017
więcej
Poranne zmagania eurodolarowe w oczekiwaniu na ADP
Na EUR/PLN widzimy 4,18 czyli nic nowego. Zakładamy zresztą, że dziś do przełomu nie dojdzie.
01.06.2017
więcej
Trudno zerwać z pozytywnym sentymentem
PMI z Chin rozczarował, podobnie jak dane z Polski.
01.06.2017
więcej
Witczak: dane makro i eurodolar o poranku
Na razie złoty pozostaje dość mocny, ale od pewnego czasu widzimy, że około półroczny trend spadkowy przygasa. Za wcześnie, by mówić o radykalnym cofnięciu - i zresztą jest możliwe, że za kilka miesięcy USD/PLN będzie znacząco niżej niż teraz, o ile rzeczywiście EBC zacznie się wycofywać z łagodnej polityki, a Fed nie będzie zbyt jastrzębi.
31.05.2017
więcej
Ryczko: złoty konsoliduje, inflacja CPI w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym było niezwykle ciekawe, gdzie wycena polskiej waluty dynamicznie reagowała na zmiany na eurodolarze. Początkowe odbicie notowań dolara wywarło presję na waluty EM, jednak wraz z coraz wyższymi poziomami na eurodolarze inwestorzy znów skierowali się ku bardziej ryzykownym instrumentom.
31.05.2017
więcej
Rogalski: funt traci grunt
Jeżeli konserwatyści utracą większość parlamentarną, to będzie to tylko sygnał, że rozpoczynające się 19 czerwca formalne negocjacje ws. warunków Brexitu będą bardzo trudne i duże będzie ryzyko ich zerwania. Przy czym nie ma odwrotu od procesu wyjścia z UE, więc na tym sporo straciłaby brytyjska gospodarka.
31.05.2017
więcej
Ryczko: Lokalne przesilenie na złotym
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
30.05.2017
więcej
Rogalski: Dolar kontynuuje odbicie
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
30.05.2017
więcej
Kolejny tydzień pod znakiem payrollsów
Odczyty te zazwyczaj cieszą się dużym zainteresowaniem graczy i nierzadko mają znaczący wpływ na sytuację.
29.05.2017
więcej
Złoty bez zmian na początku tygodnia
Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN widoczna jest próba stworzenia bazy pod lekki ruch korekcyjny.
29.05.2017
więcej
Tydzień prawdy dla dolara
W najbliższych dniach poznamy serię ważnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.
29.05.2017
więcej
Stasik: Czas na tańszego funta?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
26.05.2017
więcej
Dąbrowski: Huśtawka nastrojów na GPW
Komentarz analityka do sytuacji na rynkach finansowych w ostatnich dniach.
26.05.2017
więcej
Rogalski: dolar nadal słaby po minutkach
Minutki FED nie pomogły zbytnio dolarowi, gdyż tak jak było to przewidzenia, nie dały odpowiedzi na drążące rynek pytania o skalę kolejnych podwyżek stóp. Ruch w czerwcu pozostaje niezagrożony, chociaż niewątpliwie większy akcent zostanie położony na publikowane przed tym posiedzeniem dane makro za maj.
25.05.2017
więcej
Białas: FOMC nie spełnił oczekiwań, teraz kolej na OPEC
Dolar nie znalazł wsparcia w protokole FOMC i jego atrakcyjność dla inwestorów pozostaje niska. Dziś w centrum uwagi jest decyzja OPEC o wydłużeniu cięcia wydobycia, wokół której rynek zbudował wysokie oczekiwania. Złoty pozostaje silny, choć przychodzi to z trudem i przy niskiej aktywności uczestników rynku.
25.05.2017
więcej
Rogalski: sytuacja po informacjach z OPEC
Ustalenia po dzisiejszym szczycie OPEC są zgodne z tym, o czym mówiono wcześniej - zgodzono się na przedłużenie ograniczeń w wydobyciu surowca o 9 miesięcy. To może prowokować do realizacji zysków, chociaż w ostatnim czasie pojawiały się też obawy, że konsensus będzie jedynie na 6-miesięcy.
25.05.2017
więcej
Ryczko: Złoty bez większych zmian. Rynek czeka Draghiego
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
24.05.2017
więcej
Złoty bez zmian. Inwestorzy czekają na Fed i OPEC
Początek tygodnia na rynku PLN nie przyniósł większych zmian - inwestorzy wyczekują na istotne wydarzenia zagraniczne, podczas gdy krajowy kalendarz makro nie zawiera kluczowych odczytów.
23.05.2017
więcej
Indeksy PMI, a w tle kolejny zamach
Czy może to wpłynąć na waluty? Premier Theresa May wstrzymała na razie kampanię wyborczą, a funt poszedł w dół.
23.05.2017
więcej
Dolar z kolejnymi problemami
Amerykańska prasa nie odpuszcza Donaldowi Trumpowi.
23.05.2017
więcej
Witczak: eurodolar - na co czekamy?
Eurodolar naruszał już poziom 1,12 - a teraz jest tylko nieznacznie niżej, w rejonie 1,1185-90. Teoretycznie, jeśli odnosić sytuację do ogólnej konsolidacji trwającej 2,5 roku, euro ma jeszcze spore pole do popisu, tzn. można myśleć o rejonie 1,15 - 1,17. Ostatni raz tak wysoko byliśmy w maju 2016.
22.05.2017
więcej
Białas: "Trumpulencje" słabną. Czas na ocenę sytuacji
Po pozytywnym starcie tygodnia w Azji widać, że „Trumpulencje” słabną, choć przy ryzyku politycznym nigdy nie wiadomo, kiedy ponownie uderzy. Rynek walutowy jest spokojny, a na rynku ropy widać wysokie oczekiwania przed czwartkowym spotkaniem OPEC. Dziś jednak może być sennie.
22.05.2017
więcej
Kwiecień: dane nie zaszkodzą pozycji złotego
Opublikowane w piątek dane z polskiej gospodarki okazały się słabsze od oczekiwań. Miesiąc kwiecień był bez wątpienia słabszy, jednak nie podkopie to oczekiwań na niezły wzrost PKB w tym roku, a tym samym dane nie zaszkodzą złotemu. Dla rynków ważny będzie rozwój sytuacji politycznej w USA.
22.05.2017
więcej
Rogalski: dolar silniejszy słabością innych
Wprawdzie przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey'a zaplanowano na środę, to dzisiaj odbędzie się spotkanie z szefem Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, Jasonem Chaffetzem. Może mieć ono jednak charakter techniczny - Chaffetz chce się upewnić, czy dokumenty ze spotkań z prezydentem Trumpem, na które zamierza powołać się były szef FBI, nie staną się przedmiotem medialnych spekulacji.
22.05.2017
więcej
Ryczko: korekta na złotym wyhamowana
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynkach mijało pod znakiem wyhamowania korekty bazującej na wzroście politycznego napięcia wokół osoby Donalda Trump'a. Częściowo przyczynił się do tego sam Trump, który zaprzeczył części zarzutów oraz zasugerował, iż obecna sytuacja jest zainicjowana przez byłą administrację Obamy.
19.05.2017
więcej
Witczak: trend wzrostowy na eurodolarze
1,0345 - mniej więcej taki dołek notowano na wykresie eurodolara u samego progu roku bieżącego, mianowicie 3 stycznia. Później, 2 marca, mieliśmy zejście nieco poniżej 1,05 (po wcześniejszych wzrostach i korekcie). Ów trend wzrostowy po minimach został potwierdzony ok. 10 - 11 kwietnia. Potem został on nawet zaostrzony i stąd można już mówić o nowej tendencji, stromej i potwierdzonej 11 maja.
19.05.2017
więcej
Białas: „przetrącony” rynek
Rynki w piątek są spokojniejsze, ale powody do niepokoju nie zniknęły na dobre. Inwestorzy siedzą jak na szpilkach obawiając się kolejnych taśm, zapisków, tweetów i stenogramów z Waszyngtonu. W międzyczasie gospodarka USA przypomina, że ma się dobrze. Złoty wraca na stare śmieci.
19.05.2017
więcej
Rogalski: polityczny rollercoaster nabiera tempa
Według ujawnionego wczoraj wieczorem zapisu video z przesłuchania byłego już szefa FBI Jamesa Comey’a z Senacie, jakie miało miejsce 3 maja, nie dochodziło do jakichkolwiek prób politycznego wpływania na pracę agencji ze strony administracji Donalda Trumpa. Tymczasem gazeta New York Times ujawniła w miniony wtorek, jakoby Trump naciskał na Comey’a, aby ten umorzył śledztwo wobec Michaela Flynna jeszcze w lutym, kiedy doradca ds. bezpieczeństwa publicznego (NSA) został zwolniony. Źródła dziennikarza NYT były jednak anonimowe.
19.05.2017
więcej
Rogalski: polityka bije w walutę
Dolarowi w ostatnich dniach ewidentnie zaszkodził wzrost ryzyka politycznego. Napięcie widoczne od 9 maja, kiedy to Donald Trump zdymisjonował szefa FBI, przerodziło się w poważny polityczny kryzys po tym, jak w prasie pojawiły się spekulacje, jakoby Trump miał naciskać na Jamesa Comey’a, aby ten umorzył śledztwo ws. kontaktów z Rosjanami zdymisjowanego w lutym doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego (NSA), generała Michaela Flynn’a.
19.05.2017
więcej
Kwiecień: Trump może zaszkodzić złotemu
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
18.05.2017
więcej
Białas: Słabszy dolar, rośnie popyt na złoto
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
18.05.2017
więcej
Rogalski: Dolar próbuje odrabiać straty
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
18.05.2017
więcej
Witczak: polityczne perypetie wykreowały nowy obraz
Euro umacnia się od początku roku, a generalny trend potwierdzano u progu stycznia, marca oraz kwietnia. Potem się zresztą zaostrzył. Owszem, 8 maja chwilowo potwierdziła się linia spadkowa po maksimach z 3 maja i 9 listopada 2016, tak więc mogło się wydawać, że dolar trochę odetchnie, ale szybko zaczęła się nowa faza aprecjacji euro.
17.05.2017
więcej
Ryczko: frank testuje 3,80 zł, RPP w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło umocnienie złotego oraz innych walut CEE. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na lepsze publikacje makro (PKB) z regionu, a sentyment dodatkowo wsparty został zniżkującą wyceną dolara amerykańskiego na szerokim rynku.
17.05.2017
więcej
Kiepas: dolar najtańszy od roku, euro i frank od 2 lat
Złoty wczoraj wyraźnie zyskał na wartości do głównych walut, reagując w ten sposób na dobre dane o polskim PKB. W efekcie dolar był najtańszy od roku, a euro i frank od 2 lat. Środa może przynieść odreagowanie tego ruchu. W tle będzie pozostawać posiedzenie RPP.
17.05.2017
więcej
Rogalski: przesilenie na złotym
Niewykluczone, że poziomy odnotowane z wtorku na środę na polskiej walucie, będą na jakiś czas trudne do pobicia. Handel w środę, kiedy to złoty od wspomnianych szczytów stracił kilka groszy w relacjach z głównymi walutami, sygnalizuje możliwe przesilenie. Pozytywne fakty z krajowej gospodarki zostały już zdyskontowane, a na globalnych rynkach mamy preteksty do głębszej korekty.
17.05.2017
więcej
Spokój, który może być zgubny
Rok 2017 miał być emocjonujący i pełen wydarzeń, które będą targać rynkami finansowymi, ale jak na razie wszystko przypomina przeciętny film z rozdmuchaną akcją marketingową.
16.05.2017
więcej
Złoty umacnia się w oczekiwaniu na świetne dane o PKB
W I kwartale 2017 polska gospodarka przyspieszyła prawdopodobnie do 4,1 proc. z 2,5 proc. kwartał wcześniej.
16.05.2017
więcej
Kiepas: Złotego wspierają dobre nastroje na rynkach globalnych
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
15.05.2017
więcej
Złoty bez zmian. Rynek czeka na decyzję Moody’s
Same kwotowania złotego są obecnie głównie zależne od sytuacji na rynkach bazowych.
12.05.2017
więcej
Główna para walutowa bez klarownego rozstrzygnięcia
Niewiele można powiedzieć nowego o sytuacji na eurodolarze.
12.05.2017
więcej
Inwestorzy już patrzą w przyszłość. Będzie się działo
W tym tygodniu publikacje danych o inflacji z kilku gospodarek mają potencjał do rozbudzenia dyskusji o kolejnych ruchach banków centralnych.
12.05.2017
więcej
Witczak: Fed, EBC, eurodolar
Mario Draghi wystąpił wczoraj w holenderskim parlamencie i zaprezentował tam swoje typowe stanowisko. To znaczy: owszem, zapewnił, że sytuacja gospodarcza Eurolandu się poprawia, a także, że polityka EBC była przez całe lata sluszna i pomogła w osiągnięciu owego 'recovery', ale jednocześnie podkreślił, iż za wcześnie na mówienie o sukcesie. Wciąż trzeba stosować dodatkowe narzędzia i utrzymywać akomodacyjne podejście.
11.05.2017
więcej
Ryczko: frank najniżej od września 2015r.
Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek kursu CHF/PLN do najniższego poziomu od września 2015. Polska waluta kwotowana jest na rynku następująco: 4,2093 PLN za euro, 3,8731 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8384 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0160 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,406 proc.
11.05.2017
więcej
Sawicki: test siły lidera
W ostatnim miesiącu nie ma silniejszej waluty G-10 niż funt. GBP/USD jest blisko 1,30, prawdziwy wystrzał zaliczył w ostatnich tygodniach GBP/JPY. Skrajnie pozytywny sentyment względem brytyjskiej waluty widać szczególnie wyraźnie na rynku opcji walutowych. Od czasu referendum w czerwcu ubiegłego roku pozycjonowanie na korzyść funta na wspomnianych dwóch parach walutowych nie było bardziej ekstremalne. Rodzi to silne wątpliwości, czy silny trend może być jeszcze w najbliższym czasie kontynuowany.
11.05.2017
więcej
Rogalski: rynki czekają na wyraźniejsze impulsy
Jeszcze trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku to możliwy do realizacji scenariusz, a gospodarka w najbliższych kwartałach powinna wrócić na ścieżkę wzrostu - przyznał wczoraj wieczorem Eric Rosengren z oddziału FED w Bostonie. Jego zdaniem Rezerwa Federalna powinna w najbliższych miesiącach rozważyć decyzję o redukcji bilansu, choć proces ten powinien przebiegać stopniowo. Rosengren uważa, że FED powinien w swoich działaniach uwzględnić ryzyko przegrzania się gospodarki, a ta nie potrzebuje dodatkowych działań stymulacyjnych.
11.05.2017
więcej
Kiepas: złoty traci do euro, dolara i szwajcarskiego franka
Złoty od rana wyraźnie traci do głównych walut, będąc dziś jedną z najgorzej zachowujących się walut regionu. Wyjątkiem jest tylko relacja do i tak słabo spisującego się brytyjskiego funta.
11.05.2017
więcej
Złoty nieco słabszy. Rynek spekuluje na temat ruchów EBC i FED
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło oczekiwany ruch korekcyjny.
10.05.2017
więcej
Niejednoznaczne kierunki wykresów na foreksie
Kształt wykresu eurodolara postrzegać można rozmaicie.
10.05.2017
więcej
GBPUSD technicznie przed informacjami z Banku Anglii
Rośnie prawdopodobieństwo testowania i być może złamania dolnego ograniczenia widocznego 3-tygodniowego kanału wzrostowego.
10.05.2017
więcej
Stajniak: Czy EBC napędzi popyt na euro?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
09.05.2017
więcej
Ryczko: Realizacja zysków na szerokim rynku
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
09.05.2017
więcej
Ryczko: rynek spodziewał się zwycięstwa Macron’a, PLN bez zmian
Wydarzeniem początku tygodnia na rynkach finansowych jest spodziewane zwycięstwo E. Macrona w II turze wyborów prezydenckich we Francji. Centrysta uzyskał ok. 65 proc. procent głosów (vs 35 proc. dla Marie Le Pen), a więc więcej niż wskazywały wcześniejsze sondaże. Na rynku obserwujemy jednak lekką realizację zysków i oddalenie się kursu eurodolara od 6-miesięcznych szczytów.
08.05.2017
więcej
Witczak: waluty w obliczu wygranej Macrona
Emmanuel Macron wygrał francuskie wybory prezydenckie, uzyskując w drugiej turze blisko 2/3 głosów. Marine Le Pen przegrała. Le Pen i Macron nie różnią się aż tak bardzo, jak chciałby to widzieć polityczny establishment Republiki. Le Pen opowiada się jednak silnie przeciwko NATO, Strefie Euro i UE.
08.05.2017
więcej
Sawicki: dzień zwycięstwa, dzień odwrotu?
Macron odniósł zdecydowane zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich, ale odpowiedź rynków na taki scenariusz jest skromna. W końcu z rynku opcji czy rynku długu całość premii za ryzyko polityczne została wymazana już po I turze.
08.05.2017
więcej
Rogalski: koniec hossy Macrona
W najbliższych dniach warto będzie śledzić wypowiedzi członków FED - zwłaszcza, że będzie ich wiele - które mogą usankcjonować te oczekiwania.
08.05.2017
więcej
Kiepas: Macron już nie pomaga, inwestorzy realizują zyski
Wygrana Macrona jest z punktu widzenia rynków finansowych dobrą informacją. istotnie ogranicza ryzyko polityczne. Tyle tylko, że ten wybór jest już uwzględniony w cenach. Dlatego po pierwszej pozytywnej reakcji, inwestorzy szybko przystąpili do realizacji zysków.
08.05.2017
więcej
Rogalski: jen w ciekawym technicznie miejscu
Zapoczątkowane na początku ostatniej dekady kwietnia zwyżki USDJPY doprowadziły w ostatnich dniach do testowania spadkowej linii trendu rysowanej poprzez szczyty z 3 stycznia i 10 marca b.r. Pierwsze próby jej złamania nie były udane, ale jednocześnie USDJPY nadal pozostaje w krótkoterminowym kanale wzrostowym - dzisiaj było testowane jego dolne ograniczenie, ale nie doszło do jego złamania. Dzienne wskaźniki są mocno wykupione, ale nie generują sygnałów sprzedaży (nie ma też negatywnych dywergencji z kursem).
08.05.2017
więcej
Witczak: sukces Trumpa nie pomógł dolarowi
Przewagą 217 do 213 głosów Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę, która znosi system opieki zdrowotnej zwany Obamacare, a właściwie zastępuje go prezydenckim projektem zwanym potocznie Trumpcare. Rzecz jest istotna z dwóch powodów.
05.05.2017
więcej
Stajniak: euro pewne wygranej Macrona
Przed nami jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń ostatnich tygodni, czyli druga tura wyborów we Francji. Wynik wydaje się być już rozstrzygnięty, choć biorąc pod uwagę wydarzenia z zeszłego roku, niespodzianka, nawet ta negatywna jest oczywiście bardzo możliwa. Oprócz francuskich wyborów rynek będzie zwracał uwagę przede wszystkim na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które powinny wypaść zdecydowanie lepiej po rozczarowaniu z zeszłego miesiąca.
05.05.2017
więcej
Rogalski: dolar czeka na NFP, a euro na Macrona
Procesowanie AHCA może być długie i raczej nie będzie przedmiotem rozważań uczestników rynków finansowych, których za kilka miesięcy bardziej będą interesować aspekty podatkowe. Chociaż może być to traktowane jako pewien wyznacznik możliwości legislacyjnych ustaw Trumpa.
05.05.2017
więcej
Rogalski: wygrana Macrona została już w pełni zdyskontowana?
To był kolejny dobry tydzień dla europejskiej waluty. Uwaga inwestorów skupiała się na czynnikach politycznych. Powszechnie zastanawiano się, czy Macron zdoła dowieźć do końca w sondażach swoją 20 p.p. przewagę nad Marine Le Pen. Czynnikiem ryzyka była tu debata telewizyjna pomiędzy kandydatami w środę. Macron zdołał utrzymać wcześniejsze poparcie, co w czwartek doprowadziło do wyraźnych wzrostów euro.
05.05.2017
więcej
Kwiecień: Dolar najtańszy w tym roku. Czy tak korzystna sytuacja może trwać?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
04.05.2017
więcej
Ryczko: Inwestorzy wracają na rynek. Dolar wciąż poniżej 3,90 zł
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
04.05.2017
więcej
Ryczko: Trudno oczekiwać aktywności na złotym
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
02.05.2017
więcej
Białas: ECB jeszcze nie odkrywa kart
ECB niewiele zmienił w swoim przekazie, co zabrało nieco pary z EUR, ale pozytywny sentyment po pierwszej turze wyborów we Francji dalej pozostaje. Dziś wstępne szacunki CPI z Eurolandu nie powinny rozczarować. Za to przy odczytach PKB z Wielkiej Brytanii, Kanady i USA ryzyka przeważają po negatywnej stronie.
28.04.2017
więcej
Dąbrowski: Draghi trzyma euro w ryzach
Mario Draghiemu, ponownie udało się ostudzić entuzjazm rynku wobec europejskiej waluty. Pomimo poprawy odczytów makroekonomicznych w strefie euro, prezes EBC przekonuje, że na ten moment nie ma podstaw do dyskusji o możliwości ograniczenia luzowania. Pytanie tylko, jak długo będzie mu się udawała ta sztuka.
28.04.2017
więcej
Ryczko: spadek aktywności na rynku, inflacja CPI w kalendarzu
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było zakończenie posiedzenia EBC. Zgodnie z oczekiwaniami nie doszło do zmiany stóp. Część inwestorów obstawiała jednak lekkie zaostrzenie komunikatu i stanowiska M. Draghiego po wstępnym ograniczeniu ryzyka politycznego w Europie (po I turze wyborów we Francji oraz wyborach w Holandii).
28.04.2017
więcej
Witczak: Macron negatywnie o Polsce
Dziś rano eurodolar pozycjonuje się przy 1,0865. Na razie nie ma wielkich zmian w porównaniu z wczorajszym popołudniem czy wieczorem. Macron kilka dni temu ustawił wykres wysoko, Trump trochę go obniżył, a Mario Draghi okazał się prawie neutralny.
28.04.2017
więcej
Rogalski: dolar czeka już na dane makro, euro zastanawia się czy nadal wierzyć Draghiemu
Wstępne dane na temat wzrostu PKB w USA w pierwszym kwartale mogą okazać się figurą dnia i zaważyć na pozycji dolara w końcu tygodnia.
28.04.2017
więcej
Rogalski: Macron wsparł euro, Draghi próbował nieco to odkręcić
Spadek globalnego ryzyka po wygranej Macrona w I turze nad Le Pen i powszechna wiara w to, że w drugim głosowaniu 7 maja wynik będzie taki sam, wywindowały w górę notowania euro w ostatnich dniach. Wzrost prawdopodobieństwa, co do podwyżki stóp procentowych przez Fed w czerwcu do ponad 70 proc. (model CME FEDWatch), nie przełożył się na zwyżki dolara.
28.04.2017
więcej
Ryczko: złoty korzysta z lepszych nastrojów. Frank poniżej 3,90 zł
Ostatnie kilkanaście godzin przyniosło nam kontynuację impulsu aprecjacyjnego na PLN po poniedziałkowym mocniejszym otwarciu za sprawą wyników wyborów w I turze we Francji. Ograniczenie ryzyka politycznego w Europie (Inwestorzy zakładają, iż Macron nie będzie miał większych problemów z pokonaniem Le Pen w II turze) spowodowało ponowny ruch w kierunku bardziej ryzykownych aktywów jak akcje i waluty EM.
26.04.2017
więcej
Witczak: w oczekiwaniu na plan Trumpa
Eurodolar jest przy 1,0945 proc. zatem nadal wysoko. A nawet bardzo wysoko, jeśli za punkt odniesienia brać choćby niektóre kursy z wciąż jeszcze trwającego kwietnia. Teraz istotne będą dwie rzeczy: plan Trumpa i jutrzejsze słowa Mario Draghiego.
26.04.2017
więcej
Rogalski: dolar czeka na założenia reformy podatkowej, a euro na konferencję Draghiego
Wygląda na to, że administracja Trumpa planuje wykorzystywać kwestię podatku od importu dla politycznych celów, w tym poprawienia własnego wizerunku. Do takich wniosków skłania chociażby wywiad Sekretarza ds. Handlu dla WSJ, w którym zapowiedział "ochronę" kolejnych branż amerykańskiego przemysłu przed "nieuczciwą" konkurencją z zagranicy, a także spekulacje agencji Reuters na temat reformy podatkowej, której założenia zostaną zaprezentowane dzisiaj wieczorem.
26.04.2017
więcej
Złoty utrzymuje zwyżki po wyborach we Francji
Lokalnie nastroje wokół PLN pozostają dobre, chociaż trudno wskazywać na wyraźną siłę PLN w koszyku CEE.
25.04.2017
więcej
Wyraźne umocnienie złotego
Polska waluta była wczoraj jedną z najmocniejszych na rynku.
25.04.2017
więcej
Polityka pomaga czy szkodzi funtowi?
Gdzie szukać potencjalnych okazji inwestycyjnych?
25.04.2017
więcej
Ryczko: Złoty wyraźnie w górę po pierwszej turze wyborów we Francji
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
24.04.2017
więcej
Kiepas: Macron wspiera złotego, traci frank, jen i złoto
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
24.04.2017
więcej
Złoty nieco słabszy. S&P dokona rewizji ratingu
Inwestorzy wykazują pewną nerwowość przed niedzielnymi wyborami we Francji.
21.04.2017
więcej
Wyczekiwanie na decyzję Francuzów
Eurodolar trochę się cofnął w porównaniu z wczorajszymi maksimami.
21.04.2017
więcej
Zamieszanie na ostatniej prostej
Najpozytywniejszym z punktu widzenia rynków scenariuszem byłoby wejście do II tury Fillona i Macrona.
21.04.2017
więcej
Skrajności kontra centrum. Francja od lewej do prawej
Z tego zapewne względu na eurodolarze mamy ucieczkę do waluty amerykańskiej.
21.04.2017
więcej
Frank powrócił ponad poziom 4 złotych
Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji zbliża się wielkim krokami.
21.04.2017
więcej
Ryczko: Podwyższona zmienność na złotym. Dane makro w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło nam szybką korektę dość niespodziewanego wzrostu wyceny z wtorku. Na koszyku BOSSA PLN wczorajsza sesja zdołała zniwelować większość wzrostu wygenerowanego na słabości USD po ogłoszeniu planów T. May.
20.04.2017
więcej
Witczak: Blisko przesilenia na eurodolarze
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano przy 1,0720. Sytuacja pozostaje mniej więcej taka sama jak wczoraj, podtrzymujemy też nasz opis techniczny. A zatem z jednej strony mamy trend wzrostowy (od początku stycznia, przez początek marca i kwietnia) - a z drugiej spadkowy (od początku maja 2016, poprzez szczyt z 18 sierpnia 2016 i z końcówki marca 2017). Obie linie powinny się za kilka czy kilkanaście dni spotkać w pobliżu 1,08. Wtedy mogłoby dojść do większego przesilenia - przy czym nie jest jeszcze jasne, w którą stronę.
20.04.2017
więcej
Sawicki: dług nie sprzyja dolarowi
W ostatnich miesiącach poprawa w danych makroekonomicznych z USA w dużej mierze opierała się na tzw. danych miękkich, czyli ankietowych badaniach koniunktury. Wskaźniki takie jak produkcja przemysłowa, czy nowe zamówienia na środki trwałe pozostawały daleko w tyle i nie sugerowały, że gospodarka przyśpieszy na tyle by przełożyć się na silną presję cenową.
20.04.2017
więcej
Rogalski: euro ślepo wierzy w Macrona
Sondaże przed pierwszą turą zdaja się faworyzować Emmanuela Macrona mimo, że wskazywane jako nie do końca wiarygodne ze względu na niewielkie różnice między kandydatami, a także fakt, że blisko 1/3 Francuzów może nie pójść na głosowanie, a 1/3 z tych, którzy się wybiorą, nadal nie wie kogo wybrać. Opublikowane wczoraj wieczorem zapisy z Beżowej Księgi FED mogą sugerować, że w najbliższych miesiącach problem rosnących płac może okazać się znaczącym czynnikiem w gospodarce, mimo że teraz pozostaje niezauważalny.
20.04.2017
więcej
Kiepas: świetne dane nie pomogły złotemu i giełdzie
Marzec przyniósł silne przyspieszenie polskiej gospodarki. Ruszyły przede wszystkim unijne inwestycje. Nie jest wykluczone, że w I kwartale wzrost PKB sięgnie 4 proc. Te optymistyczne sygnały jednak nie znalazły pozytywnego przełożenia na złotego i ceny akcji na warszawskiej giełdzie.
20.04.2017
więcej
Kiepas: Funt może być jeszcze droższy. Nawet po 5,30 zł
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
19.04.2017
więcej
Poświąteczny start
USD/PLN pozycjonuje się obecnie na 3,9860. Ważna granica, która była już testowana, to 4 złote.
18.04.2017
więcej
Inwestorzy powoli wracają na rynek. Co ze złotym?
Poranny handel przynosi ograniczoną zmienność.
18.04.2017
więcej
Theresa May ogłasza wybory w czerwcu. Co daje z funtem?
Pomimo dzisiejszych zawirowań sytuacja niewiele się zmienia.
18.04.2017
więcej
Zaskakująca siła funta. Wytłumaczeniem sondaże
Przykłady ostatnich wydarzeń powinny raczej sugerować, że kolejne polityczne wybory powinny być raczej bólem głowy dla rynków finansowych.
18.04.2017
więcej
Złoty nieco mocniejszy. Ograniczona świąteczna aktywność
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym było podbicie zmienności i ostatecznie wyraźne spadki na wycenie amerykańskiego dolara.
13.04.2017
więcej
Bywają nieoczekiwane momenty
Donald Trump nieoczekiwanie stwierdził w wywiadzie dla Wall Street Journal, że jego zdaniem dolar staje się zbyt mocny.
13.04.2017
więcej
Dolar wymazał straty wywołane słowami Trumpa
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
13.04.2017
więcej
Pierwsza zasada dobrego horroru
Ryzyka geopolityczne pozostają głównym tematem dla rynków finansowych.
12.04.2017
więcej
Złoty nieco słabszy za sprawą pogorszenia nastrojów
Z rynkowego punktu widzenia na parach x/PLN obserwujemy próby podtrzymania impulsu korekcyjnego.
12.04.2017
więcej
Problemy ze zwyżką eurodolara
Warto też zerknąć na poniższy wykres, który prezentuje dzienny przebieg EUR/USD.
12.04.2017
więcej
Ryczko: Złoty bez większych zmian. Rynek śledzi wydarzenia geopolityczne
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
11.04.2017
więcej
Rogalski: Yellen nie wsparła dolara
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
11.04.2017
więcej
Kiepas: Dolar najdroższy od prawie miesiąca
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
11.04.2017
więcej
Dąbrowski: Polityka odciska piętno na rynkach
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
11.04.2017
więcej
Ryczko: bez większych zmian, inwestorzy czekają na inflację
Miniony tydzień przyniósł nam utrzymanie podwyższonej zmienności na wycenie złotego. Teoretycznie kwotowania znajdują się w ramach korekty umocnienia z pierwszego kwartału. Dobre nastroje wokół krajowych aktywów ograniczają jednak jej dynamikę oraz zakres.
10.04.2017
więcej
Witczak: moc dolara utrzymana
Eurodolar sytuuje się poniżej 1,06. W istocie jeszcze w nocy notował 1,0570, teraz mamy delikatną korektę na rzecz euro. Amerykańskiej walucie nie zaskoczyły piątkowe payrollsy, czyli dane z rynku pracy Stanów, które przecież wypadły słabo. Ba, istotne jest i to, że kontrastowały z wcześniejszym, środowym odczytem ADP (bardzo dobrym).
10.04.2017
więcej
Białas: redukcja sumy bilansowej Fed obok, a nie zamiast podwyżki stóp
Jastrzębi Dudley pomógł dolarowi otrząsnąć się po niejednoznacznym wydźwięku danych z rynku pracy USA. Redukcja sumy bilansowej może być obok, a nie zamiast podwyżek stóp procentowych, co może odmienić perspektywy USD w średnim i długim terminie. Dobrze by jednak było, gdyby prezes Yellen dziś wieczorem potwierdziła rynkowe przypuszczenia.
10.04.2017
więcej
Sierakowska: udany tydzień dla dolara
Miniony tydzień był udany dla amerykańskiego dolara - indeks tej waluty wzrósł na koniec minionego tygodnia, docierając do poziomu 101,12 pkt. Największa zwyżka obserwowana była w piątek, kiedy to USD wyraźnie zaczął zyskiwać na wartości po publikacji dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Dzisiaj rano notowania USD względem pozostałych głównych globalnych walut utrzymują się na wysokim poziomie, aczkolwiek nie kontynuują zwyżek.
10.04.2017
więcej
Ryczko: Spokojna reakcja złotego na atak w Syrii
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
07.04.2017
więcej
Kiepas: Nerwowo na rynkach finansowych
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
07.04.2017
więcej
Kwiecień: Uderzenie na Syrię zaskoczyło rynki
Komentarz analityka do sytuacji na rynkach finansowych.
07.04.2017
więcej
Kilka ciekawych wydarzeń w kalendarzu
USD/PLN rezyduje przy 3,9680. W porównaniu ze szczytami zarysowanymi u progu tego tygodnia to nawet niezła korekta, rzędu ponad 3 groszy.
06.04.2017
więcej
Fed szuka rozwiązań
Rynki nadal "trawią" wczorajsze minutes z marcowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego.
06.04.2017
więcej
Gorąco na czeskiej koronie. Przy okazji zyskuje też złoty
Po prawie 3,5 roku interwencji Bank Czech zrezygnował z utrzymywania kursu korony na poziomie 27 za euro.
06.04.2017
więcej
Witczak: spokój, ale czy przed burzą?
05.04.2017
więcej
Ryczko: złoty bez większych zmian, rynek czeka na zapiski FED
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam utrzymanie podwyższonej zmienności na wycenie złotego. Rynek w dużej mierze koryguje umocnienie złotego z pierwszego kwartału (PLN w TOP3 umocnienia do USD), dodatkowo bazując na układzie technicznym (wsparcie 4,20-4,21 EUR/PLN), który wspiera bieżące impulsy korekcyjne.
05.04.2017
więcej
Kwiecień: frank znów blisko 4 złotych
Pierwszy kwartał był fenomenalny dla złotego, który wraz z innymi walutami rynków wschodzących bardzo wyraźnie zyskiwał. Początek kwietnia przynosi jednak realizację zysków, która może się przedłużyć, jeśli na giełdach zagości dłuższa korekta. Warto odnotować jednak pozytywny przebieg kampanii prezydenckiej we Francji.
05.04.2017
więcej
Sierakowska: delikatna presja podaży na dolarze
Notowania amerykańskiego dolara znajdują się obecnie pod delikatną presją podaży. Ostatnie kilka sesji jest okresem wzrostu kursu eurodolara po wcześniejszej dynamicznej zniżce. Również wartość USD względem jena pozostaje pod spadkową presją. Jen utrzymuje swoją siłę ze względu na rosnące ryzyka geopolityczne. Korea Północna wystrzeliła dzisiaj rakietę balistyczną, przypominając o sobie w przededniu spotkania prezydentów USA i Chin.
05.04.2017
więcej
Wrzesińska: dziś ADP i protokół z posiedzenia FOMC
Podczas środowej uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwsze z nich to publikacja raportu ADP odnośnie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Raport ten uznawany jest za dość dobry prognostyk piątkowego oficjalnego raportu z amerykańskiego rynku pracy.
05.04.2017
więcej
Witczak: Weidmann wzywa do zacieśniania polityki
Indeks PMI dla usług w Niemczech wyniósł 55,6 pkt zgodnie z prognozą. Dla Eurolandu było 56 pkt, oczekiwano 56,5 pkt. W Wielkiej Brytanii zanotowano 55 pkt, to dobry wynik, bo rynkowy konsensus przewidywał 53,5 pkt.
05.04.2017
więcej
Wyhamowanie korekty na złotym
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę ustabilizowania wyceny złotego po wczorajszym podbiciu zmienności.
04.04.2017
więcej
Niepewność może być niełaskawa
Czasami niewiele potrzeba, by zmącić spokój rynków finansowych.
04.04.2017
więcej
Przecena złotego. Jego dalsze losy zależą od banków centralnych
Po południu złoty zdołał odrobić część przedpołudniowych strat, ale te i tak pozostają duże.
04.04.2017
więcej
EUR/USD może ciążyć w stronę 1,06
Zobacz jak wyglądała sytuacja na foreksie w ostatnich godzinach.
04.04.2017
więcej
Kiepas: Złoty pozostaje mocny
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
03.04.2017
więcej
Ryczko: Złoty jedną z najmocniejszych walut pierwszym kwartale
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
03.04.2017
więcej
Stasik: To będzie bardzo ważny tydzień dla inwestorów
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
03.04.2017
więcej
Stasik: Złoty nie zwalnia tempa
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
31.03.2017
więcej
Dąbrowski: Koniec kwartału hamuje wzrosty?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
31.03.2017
więcej
Sierakowska: ciąg dalszy przeceny euro
Dzisiejsza sesja przynosi kontynuację przeceny euro względem amerykańskiego dolara, która na wykresie tej pary walutowej trwa od wtorku. Notowania euro zostały dzisiaj rano zepchnięte w dół zwłaszcza po informacji o znaczącym spadku inflacji w niemieckiej Saksonii, która w marcu w ujęciu rocznym spadła do poziomu 1,8 proc. w porównaniu z 2,4 proc. we wcześniejszym miesiącu.
30.03.2017
więcej
Sawicki: ECB daje, ECB zabiera
Wzrosty EUR/USD napędzane były przez tendencje na rynkach długu wywołane w dużej mierze przez Radę Prezesów, której przedstawiciele na marcowym posiedzeniu i w późniejszych wystąpieniach rozbudzili nadzieje na szybką normalizację polityki. Dlatego też nie może dziwić fakt, że domniemane zaniepokojenie władz monetarnych odbiciem dochodowości obligacji państw strefy euro było szokiem i wywołało silną reakcję oraz przecenę wspólnej waluty.
30.03.2017
więcej
Kwiecień: To początek Brexitu. Złoty spokojny
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
29.03.2017
więcej
Euro najniżej od 7-miesięcy. Rynek patrzy na USA
Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,2423 PLN za euro, 3,9040 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9644 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9050 PLN w relacji do funta szterlinga.
28.03.2017
więcej
Lekkie uspokojenie na eurodolarze
Charles Evans z Rezerwy Federalnej powiedział wczoraj, że w tym roku - jego zdaniem - właściwe byłyby dwie lub trzy podwyżki stóp procentowych.
28.03.2017
więcej
Odbicie na dolarze zatrzymało rajd złotego
Dolar przerywa swą nienajlepszą passę, umacniając się we wtorek do koszyka walut.
28.03.2017
więcej
Witczak: w ubogim kalendarium ważny punkt
O 10:00 poznamy indeks instytutu Ifo - dość ważny wskaźnik pomiaru stanu gospodarki niemieckiej. Zakłada się utrzymanie poziomu 111 pkt. Wskaźnik ten powstaje na bazie ankiet wypełnianych przez siedem tysięcy niemieckich przedsiębiorców i uchodzi za bardziej miarodajny od indeksu ZEW (który jednak również ma swoją wagę).
27.03.2017
więcej
Sierakowska: dolara słabszy przez niepowodzenie Trumpa
Początek bieżącego tygodnia na światowych rynkach finansowych upływa pod znakiem osłabienia amerykańskiego dolara, wywołanego niepowodzeniem politycznym Donalda Trumpa. Prezydent USA nie zdołał doprowadzić do głosowania w sprawie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych. W rezultacie, dotychczasowa wersja ustawy (Affordable Care Act, szerzej znana jako Obamacare) pozostanie w mocy, a nie zostanie zastąpiona proponowaną przez Trumpa American Health Care Act (AHCA).
27.03.2017
więcej
Białas: im mniej wiadomo, tym gorzej dla ryzyka
Wycofanie się administracji Trumpa z przeforsowania reformy służby zdrowia w Kongresie szkodzi dolarowi, ale też ogólnemu sentymentowi rynkowemu, gdyż pozostawia próżnię po stronie czynników ryzyka. Można wskazać dobre i złe strony piątkowych rozstrzygnięć, ale na razie nie ma pewności, w która podążyć. A brak pewności rodzi awersję do ryzyka.
27.03.2017
więcej
Wrzesińska: eurodolar w okolicy silnego oporu
Na początku bieżącego tygodnia można zaobserwować kontynuację deprecjacji waluty amerykańskiej, co jest wynikiem odwołania głosowania na projektem nowej ustawy dotyczącej opieki zdrowotnej, która miałaby zastąpić dotychczasowy system Obamacare.
27.03.2017
więcej
Sierakowska: dolar słabszy przez niepowodzenie Trumpa
Początek bieżącego tygodnia na światowych rynkach finansowych upływa pod znakiem osłabienia amerykańskiego dolara, wywołanego niepowodzeniem politycznym Donalda Trumpa. Prezydent USA nie zdołał doprowadzić do głosowania w sprawie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych. W rezultacie, dotychczasowa wersja ustawy (Affordable Care Act, szerzej znana jako Obamacare) pozostanie w mocy, a nie zostanie zastąpiona proponowaną przez Trumpa American Health Care Act (AHCA).
27.03.2017
więcej
Temat amerykański jeszcze nie został rozstrzygnięty
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
24.03.2017
więcej
Złoty bez większych zmian. Rynek czeka na "Trumpcare"
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego.
24.03.2017
więcej
Ryczko: Złoty nieznacznie słabszy
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
23.03.2017
więcej
Ryczko: potencjalna korekta ostatniego umocnienia złotego
22.03.2017
więcej
Witczak: euro na forexie o poranku
W nocy napłynęły dane makro z Japonii. Eksport za luty miał wzrosnąć w skali rocznej - według prognoz - o 10,6 proc., faktycznie wykonany został ruch o 11,3 proc. Import miał zwyżkować o 0,6 proc. r/r, było 1,2 proc. A zatem realne wyniki okazały się lepsze od przewidywań.
22.03.2017
więcej
Wrzesińska: dzisiaj decyzja RBNZ
Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem utrzymującej się słabości waluty amerykańskiej. Indeks dolara pogłębił spadki i ponownie zbliżył się w rejon lokalnego minimum z 2 lutego 2017 roku. W okolicy 99,20 pkt. przebiega 200-okresowa średnia EMA w skali dziennej, która wraz ze wspomnianym dołkiem wyznacza silne wsparcie na tym instrumencie.
22.03.2017
więcej
Rogalski: erozja zaufania do Trumpa rozhuśtała rynki
Rynki finansowe traktują zaplanowane na czwartek głosowanie nad ustawą AHCA (zastępującą Obamacare), jako test wiarygodności polityki nowej administracji - jeżeli Republikanie nie będą solidarni z prezydentem, to natychmiast pojawią się obawy, co do losów kluczowych ustaw gospodarczych, w tym zmian w podatkach, które mają zostać procesowane do sierpnia.
22.03.2017
więcej
Rogalski: dzisiaj wieczorem komunikat RBNZ
Informacja po zakończonym posiedzeniu banku centralnego Nowej Zelandii zostanie opublikowana o godz. 21:00. Wcześniejszy komunikat RBNZ był dość „gołębi”, co zapoczątkowało trwającą nieco ponad miesiąc słabość NZD względem pozostałych walut.
22.03.2017
więcej
Wtorek z dolarem i polskim złotym
Polski orzeł gromi funta brytyjskiego. Na euro-złotym okolica 4,2750-60 może teraz okazać się oporowa.
21.03.2017
więcej
Złoty mocniejszy wobec franka i funta
Z rynkowego punktu widzenia w przypadku CHF/PLN oraz GBP/PLN doszło do wyznaczenia nowych 5 i 4-miesiecznych minimów na parach.
21.03.2017
więcej
Euro na fali. Rosną notowania Macrona
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
21.03.2017
więcej
Ryczko: Dolar testuje 4,00 zł. Szansa na mocniejszego złotego?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
20.03.2017
więcej
Kiepas: Spokój złotego, spadki na GPW
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku finansowym.
20.03.2017
więcej
Rogalski: "Chłodne" spotkanie Merkel i Trumpa. Dolar może nieco odbić
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
20.03.2017
więcej
Witczak: Niezłe dane makro z Polski
Na eurodolarze mamy dziś rano ok. 1,0770. Być może to już dobry moment do jakiejś częściowej, lokalnej korekty, ale generalnie nie wykluczamy dalszych wzrostów, jeśli mowa o perspektywie kilku czy kilkunastu dni. Dokąd mogłyby dojść? Być może do linii łączącej szczyty z 3 maja i 18 sierpnia 2016. Za parę dni będzie się ona pokrywać mniej więcej z 1,0850 (minima z 2 października) i to miałoby pewien sens.
17.03.2017
więcej
Wrzesińska: eurodolar coraz bliżej poziomu 1,0800
Podczas piątkowej sesji rynki będą koncentrowały się na publikacji danych z gospodarki amerykańskiej. Festiwal posiedzeń najważniejszych banków centralnych się zakończył, tak więc inwestorzy ponownie skupią się na danych makroekonomicznych. Dzisiaj zostanie opublikowane produkcja przemysłowa z USA, gdzie w lutym oczekiwany jest wzrost o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.
17.03.2017
więcej
Białas: nic już nie jest po prostu gołębie albo jastrzębie
To był emocjonujący tydzień dla globalnych inwestorów z gołębią podwyżką Fed i jastrzębią pasywnością BoE. Nie brakowało też jastrzębich wzmianek z ECB. To nie był dobry tydzień dla USD, za to korzystają EUR i GBP. PLN z perspektywy tygodnia wygląda na silniejszego, ale to tylko złudzenie.
17.03.2017
więcej
Stasik: ostatni będą pierwszymi, ale czy pierwsi ostatnimi?
Sezon marcowych posiedzeń banków centralnych powoli dobiega końca. Większość decyzji, która została przez nie podjęta okazała się być zgodna z oczekiwaniami rynku. O ile same decyzje nikogo nie zaskoczyły, o tyle sporą niespodzianką jest reakcja najważniejszych walut na retorykę instytucji, które uznawane są za największych graczy na rynku walutowym.
17.03.2017
więcej
Rogalski: nadmierne obawy o G-20
Kluczowe pytanie, które warto sobie dzisiaj postawić powinno brzmieć - czy reakcja rynku na komunikat FED ze środy wieczór nie była nadmierna? Zgoda, co do tego, że pojawiły się preteksty do takiego kierunkowego ruchu - sygnały z FED nie zwiększyły szans na kolejną podwyżkę stóp w czerwcu, ale i też znacząco jej nie zmniejszyły.
17.03.2017
więcej
Białas: kolejny tydzień znowu z Yellen
W przyszłym tygodniu wracamy do śledzenia wystąpień członków Fed z przemówieniem Yellen na czele. Ostatni komunikat FOMC starał się być najbardziej gołębi, jak to tylko możliwe, więc teraz jastrzębie komentarze będą w centrum uwagi. Sprzedaż detaliczna i Inflacja z Wielkiej Brytanii będą istotne dla GBP i oceny bieżącego stanowiska BoE. Na Antypodach wydarzeniem tygodnia będzie decyzja RBNZ dotycząca stóp procentowych.
17.03.2017
więcej
Gdzie się podziały tamte podwyżki?
Kolejna podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych stała się faktem, chociaż dla rynków finansowych pewnikiem była już od dłuższego czasu.
16.03.2017
więcej
Decyzja Fed oraz wyniki wyborów wsparły złotego
Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3102 PLN za euro, 4,0155 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0186 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9282 PLN w relacji do funta szterlinga.
16.03.2017
więcej
Kolejne decyzje banków centralnych
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatnich godzin na rynkach.
16.03.2017
więcej
Ryczko: Złoty umacnia się dzięki danym makro
Ostatnie kilkanaście godzin przyniosło nam nieco mocniejszego PLN m.in. na bazie krajowych danych makro. W dalszym ciągu jednak wycena polskiej waluty porusza się w ramach szerokiej konsolidacji, gdzie dopiero mocny impuls zewnętrzny mógłby przynieść wybicie.
15.03.2017
więcej
Białas: na to wszyscy czekamy
Przechodzimy do głównych wydarzeń tego tygodnia - wieczorem poznamy decyzję FOMC oraz wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii. W międzyczasie trwa karuzela na rynku funta, gdzie do informacji o Brexicie i szkockim referendum dochodzą spekulacje na temat polityki Banku Anglii.
15.03.2017
więcej
Wrzesińska: Fed i wybory w Holandii dostarczą emocji
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest kończące się dwudniowe posiedzenie FOMC i decyzja odnośnie poziomu stóp procentowych. Podwyżka stóp o 0,25 proc. jest już w cenie, więc nie powinna mieć przełożenia na notowania dolara. Oprócz komunikatu zostaną opublikowane jednak najnowsze projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego, inflacji i oczekiwań członków FOMC odnośnie kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, które najprawdopodobniej zaważą na losach USD.
15.03.2017
więcej
Rogalski: FED i Holandia, czyli kluczowe tematy na dziś
Środowy handel upływa pod znakiem nieco słabszego dolara. Widać, że rynek jest podzielony, co do tego, na ile dzisiejsze sygnały z FED będą w stanie wesprzeć dolara. Podwyżka stóp procentowych o 25 p.b. jest w pełni wyceniona, klucz tkwi, zatem w terminie kolejnego ruchu. Wczoraj rynki wyceniały szanse na maj zaledwie na 12 proc., ale już na czerwiec (o którym jest głównie mowa) już na 67 proc. (choć to nie jest aż tak dużo).
15.03.2017
więcej
Ryczko: Inwestorzy czekają na Fed i wyniki wyborów
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
14.03.2017
więcej
Kiepas: Ważne informacje z Wielkiej Brytanii. Funt wyraźnie słabszy
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
14.03.2017
więcej
Złoty w ramach konsolidacji. Rynek czeka na podwyżkę Fed
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz.
13.03.2017
więcej
Wędrówki eurodolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
13.03.2017
więcej
Funt radzi sobie dobrze przed Brexitem
Teoretycznie już jutro premier Theresa May może złożyć formalny wniosek do UE w oparciu o Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego.
13.03.2017
więcej
Ryczko: Złoty stabilny przed danymi z USA
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
10.03.2017
więcej
Stajniak: Czy dolar potwierdzi swoją siłę?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
10.03.2017
więcej
Ryczko: złoty bez większych zmian po RPP. EBC w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych zmian na wycenie złotego, pomimo zakończenia posiedzenia RPP oraz istotnych wydarzeń na szerokim rynku. Lokalnie decyzja RPP o utrzymaniu stóp była powszechnie spodziewana. Inwestorzy skupili się na konferencji po posiedzeniu oraz publikacji projekcji NBP.
09.03.2017
więcej
Witczak: eurodolar nisko przed EBC
O 13:30 mamy amerykański raport Challengera na temat planowanej liczby zwolnień, zaś o 14:30 dane (również z USA) o zmianie cen importu i eksportu w lutym oraz o tygodniowej liczbie wniosków o zasiłek - ale fundamentalne dla dzisiejszej sesji będzie raczej posiedzenie szefostwa Europejskiego Banku Centralnego.
09.03.2017
więcej
Kiepas: stopy procentowe w Polsce jeszcze długo mogą pozostać rekordowe niskie
Rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce utrzymywane są od marca 2015 roku. Wczoraj prezes Glapiński zasugerował, że taki stan rzeczy może też obowiązywać nie tylko w tym, ale również w 2018 roku.
09.03.2017
więcej
Rogalski: ECB w centrum uwagi
Tematem numer jeden dzisiaj będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego - zwyczajowo już decyzja ws. stóp procentowych pojawi się o godz. 13:45 (w obecnej chwili nie ma to żadnego znaczenia), a konferencja prasowa Mario Draghiego rozpocznie się o godz. 14:30. Podczas niej powinniśmy poznać najnowsze projekcje makro, o których już częściowo rynek spekuluje za sprawą wczorajszej depeszy Bloomberga.
09.03.2017
więcej
Rogalski: euro mocniejsze po słowach Draghiego
Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, ale nikt tego po nim nie oczekiwał. Również konferencja prasowa Mario Draghiego początkowo była dość przewidywalna - powtórzone zostały sformułowania o konieczności utrzymywania luźnej polityki (niskie stopy i program QE), padło też zdanie o możliwości wydłużenia w czasie programu QE poza koniec 2017 r. (oczywiście, jeżeli zajdzie taka potrzeba).
09.03.2017
więcej
RPP potencjalnie bez zaskoczeń
Poranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian.
08.03.2017
więcej
Amerykański rynek pracy pod lupą ADP
Odczyt będzie istotny, acz ważniejsza chyba będzie seria, która pojawi się w piątek.
08.03.2017
więcej
Lepszy raport ADP podbił dolara
To rozbudziło apetyty przed piątkowymi odczytami Departamentu Pracy.
08.03.2017
więcej
Witczak: eurodolar i publikacje makro
Eurodolar pozycjonuje się w okolicach 1,0575-85. Taki kurs notowany jest dziś rano i w porównaniu z ostatnimi wybiciami wykresu jest on dość niski. Tymczasem w Stanach pojawiła się jedna wypowiedź z kręgu Fed, aczkolwiek nie dotycząca bezpośrednio tematu podwyżek stóp.
07.03.2017
więcej
Ryczko: złoty utrzymuje konsolidację, RPP w kalendarzu
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przyniósł utrzymanie zmienności na wycenie PLN - w pierwszej fazie handlu złoty wyraźnie tracił na bazie pogorszenia nastrojów na szerokim rynku, aby następnie zniwelować zniżkę podczas obrotu w USA.
07.03.2017
więcej
Sawicki: odwrót od ryzyka, ucieczka do dolara
Wtorkowa sesja nie obfituje w ważne dane makroekonomiczne. Główny punkt dnia, czyli decyzja Banku Rezerwy Australii już za nami. Oczywiście nie mogło być mowy o zmianie parametrów polityki, ale optymistyczne spojrzenie na kondycje globalnej, chińskiej i australijskiej gospodarki wsparło AUD. Nocne 0,5 - proc. umocnienie wynika też z faktu, że władze monetarne z dystansem podchodzą do obecnej siły waluty.
07.03.2017
więcej
Rogalski: płasko we wtorek rano
Dolar na głównych ustawieniach pozostawał we wtorek rano stabilny. Poniedziałek przyniósł niewielką próbę odbicia po spadkach, jakie miały miejsce w piątek.
07.03.2017
więcej
Wrzesińska: RBA zachował status quo
07.03.2017
więcej
Utrzymanie konsolidacji na złotym
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju.
06.03.2017
więcej
Fed chce podnosić stopy
Piątkowe wystąpienie szefowej amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, utwierdziło rynki w tym przekonaniu.
06.03.2017
więcej
Witczak: Start payrollsowego tygodnia
Co mamy dziś w programie makroekonomicznym?
06.03.2017
więcej
Nad ranem decyzja Banku Australii
Na wykresie AUD/NZD mamy wybicie z 9 miesięcznej konsolidacji.
06.03.2017
więcej
Francuski temat i główna para walutowa
USD/PLN pozycjonuje się przy 4,07, a chwilami był i przy 4,0790.
06.03.2017
więcej
Ryczko: korekta podbicia wyceny złotego, inwestorzy czekają na FED
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam podbicie zmienności na notowaniach złotego. Warto wspomnieć o dobrym zachowaniu polskiego długu, który wraz z papierami czeskimi wyraźnie, pozytywnie wyróżniał się na tle innych papierów FI w Europie. W szerszym ujęciu konsolidacja na PLN została utrzymana, a inwestorzy czekają na dalsze sygnały z szerokiego rynku.
03.03.2017
więcej
Witczak: czyje słowa będą dziś ważne?
Dziś o 16:15 wypowiedzą się Charles Evans i Jeffrey Lacker z Rezerwy Federalnej. O 18:15 inny przedstawiciel tej instytucji - Jerome Powell - wystąpi na konferencji poświęconej przyszłości finansów i rynków kapitałowych w Connecticut.
03.03.2017
więcej
Białas: strach przed Fed nabiera mocy
Rynek akcji wreszcie zaczął się przejmować tym, że Fed może być bardziej agresywny w podwyżkach stop procentowych w tym roku, przez co inwestorzy stracili zaufanie do ryzykownych aktywów. Dziś uwaga skupia się na wystąpieniu prezes Fed Yellen, która powinna podtrzymać wysokość szanse na podwyżkę w marcu. Jednak kluczowym pytaniem dla rynków jest, co Fed zrobi dalej?
03.03.2017
więcej
Rogalski: dolar czeka na sygnały z FED
Gwóźdź programu, czyli przemówienia trzech członków FED - Charlesa Evansa o godz. 16:15, oraz Janet Yellen i Stanley’a Fischera o godz. 19:00 - dopiero przed nami. Wczoraj po południu zwracaliśmy uwagę, że piątkowy wieczór przyniesie wyjątkowe nagromadzenie wypowiedzi kluczowych przedstawicieli FED, którzy mają prawo głosu w FOMC, a więc mogą zdecydować o marcowej podwyżce stóp procentowych.
03.03.2017
więcej
Białas: przy rozczarowaniu rynkiem pracy dolar będzie w opałach
Raport z amerykańskiego rynku pracy może oznaczać być albo nie być dla marcowej podwyżki. Wycena rynkowa ruchu Fed za niecałe dwa tygodnie sięga niemal 90 proc., więc w przypadku rozczarowania danymi USD znajdzie się w opałach.
03.03.2017
więcej
Globalne nastroje wspierają złotego
W trakcie czwartkowej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju.
02.03.2017
więcej
Nawet gołębie brzmią jak jastrzębie
Pozytywny sentyment wspiera waluty ryzykowne.
02.03.2017
więcej
Czwartkowe popołudnie na wykresach
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.
02.03.2017
więcej
Jutro wieczorem ważna kumulacja wystąpień członków Fed
Ostatnie godziny nie przynoszą większych zmian w pozycji dolara.
02.03.2017
więcej
Witczak: od słów do słów - czy działań?
W Polsce, gdy piszemy te słowa, słońce nie rozproszyło jeszcze mroku, acz można podejrzewać, że jakieś grono czujnych osób wpatruje się już w monitory z wykresami. Inni powstaną za parę godzin - i być może zobaczą mniej więcej to samo, co widać teraz. A widać stosunkowo mocnego dolara, bo jeśli wczoraj wykres głównej pary wyraźnie przekraczał linię 1,06, to teraz mamy ok. 1,0555.
01.03.2017
więcej
Wrzesińska: Bank Kanady nie zaskoczy dziś zmianą stóp procentowych
Rynki pozostawały wczoraj w fazie wyczekiwania na wystąpienie Donalda Trumpa w Kongresie. Dane makroekonomiczne z USA miały mniejsze znaczenie. Drugi szacunek PKB za IV kwartał 2016 roku okazał się niższy niż oczekiwano, podobnie jak i odczyt wskaźnika bazowego PCE. Pozytywnie zaskoczył natomiast odczyt indeksu obrazującego aktywność w przemyśle Chicago PMI oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board za luty.
01.03.2017
więcej
Białas: Dudley skradł show Trumpowi
Bill Dudley z Fed skradł show Donaldowi Trumpowi, przynosząc istotniejsze skutki dla rynku dolara. Rynek coraz poważniej rozważa podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, a przy zejściu Trumpa na dalszy plan, USD może zacząć nadganiać fundamenty. Dziś PCE Core i ISM dla przemysłu dadzą więcej wskazówek.
01.03.2017
więcej
Dąbrowski: dolar wychodzi z tarczą po nocnej bitwie
Dolar w ostatnich kilkunastu godzinach zdecydowanie się umocnił w większości swoich głównych par. Aprecjacja amerykańskiej waluty jest spowodowana przede wszystkim przez kolejne jastrzębie komentarze ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Przemówienie Trumpa w Kongresie nie wniosło za wielu nowych szczegółów odnośnie reformy podatkowej, czy też innych planowanych zmian w polityce gospodarczej. Niemniej jednak komentarze ze strony amerykańskiego prezydenta wsparły optymizm dolarowych byków.
01.03.2017
więcej
Rogalski: to Dudley, a nie Trump dał kopa dolarowi
Trzech głosujących w marcu członków FED (Dudley, Williams i Harker) wypowiedziało się wczoraj wieczorem, oraz w nocy dość pozytywnie nt. możliwości podwyżki stóp procentowych, co sprawiło, że oczekiwania związane z takim ruchem już 15 marca skoczyły nawet do 80 proc. (wg. szacunków Bloomberga). Szalę przechyliły słowa uznawanego do tej pory za bardziej ostrożnego Dudley’a, który dał do zrozumienia, ze sytuacja gospodarcza niejako wymusza taki ruch.
01.03.2017
więcej
Rogalski: dolar lekko cofa się po ISM
Rozważając realne prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FED już w połowie marca warto rozróżnić tzw. gotowość, od realnej możliwości zaistnienia takiego scenariusza. Teoretycznie poza nielicznymi „wyjątkami”, jak James Bullard, trudno znaleźć w FED kogoś, kto twierdziłby, że marcowa podwyżka stóp nie jest na stole.
01.03.2017
więcej
Trump upuszcza powietrza
Przed nami pierwsze wystąpienie obecnego prezydenta USA w Kongresie.
28.02.2017
więcej
Karuzela się kręci
Rynki finansowe wyczekują wystąpienia prezydenta Trumpa w Kongresie USA.
28.02.2017
więcej
Dolar słabnie w oczekiwaniu na Trumpa
Pomogły w tym nieco dane makro, jakie poznaliśmy dzisiaj po południu.
28.02.2017
więcej
Ryczko: złoty bez większych zmian na początku tygodnia
Ostatnie sesje na PLN przyniosły utrzymanie kursów w ramach szerokiej konsolidacji. Powodem takiego zachowania notowań był m.in. brak większych zmian na wycenie eurodolara. Końcówka tygodnia minęła nam pod znakiem lekkiego podbicia układu risk-off na rynkach, co było wynikiem spadków na cenach ropy, co szybko przełożyło się w lokalne realizacje zysków na rynkach akcyjnych.
27.02.2017
więcej
Witczak: kolejny tydzień walutowej wędrówki
Poniedziałkowe kalendarium makro nie jest przesadnie obfite. Niektóre dane w ogóle nie wpłyną na szeroki rynek - np. węgierskie bezrobocie, które poznamy o 9:00. Inne szerokiego rynku dotyczą, ale raczej nie wywołają wstrząsów - np. podaż pieniądza M3 w Strefie Euro oraz wskaźniki koniunktury gospodarczej dla tego regionu (odpowiednio o 10:00 i 11:00).
27.02.2017
więcej
Białas: polityczna mgła
Rynki są spokojne na początku tygodnia, wyczekując wystąpień Trumpa i Yellen, które mogą zadecydować o kierunku dla dolara w krótkim terminie. Niepewność polityczna zaciemnia obraz także dla euro przez wybory we Francji. Funt ma kłopoty w związku z dyskusją o (kolejnym) szkockim referendum. Dziś w kalendarzu zamówienia na dobra trwałe z USA.
27.02.2017
więcej
Rogalski: Trump nie pomoże dolarowi?
Poniedziałkowy handel pokazuje jak na razie, że rynek nie kupuje zbytnio scenariusza w którym Trump pomoże dolarowi - o ile jeszcze otwarcie nie wyglądało źle, to kolejne godziny pokazały, że passa dolara zaczęła się odwracać. Bo im więcej będziemy spekulować o potencjalnych szczegółach, tym większe będą wątpliwości.
27.02.2017
więcej
Rogalski: euro funt - gra na polityczne aspekty
Marzec może przynieść wzrost obaw odnośnie losów procesu Brexitu, który tak naprawdę dopiero się formalnie rozpocznie - od negocjacji z UE, jakie się rozpoczną, nie będzie też odwrotu. Tymczasem trudno ocenić, kiedy znajdą one swój finał i ile brytyjska gospodarka na tym straci.
27.02.2017
więcej
Ryczko: złoty bez większych zmian, spokojny koniec tygodnia
Ostatnie kilkanaście godzin handlu nie przyniosło większych zmian na wycenie polskiej waluty przy podbiciu cen długu w ślad za wzrostami na rynkach bazowych. Lekka zniżka złotego wyhamowała po tym jak na rynku pojawiły się informacje, iż EBC nie rozważa obecnie odejścia od luźnej polityki monetarnej.
24.02.2017
więcej
Witczak: eurodolarowy piątek i polski złoty
Dziś rano, przed godziną szóstą, eurodolar jest w rejonie 1,0580 - mniej więcej, bo oczywiście sytuacja cały czas się trochę zmienia. Jest to w gruncie rzeczy dość wysoki poziom, biorąc pod uwagę, że np. przedwczoraj testowano 1,05. Euro trochę odzyskało. Protokół z posiedzenia FOMC uznano za trochę zbyt mało jastrzębi (nie było w nim klarownych sygnałów na rzecz podwyżki w marcu), a poza tym sekretarz skarbu Mnuchin stwierdził, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by rozmawiać o szczegółach propozycji podatkowych Trumpa.
24.02.2017
więcej
Białas: Biały Dom nie po drodze dolarowi
Polityka ponownie uderza w USD, gdyż komentarze Sekretarza Skarbu Mnuchina poddają wątpliwość szybkie wdrożenie reformy podatków. Przy niewrażliwości dolara na solidne dane i jastrzębie wzmianki z Fed, rozczarowanie tempem prac administracji rządowej otwiera drogę do co najmniej przejściowej słabości waluty. EUR ma swoje problemy polityczne, za to na całym zamieszaniu zyskują JPY i GBP.
24.02.2017
więcej
Rogalski: dolar próbuje nieśmiało odbijać
Piątkowy handel upływa jak na razie pod znakiem próby odbicia amerykańskiej waluty po dwóch dniach przeceny. Pretekstem zdają się być słowa Donalda Trumpa nt. podatku granicznego, chociaż wiele z nich nie wynika. Nadal jest to projekt, który będzie jeszcze dopracowywany w Kongresie i najpewniej poddany sporym naciskom różnych biznesowych lobby, którym wizja ograniczenia zysków amerykańskich firm, raczej nie będzie się podobać.
24.02.2017
więcej
Rogalski: administracja USA rozczarowuje rynki
W ubiegłym tygodniu byliśmy sceptyczni wobec oczekiwań rynków związanych z planami Donalda Trumpa dotyczącymi podatków i deregulacji gospodarki, które na powrót wypłynęły przy okazji zapowiedzi ze strony prezydenta, że już w „nieodległej przyszłości” przedstawione zostaną kompleksowe rozwiązania. Ostatnie dni zdają się potwierdzać nasze obawy.
24.02.2017
więcej
Mniej jastrzębie minutes ograniczyły zniżkę złotego
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło próbę korekty umocnienia wobec EUR oraz CHF.
23.02.2017
więcej
Minutki Fed nie wniosły nic nowego. Korekcyjne nastroje
Czwartkowe kalendarium nie jest przesadnie bogate.
23.02.2017
więcej
Nowy sekretarz skarbu USA rozczarował rynki finansowe
Co tak naprawdę ujrzymy w nowym planie budżetowym, jaki ma pojawić się 13-14 marca?
23.02.2017
więcej
Złoty mocniejszy względem euro i franka. Rynek czeka na zapiski FED
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło początkowo proporcjonalne reakcje na PLN na wydarzenia na eurodolarze. Spadek kwotowań głównej pary walutowej spowodował umocnienie PLN wobec EUR oraz zniżkę w relacji do USD.
22.02.2017
więcej
Rogalski: dziś zapiski z ostatniego posiedzenia FED
Dolar kontynuuje dzisiaj rano obserwowaną wczoraj zwyżkę. Dzieje się tak, mimo że oczekiwania związane z marcową podwyżką stóp procentowych nadal nie przekraczają 20 proc. (17,7 proc. wg. modelu CME Watch), a szanse na maj pozostają poniżej 50 proc. (45,9 proc. według wspomnianego modelu).
22.02.2017
więcej
Kiepas: Złoty wpatrzony w sygnały z zagranicy
Nastroje na rynkach globalnych pozostają obecnie głównym wyznacznikiem notowań złotego. Póki co te są bardzo dobre. Można jednak mieć obawy, że gdy nastąpi ich pogorszenie, złoty zacznie tracić na wartości.
22.02.2017
więcej
Rogalski: kanadyjski dolar słabszy po rozczarowaniu danymi o sprzedaży detalicznej
Wydarzeniem dzisiejszej sesji były odczyty dynamiki sprzedaży detalicznej w Kanadzie za grudzień. Ta po raz kolejny rozczarowała spadając o 0,5 proc. m/m i 0,3 proc. m/m po wyłączeniu samochodów. To największy spadek od 9 miesięcy, co stawia pod znakiem zapytania podejście Banku Kanady do tematu ewentualnych podwyżek stóp procentowych w ciągu kilkunastu miesięcy.
22.02.2017
więcej
Ryczko: Rynek nerwowy przed wyborami w Europie
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
21.02.2017
więcej
Rogalski: Dolar jednak mocniejszy
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
21.02.2017
więcej
Dolar w mocy
Zobacz jak wygląda o poranku sytuacja na foreksie.
20.02.2017
więcej
Złoty stabilny. Niska aktywność rynku na początku tygodnia
Dzień wolny od handlu w USA powoduje, iż aktywność graczy w Azji oraz na początku obrotu w Europie pozostaje ograniczona.
20.02.2017
więcej
Izba Lordów debatuje, a funt zyskuje
Dzisiaj i jutro w Izbie Lordów odbędzie się dyskusja nt. Brexitu
20.02.2017
więcej
Złoty stabilny. Kolejne udana aukcja długu
Ewentualnym impulsem do handlu mogłoby być publikacje krajowych danych makro, wyraźnie odmiennych od konsensusu.
17.02.2017
więcej
Złoty czeka na ważne dane
Sytuacja na rynkach walutowych jest względnie spokojna.
17.02.2017
więcej
Bez wielkiej Ameryki nie ma wielkiego dolara
Rynki jeszcze nigdy nie liczyły się z możliwością dokonania przez Fed trzech podwyżek w horyzoncie roku tak mocno jak obecnie.
17.02.2017
więcej
Dobre dane z Polski, ale złoty już nie zarabia
Godne uwagi są zmiany na wykresie pary euro-złoty. Dziś widać było szczyt na 4,3355.
17.02.2017
więcej
Chwila wytchnienia po intensywnym tygodniu
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych.
17.02.2017
więcej
Dolar nie może znaleźć oparcia
W tym momencie oczekiwania Fed wskazują na 3 podwyżki w tym roku, co oznacza, że podwyżki prawdopodobnie nastąpią na 3 z 4 ważnych spotkań.
16.02.2017
więcej
Próba stabilizacji na złotym. Rynek czeka na kolejne dane
Z rynkowego punktu widzenia na euro widoczna jest próba przekroczenia oporu lokalnego 4,3160.
16.02.2017
więcej
Czwartek walutowych przetasowań
Eurodolar wykonał odbicie, czyli w tym wypadku ruch na korzyść euro.
16.02.2017
więcej
Kwiecień: Dolar zyskuje po wystąpieniu Yellen
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
15.02.2017
więcej
Rogalski: Yellen pomogła, ale dane mogą zrewidować pozycję dolara
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
15.02.2017
więcej
Złoty słabszy, pomimo dobrych danych makro
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań złotego wobec zagranicznych dewiz.
14.02.2017
więcej
Dolar potrzebuje sympatii Yellen
Dolar zrobił krok do przodu w poniedziałek, żeby dziś zrobić krok w tył.
14.02.2017
więcej
Dolar czeka na sygnał
Wraz z początkiem sesji europejskiej dolar odrobił część nocnych strat, a inwestorzy przygotowywali się na wystąpienie Yellen.
14.02.2017
więcej
Yellen podtrzymuje oczekiwania na trzy podwyżki w tym roku
Ewentualna trzecia podwyżka mogłaby mieć miejsce we wrześniu.
14.02.2017
więcej
Ryczko: Złoty nieco mocniejszy po słowach prezesa PiS
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
13.02.2017
więcej
Ryczko: spadek dynamiki korekty na złotym. Dobre nastroje na rynkach
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wyhamowanie dynamiki korekty na wycenie PLN. Potwierdza to nasze wstępne założenia, iż ruch ten wynika w dużej mierze ze skali wcześniejszego (ponad 20gr) umocnienia, a nie stanowi średnio-i-długoterminowej zmiany nastrojów wokół PLN i polskich aktywów.
10.02.2017
więcej
Witczak: piątek pod znakiem danych przemysłowych
Eurodolar pozycjonuje się przy 1,0650-60. Jest zatem relatywnie nisko, aczkolwiek obraz ostatnich kilku dni jest ostatecznie bardziej konsolidacyjny niż spadkowy. W każdym razie dolar broni się i wizja przebicia 1,08 została odsunięta w czasie lub wręcz zanegowana na dłuższy okres.
10.02.2017
więcej
Rogalski: Trump ustawia dolara
Wczorajsze słowa Donalda Trumpa o tym, że w ciągu 2-3 tygodni zaprezentuje „coś fenomenalnego” w sprawie podatków, jakie padły podczas spotkania z szefami firm przemysłu lotniczego, zostały szybko podchwycone przez rynek. Bo idealnie wpisują się w oczekiwania związane z powrotem tzw. Trump-trade w kontekście informacji, jakie ukazały się na przestrzeni ostatnich dni.
10.02.2017
więcej
Białas: „fenomenalna” obietnica wystarcza
Błądzenie rynku walutowego zostało wczoraj przerwane przez krótką wiadomość od prezydenta Trumpa, że korzystne zmiany podatkowe są w drodze. O szczegółach zmian cisza, ale rynek nie czeka. USD dostał nowych sił, skok rentowności uderzył w jena, a Wall Street poprawia szczyty.
10.02.2017
więcej
Rogalski: spadkowy bilans euro. Trump rozbudza oczekiwania
Bilans dla euro za ostatnie dni jest spadkowy. Przyczyną gorszego zachowania się wspólnej waluty są rosnące obawy inwestorów związane ze zbliżającymi się wyborami - parlamentarnymi w Holandii w połowie marca, gdzie duże szanse wygranej (choć nie sformowania rządu) ma eurosceptyczna Partia Wolności, a zwłaszcza prezydenckimi we Francji.
10.02.2017
więcej
Słabszy złoty. RPP bez zaskoczeń
Wycena naszej waluty znalazła się w fazie korekty ostatnich wzrostów.
09.02.2017
więcej
Euro w długoterminowej tendencji wzrostowej
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
09.02.2017
więcej
W nocy ważne dane z Chin
Czego powinni oczekiwać inwestorzy?
09.02.2017
więcej
Giełda najwyżej od 16 miesięcy. Stabilny złoty
Nasza waluta już nie traci tak mocno jak w ostatnich dwóch dniach.
09.02.2017
więcej
Ryczko: korekta na wycenie złotego, RPP w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku finansowym przyniosło wyhamowanie trendu aprecjacyjnego na PLN i nieznaczną korektę na wycenie, która może stać się początkiem głębszego odreagowania niedawnych ponad 20-gr wzrostów.
08.02.2017
więcej
Witczak: dziś komunikat RPP
Eurodolar jest dziś rano przy 1,0670-90. Widać lekkie próby umocnienia euro, które są dość naturalną korektą po wczorajszych spadkach pary, tj. po nadaniu większej siły walucie USA.
08.02.2017
więcej
Stasik: dolar wraca do łask
Wczorajsza sesja na rynku walutowym przyniosła spory wzrost zmienności i to pomimo braku publikacji istotnych danych z największych gospodarek. Chwila ciszy na polu figur makroekonomicznych pozwoliła inwestorom na ponowną ocenę sytuacji politycznej w Europie i w USA, co doprowadziło do interesujących ruchów na rynku.
08.02.2017
więcej
Sawicki: na granicy między Fed a Europą
Brak ważnych wydarzeń makroekonomicznych powoduje, że euro pozostaje słabe pod wpływem relatywnej słabości europejskich aktywów i jątrzącej się premii za ryzyko polityczne. Eurodolar cofnął się od górnego ograniczenia obowiązującego przedziału wahań (1,0580 – 1,08), ale do jego dolnej bandy pozostaje jeszcze sporo miejsca.
08.02.2017
więcej
Rogalski: możliwa korekta ostatnich wzrostów dolara?
Wczoraj wieczorem dolar oddał pola, co sprawia, że rynek nie jest do końca przekonany, jak ostatecznie będzie wyglądała ścieżka legislacji BAT, oraz innych ustaw podatkowych i gospodarczych propozycji Trumpa.
08.02.2017
więcej
Rogalski: rubel nie przejmuje się zbytnio działaniami resortu finansów
Działania rosyjskich władz nie wpłynęły znacząco na notowania rubla. Większy wpływ może mieć obserwowana na rynkach korekta notowań ropy, choć trudno ocenić na ile będzie to trwalsza tendencja.
08.02.2017
więcej
Witczak: Funt wciąż kosztuje mniej niż 5 zł
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
07.02.2017
więcej
Puchalski: Inwestorzy żyją polityką
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
07.02.2017
więcej
Kiepas: Inwestorzy rzucili się na tanie waluty
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
07.02.2017
więcej
Euro już po 4,30 zł. Dolar poniżej czwórki
Rozpoczęcie nowego tygodnia przynosi nam utrzymanie mocniejszego złotego.
06.02.2017
więcej
Dolar najtańszy od wielu miesięcy
Drugi tydzień lutego zapowiada się na znacznie spokojniejszy, ale może być to złudne wrażenie.
06.02.2017
więcej
Trudno pozbyć się pesymizmu względem dolara
Los dalej nie sprzyja dolarowi, kiedy dobre dane o zatrudnieniu gasną w świetle rozczarowującej presji płacowej.
06.02.2017
więcej
Dolar mocniejszy w poniedziałek
Nowy tydzień zaczyna się od nieznacznego umocnienia amerykańskiej waluty w większości relacji, chociaż ta ma nadal negatywną prasę.
06.02.2017
więcej
Euro pod presją. Dolar odbija
Dzisiaj uwagę przyciągnął EUR/USD ze względu na popołudniowe wystąpienie szefa EBC.
06.02.2017
więcej
Siła euro skontrowana przez Draghiego
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.
06.02.2017
więcej
Wyhamowanie wzrostów na złotym
Kwotowania dolara powróciły powyżej 4 złotych.
03.02.2017
więcej
Banki pomagają złotemu
Rok 2017 jest jak na razie wyśmienity dla naszej waluty.
03.02.2017
więcej
Ostatnia szansa dla dolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
03.02.2017
więcej
Wysoki przyrost zatrudnienia to za mało
Zobacz, jak na najnowsze dane zareagowały kursy walut.
03.02.2017
więcej
Dziwny finał tygodnia
Zaprezentowano już najnowsze dane z rynku pracy USA.
03.02.2017
więcej
Kiepas: Złoty najsilniejszy od prawie trzech miesięcy
Komentarz analityka do bieżącej sytuacji na rynku walutowym.
02.02.2017
więcej
Ryczko: Dolar w ważnym miejscu. Fed podjął decyzję
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
02.02.2017
więcej
Rogalski: Dolar traci na szerokim rynku
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
02.02.2017
więcej
Ryczko: Złoty mocniejszy po pakiecie danych makro, rynek czeka na FED
01.02.2017
więcej
Witczak: czekamy na makro-wieści z USA
W kalendarium będzie się dziś działo dużo, a będzie to mieć związek przede wszystkim z indeksami PMI. Znamy już publikacje z Chin i Japonii. W Chinach przemysłowy PMI za styczeń wyniósł 51,3 pkt (przy prognozie 51,2 pkt), zaś usługowy 54,6 pkt (zakładano 54,3 pkt).
01.02.2017
więcej
Rogalski: dolar zerka na FED
Wczorajsze słowa Donalda Trumpa i jego doradców na temat słabości euro, jena i juana, nadal budzą szereg emocji na rynku. Wczoraj po południu zwracaliśmy uwagę, że amerykańska administracja daje coraz więcej dowodów na to, że zamierza prowadzić aktywną werbalnie politykę mającą na celu podniesienie konkurencyjności amerykańskich produktów na globalnych rynkach nie patrząc zbytnio na sposób, formę tych działań, oraz długofalowe skutki.
01.02.2017
więcej
Białas: czysty rachunek, stare strachy, uwaga na Fed
Przed nami dzień bogaty w wydarzenia, które będą trafiać na niepewny grunt. Negatywne komentarze ze strony administracji Trumpa wstrząsnęły dolarem, a szok potęgowały przetasowania portfelowe związane z rozliczeniem miesiąca. Nowy miesiąc oznacza czysty rachunek i nowe możliwości, ale wątpliwości pozostają stare.
01.02.2017
więcej
Puchalski: chwila prawdy dla dolara
Na rynkach finansowych głównym graczem pozostaje prezydent Donald Trump. Rynek od listopada do początku stycznia żył w przekonaniu, że Donald Trump poprzez ekspansywną politykę fiskalną będzie silnie wspierał amerykańską gospodarkę. Widzimy jednak zupełnie coś innego. Zajmuje się głównie sprawami kontrowersyjnymi związanymi z polityką handlową oraz zagraniczną.
01.02.2017
więcej
Rogalski: dolar odbija dzięki ADP
Zaskakująco dobre szacunki z rynku pracy w USA, liczone przez niezależną firmę ADP dały impuls do odbicia przecenionego dolara. Warto zaczekać na potwierdzenie tej tendencji w oficjalnych odczytach Departamentu Pracy, które poznamy w piątek - niemniej daje to podstawy do nieco większego optymizmu.
01.02.2017
więcej
Chaos z Trumpem w tle
Nie można go jednak nazwać typowym, klasycznym wybuchem awersji do ryzyka.
31.01.2017
więcej
Ważny dzień dla złotego
Zobacz, co ważnego dzieje się na rynkach finansowych.
31.01.2017
więcej
Skok na szczyty, skok na minima
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
31.01.2017
więcej
Trump pozostaje głównym rozgrywającym
Światowe rynki finansowe w tym momencie wydają się ignorować pozostałe czynniki.
31.01.2017
więcej
Trump komentuje, a dolar traci
Jeżeli osłabienie amerykańskiej waluty miało być jednym z kolejnych punktów programu działań prezydenta Trumpa, to dość dobrze mu to wychodzi.
31.01.2017
więcej
Witczak: na eurodolarze jednak trend?
3 stycznia, jak pewnie wielu z nas pamięta, na wykresie eurodolara notowano minimum wynoszące ok. 1,0345. Po 23 stycznia, a więc po blisko trzech tygodniach, uformował się opór w pobliżu 1,0770. Następnie, po kilku dniach wahań, wykres zszedł niżej, poniżej 'zero siódemki' - ale dziś rano lokuje się znów wyżej, przy 1,0730.
30.01.2017
więcej
Ryczko: złoty bez zmian, rynki czekają na BoJ, BoE oraz FED
Początek nowego tygodnia na rynkach finansowych mija pod znakiem utrzymania presji na wycenie dolara amerykańskiego. Inwestorzy niepokoją się przyszła polityką D.Trump’a mogącą kierować się w stronę protekcjonizmu - scenariusz ten przynieść może zainicjowanie tzw. wojen handlowych, co z kolei stanowić może zagrożenie dla globalnego wzrostu.
30.01.2017
więcej
Sawicki: dolar kontratakuje
Dolar w tym roku osłabił się do pozostałych walut G-10 bez wyjątku. Skala start waha się od niespełna 2 - proc. (euro, funt) do około 5 proc. (dolar nowozelandzki i australijski). Ubiegły tydzień to także gigantyczne ograniczenie długiej pozycji dolarowej w danych CFTC - skurczyła się ona o prawie 5 miliardów dolarów i cofnęła do poziomów ostatni raz notowanych przed wyborami prezydenckimi w USA. W ostatnich dniach pojawiły się jednak pierwsze symptomy powrotu popytu na amerykańską walutę. W najbliższych będzie minimum kilka pretekstów by na dolara mógł się zintensyfikować.
30.01.2017
więcej
Rogalski: konsternacja działaniami Trumpa?
Bilans otwarcia nowego tygodnia jest, jak na razie dla dolara mieszany. Słabość amerykańskiej waluty próbuje się tłumaczyć pewnym kryzysem zaufania wobec tzw. „Trump-trade”, czyli oczekiwań dotyczących osoby nowego prezydenta USA, jako katalizatora do przyspieszenia wzrostu gospodarczego, a także inflacji, które były spore jeszcze w końcu ubiegłego roku.
30.01.2017
więcej
Rogalski: dolar próbuje wybijać się górą
Rynek zamiast dalej żyć „medialnymi kontrowersjami” dotyczących ostatniego posunięcia Donalda Trumpa w kwestii obywateli 7 krajów muzułmańskich, skupił się na konkretach, a te - na co wskazywaliśmy wcześniej - mogą bardziej przemawiać za dolarem.
30.01.2017
więcej
Witczak: Trump się rozkręca
Wzrosło napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Oto bowiem Donald Trump ogłosił na Twitterze, że jeśli Meksyk nie chce pokryć kosztów budowy muru chroniącego USA przed nielegalnymi imigrantami - to właściwie nie ma powodu, by prezydent Enrique Pena Nieto odwiedził 31 stycznia Stany, jak to zakładał pierwotny plan.
27.01.2017
więcej
Ryczko: złoty wyhamował wzrosty, rynek czeka na dane z USA
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na światowych rynkach przyniosło pewne schłodzenie optymistycznych nastrojów. Na Wall Street obserwowaliśmy mieszaną sesję, a krajowy rynek zamknął się neutralnie (w dalszym ciągu jednak oscylujemy blisko 15-miesięcznych maksimów).
27.01.2017
więcej
Rogalski: dolara może czekać korzystny splot wydarzeń
Po wczorajszych zwyżkach, które można przypisać oczekiwaniom związanym z dzisiejszymi publikacjami oraz spekulacjom zwiększającymi prawdopodobieństwo przyjęcia tzw. podatku od importu po wieczornych wypowiedziach Donalda Trumpa, dzisiaj amerykańska waluta tanieje. Wydaje się jednak, że można to traktować jako element korekty wczorajszego ruchu, a nie powrót do trendu spadkowego dolara, jaki był obserwowany na przestrzeni ostatnich 4 tygodni.
27.01.2017
więcej
Kiepas: Dobry tydzień dla GPW i złotego, wyprzedaż obligacji
To był bardzo udany tydzień dla giełdy w Warszawie. Indeks WIG20 zyskał 4 proc., wyznaczając nowe 15-miesięczne maksimum. Umocnił się też złoty. Fala wyprzedaży przetoczyła się natomiast przez polski rynek długu.
27.01.2017
więcej
Witczak: Rynek uznał wypowiedzi Theresy May za "bezpieczne"
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
26.01.2017
więcej
Rogalski: Dolar zaczyna odbijać
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
26.01.2017
więcej
Złoty blisko punktów odniesienia. Rynek czeka na dane
W szerszym ujęciu inwestorzy w dalszym ciągu śledzą przede wszystkim wydarzenia globalne.
25.01.2017
więcej
Złoty mocniejszy, ale wciąż bez przełomu
Większej zmienności należy oczekiwać dopiero w przyszłym tygodniu.
25.01.2017
więcej
Niewielka zmienność na rynku złotego
Rynki w styczniu zamarły w oczekiwaniu na konkrety odnośnie polityki Donalda Trumpa.
25.01.2017
więcej
Wieczorem ważne informacje z Nowej Zelandii
Inwestorzy zdają się być bardziej ostrożni, co widoczne jest w kursie NZD.
25.01.2017
więcej
Ryczko: złoty czeka na nowe impulsy, udana aukcja długu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku mijało pod znakiem dyskontowania ruchów na dolarze. Przy braku istotniejszych publikacji makroekonomicznych inwestorzy skupili się na perspektywach polityki D. Trump’a, a właściwie na aspekcie potencjalnego protekcjonizmu.
24.01.2017
więcej
Kiepas: złoty czeka na nowe impulsy
Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro i szwajcarskiego franka, jednocześnie reagując tylko na zmieniające się notowania dolara i funta na świecie. Potrzebne są nowe silne impulsy, żeby wyrwać rynek walutowy z tych zależności. Wtorkowy poranek przynosi niewielkie wahania głównych walut w relacji do złotego. O godzinie 08:16 kurs EUR/PLN 4,3717 zł, USD/PLN 4,0695 zł, CHF/PLN 4,0750 zł, a GBP/PLN 5,0750 zł. Złoty od ponad dwóch tygodni pozostaje pod głównym wpływem rynków globalnych, ignorując tym samym pozytywne wieści płynące z polskiej gospodarki. W efekcie notowania EUR/PLN i CHF/PLN obecnie stabilizują się odpowiednio wokół 4,37 zł i 4,08 zł, czemu towarzyszy spadek USD/PLN w ślad za słabnącym na świecie dolarem oraz obserwowana od tygodnia zwyżka notowań GBP/PLN w reakcji na analogiczne umocnienie funta. Te wzajemne zależności nie powinny ulec dziś zmianie. Złoty pozostanie pod głównym wpływem czynników globalnych. Oznacza to, że uwaga inwestorów skoncentruje się przede wszystkim na publikacji wstępnych odczytów styczniowych indeksów PMI dla Francji, Niemiec, Strefy Euro i USA. Oczekiwana jest ich stabilizacja na wysokich poziomach z poprzedniego miesiąca, z szansą na nieco lepsze od konsensusu odczyty. Takie dane wsparłyby wspólną walutę. W tym również w relacji do złotego, ale bez perspektywy zakończenia dwutygodniowej konsolidacji EUR/PLN. W nocy analogiczny indeks PMI dla sektora przemysłowego został opublikowany dla Japonii. W styczniu, jak wynika ze wstępnych szacunków, indeks ów wzrósł do 52,8 z 52,4 pkt., przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 52,3 pkt. Był to też najlepszy wynik od marca 2014 roku. Dane nie spotkały się z silną reakcją rynku walutowego. Dziś większych emocji nie wzbudzą natomiast, publikowane po południu i ignorowane ostatnio, dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekuje się, że w grudniu sprzedaż domów na tamtejszym rynku wtórnym spadła o 2 proc. w relacji miesięcznej. Stąd też podstawowym wyznacznikiem zachowania dolara wciąż będą zmieniające się oczekiwania co do przyszłej polityki gospodarczej administracji prezydenta Donalda Trumpa. W dzisiejszym kalendarzu mamy jeszcze decyzje węgierskiego i tureckiego banku centralnego ws. stóp procentowych. Jednakże również to nie będzie mieć pośredniego wpływu na zachowanie złotego. Potencjalny wpływ na funta, w tym na notowania GBP/PLN, może za to mieć wyrok brytyjskiego Sądu Najwyższego ws. tego, kto ma zdecydować o formalnym rozpoczęciu procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy może to zrobić rząd? Czy też musi o tym zdecydować parlament? Wyrok ten powinien być znany o godzinie 10:30. Oczekuje się, że Sąd podtrzyma wcześniejszą decyzję Trybunału, że potrzebna jest decyzja parlamentu. To już częściowo jest w cenach. Nie mniej jednak i tak może wesprzeć funta. Należy jednak mieć na uwadze, że wyrok ten nieco stracił na znaczeniu po tym, jak przed tygodniem premier May zapowiedziała, że to parlament zatwierdzi wyniki negocjacji z Unią. W tym układzie samo rozpoczęcie całej procedury traci na znaczeniu. Inwestorzy do końca mogą wierzyć, że ostatecznie nie dojdzie do tzw. twardego BREXIT-u. W kolejnych dniach złoty wciąż będzie pozostawał pod głównym wpływem rynków globalnych. Uwaga inwestorów będzie się więc koncentrować wówczas przede wszystkim na doniesieniach z obozu prezydenta Trumpa, a także na publikacji niemieckiego indeksu Ifo (środa) oraz wstępnych szacunków brytyjskiego (czwartek) i amerykańskiego (piątek) PKB za IV kwartał 2016 roku. Zignorowane zaś zostaną publikowane w środę dane o grudniowej stopie bezrobocia w Polsce (prognoza: 8,3 proc.) oraz czwartkowy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Obie te "figury" bowiem nie wniosą nic innego do obrazu kondycji polskiej gospodarki i spojrzenia na politykę monetarną. Realna szansa na widoczną reakcję rynku walutowego na krajowe dane pojawi się dopiero w przyszły wtorek, gdy GUS opublikuje szacunkowe dane nt. dynamiki PKB za cały 2016 rok (prognoza: spadek do 2,8 proc. z 3,9 proc.) oraz szacunki styczniowej inflacji CPI (prognoza: wzrost do 1,8 proc. z 0,8 proc. R/R).
24.01.2017
więcej
Białas: dzień sądu dla funta i dla euro
Prezydent Trump przechodzi od słów do czynów i wycofywanie się z paktów handlowych oraz zapowiedzi wysokich ceł ciążą na sentymencie rynkowym, zwiększając popyt na obligacje skarbowe i uderzając w USD. Dziś uwaga przenosi się GBP i wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu. Europa ma odczyt PMI, ale też ważą się losy wyborów we Włoszech.
24.01.2017
więcej
Rogalski: dolar zaczyna szukać swojego dna?
Analizując pierwsze ruchy Donalda Trumpa, a także wypowiedzi członków jego administracji, nasuwa się zasadnicze pytanie - czy liczą się oni z dalszym, wyraźnym wzrostem deficytu w dłuższym okresie? Ciekawe w tym względzie były słowa rzecznika Białego Domu, który dał do zrozumienia, aby skupić na wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań dla podatnika, nie oglądając się zbytnio na kwestie ewentualnych oszczędności budżetowych. No więc jak? America First, ale jakim kosztem?
24.01.2017
więcej
Rogalski: zastanawiające zachowanie tureckiej liry
Na dzisiejszym posiedzeniu banku centralnego Turcji zdecydowano się jedynie na podniesienie stopy pożyczkowej overnight o 75 p.b. do 9,25 proc. Główna tygodniowa stopa repo pozostała niezmieniona na poziomie 8,00 proc., chociaż oczekiwano tutaj podwyżki o minimum 50 p.b.
24.01.2017
więcej
Ryczko: Reakcja złotego na słowa Donalda Trumpa
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
23.01.2017
więcej
Kwiecień: Dolar traci po inauguracji Trumpa
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
23.01.2017
więcej
Dąbrowski: Donald Trump sieje zamęt
Komentarz analityka do sytuacji na rynkach finansowych.
23.01.2017
więcej
Złoty bez większych zmian po EBC
W przypadku PLN utrzymanie akomodacyjnej polityki EBC należy traktować jako czynnik wspierający wyceny walut CEE.
20.01.2017
więcej
Eurodolar próbuje przeć na północ
Zobacz jak o poranku wygląda sytuacja na rynku walutowym.
20.01.2017
więcej
Idzie nowe
EURUSD stoi dziś pomiędzy starym a nowym.
20.01.2017
więcej
Era Trumpa = era silnego dolara?
Zobacz, co czeka inwestorów w najbliższym czasie.
20.01.2017
więcej
Yellen, dolar i co dalej?
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.
19.01.2017
więcej
Rynki uwierzą Draghiemu?
Draghi najpewniej będzie starał się bronić swojej „gołębiej” retoryki.
19.01.2017
więcej
Fed nie spuszcza nogi z gazu
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
19.01.2017
więcej
EBC upiera się przy swoim
W relacji EUR/USD doszło do naruszenia poziomu wsparcia 1,0615 i dalej bariery 1,06.
19.01.2017
więcej
Ryczko: Złoty mocniejszy. Rynek czeka na Janet Yellen
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
18.01.2017
więcej
Stajniak: Twardy Brexit nie przeszkodził funtowi
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
18.01.2017
więcej
Rogalski: W co grają May i Trump?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
18.01.2017
więcej
Kiepas: Złoty traci do dolara. Ale mocniejszy wobec funta
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
18.01.2017
więcej
Witczak: kolejna doba tradycyjnych zmagań
Dziś rano, przed godziną szóstą, eurodolar pozycjonuje się przy 1,0635-40. Widać więc, że choć nie idzie to gładko, to jednak gracze obniżający wartość dolara zaczynają mieć przewagę, zaś trend spadkowy (poprzez maksima z 2 - 4 listopada i 8 grudnia) został już chyba pogrzebany.
17.01.2017
więcej
Ryczko: złoty bez większych zmian, rynek czeka na wystąpienie T. May
Początek nowego tygodnia na rynku PLN nie przyniósł większych emocji z uwagi na spodziewane, piątkowe decyzje agencji ratingowych. Bieżący tydzień handlu na PLN dyktowany będzie nastrojami na szerokim rynku i wydarzeniami mogącymi zmienić globalny układ risk off/risk on. Obecnie inwestorzy ciekają na dzisiejsze wystąpienie T. May, która wedle nieoficjalnym informacji, ma skierować procedurę wyjścia UK z UE w kierunku tzw. „twardego Brexit’u”.
17.01.2017
więcej
Białas: rynki nie lubią niepewności
Przebudzony strach o twardy Brexit oraz obawy o politykę protekcjonizmu prezydenta-elekta Trumpa wybijają się na czołowe tematy dla rynku, wzniecając awersję do ryzyka. Bezpieczne przystanie czują się mocne, rynek akcji czuję presję, a nagromadzone długie pozycje w USD czynią go podatnym na ucieczkę inwestorów.
17.01.2017
więcej
Wrzesińska: w centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj GBP
Od początku tego tygodnia uwagę inwestorów zwraca funt brytyjski. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie wystąpienie premier Theresy May o godzinie 12:45 podczas którego powinniśmy poznać szczegóły dotyczące planu wychodzenia Wielkiej Brytanii ze strefy euro.
17.01.2017
więcej
Złoty bez większej reakcji na decyzje Fitch i Moody's
Interesująco wygląda jedynie zestawienie złotego z brytyjskim funtem.
16.01.2017
więcej
Świat po neutralnym odświeżeniu ratingów
Na Zachodzie bez zmian, chciałoby się rzec. Eurodolar pozycjonuje się przy 1,06.
16.01.2017
więcej
Funt poniżej 5 zł. Decyzje agencji bez wpływu
Dużo więcej emocji budzą obecnie spekulacje ws. BREXIT-u.
16.01.2017
więcej
To będzie korekcyjny tydzień dla walut Antypodów
Zobacz, jak wygląda sytuacja na rynku forex.
16.01.2017
więcej
Ryczko: złoty relatywnie stabilny w oczekiwaniu na decyzje Fitch oraz Moody’s
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło ograniczenie odbicia PLN na bazie czynników lokalnych jak i wydarzeń z szerokiego rynku. Lokalnie inwestorzy czekają na wieczorne rewizje ratingu Polski przez Fitch oraz Moody’s. Zdecydowana większość inwestorów i obserwatorów nie zakłada zmiany zarówno oceny jak perspektywy.
13.01.2017
więcej
Witczak: dzień wystawienia ocen
Szefowa Rezerwy Federalnej - Janet Yellen - trochę wczoraj pomogła w finale dnia dolarowi. Nie mówiła bezpośrednio o polityce pieniężnej, tym niemniej podczas sesji edukacyjnej z nauczycielami w Waszyngtonie powiedziała to i owo o gospodarce.
13.01.2017
więcej
Białas: czekając na świeży sygnał dla dolara
Odbicie rentowności obligacji skarbowych USA na koniec czwartkowego handlu przyniosło ulgę dla dolara, ale stabilizacja wciąż jest oparta na kruchych podstawach. Punktem zwrotnym przed weekendem mogą być dane o sprzedaży detalicznej z USA, wobec których oczekiwania są wysokie.
13.01.2017
więcej
Puchalski: złoty umacnia się do dolara przed decyzją agencji
Po dłuższej fali umocnienia wczoraj doczekaliśmy się w końcu korekty i spadków na amerykańskiej walucie, było to pochodną ruchów na rynku długu, ostatnio obserwujemy wyraźny spadek rentowności. Natomiast dziś o poranku widać lekką korektą, w nocy wypowiadała się prezes Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Wieczorem aktualizacji ratingu Polski dokona agencja Fitch oraz Moody’s, możemy doczekać się dużej zmienności na złotym.
13.01.2017
więcej
Rogalski: dolar czeka na dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej
Dolar nadal nie ma zbytnio siły podnieść się po wyprzedaży zainicjowanej po konferencji Donalda Trumpa, jaka miała miejsce w środę wieczorem. Niemniej dynamika ruchu spadkowego wyhamowała i widać podejmowane próby nieznacznego odbicia. Diagram stóp zwrotu USD z pozostałymi walutami pokazuje jednak, że nie dają one nadmiernego efektu.
13.01.2017
więcej
Białas: Gorzkie skutki przesadnego optymizmu
Miesiąc miodowy po „zaślubinach” inwestorów z wizją prezydentury Trumpa dobiegł końca, a szara rzeczywistość przywołuje wątpliwości, czy pierwsze zauroczenie nie było fałszywe. Mijający tydzień to podróż USD po wyboistej drodze przy coraz większych rozterkach, co faktycznie przyniesie polityka Trumpa - szybszy rozwój USA, czy szereg międzynarodowych konfliktów handlowych? Miesiąc miodowy po „zaślubinach” inwestorów z wizją prezydentury Trumpa dobiegł końca, a szara rzeczywistość przywołuje wątpliwości, czy pierwsze zauroczenie nie było fałszywe. Mijający tydzień to podróż USD po wyboistej drodze przy coraz większych rozterkach, co faktycznie przyniesie polityka Trumpa - szybszy rozwój USA, czy szereg międzynarodowych konfliktów handlowych?
13.01.2017
więcej
Dolar zmierza w kierunku wsparcia na 4,10
Wydarzeniem ostatnich kilkunastu godzin na rynku walutowym było pierwsze od czasów wyborów wystąpienie D. Trump’a.
12.01.2017
więcej
Niepewność, rozczarowanie i zwątpienie
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.
12.01.2017
więcej
Możliwe krótkotrwałe, korekcyjne odreagowanie dolara
Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej wynika, że są oni skłonni podtrzymać scenariusz 3 podwyżek stóp procentowych w tym roku.
12.01.2017
więcej
Rogalski: Trump jest przereklamowany?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
11.01.2017
więcej
Stajniak: Złoty spokojny przed kluczowym dniem
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
11.01.2017
więcej
Ryczko: Korekta ostatniego umocnienia złotego
Początek nowego tygodnia handlu przyniósł nam spodziewaną korektę ostatniego umocnienia złotego wobec zagranicznych walut. Kurs EUR/PLN odreagował z okolic 4,3490-4,35 zł, lokalnie stabilizując się powyżej 4,38 zł.
10.01.2017
więcej
Witczak: Wtorek z perspektywy eurodolara
Ci gracze, których ambicją jest podbijanie kursu euro, wciąż nie dają za wygraną. Mamy już ok. 1,0615-20 na wykresie eurodolara, jakkolwiek trzeba sobie powiedzieć, że takie kursu w ostatnich czasach już notowano. W ostatnich czasach, tj. od połowy grudnia.
10.01.2017
więcej
Białas: Dolar boryka się z niskim przekonaniem inwestorów
Wymowa handlu z ostatnich 24 godzin sugeruje, że realizacja zysków (głównie na USD i ropie) bierze górę nad odwagą dla budowania nowych pozycji. Przebudzone strachy o ,,twardy Brexit" dodają szczyptę awersji do ryzyka, dodatkowo mącąc obraz. Brak istotnych danych w najbliższych godzinach przemawia za dominacją wątpliwości, co nigdy nie wychodzi na dobre.
10.01.2017
więcej
Puchalski: dolar dalej w korekcie
Dolar amerykański kontynuuje marsz na południe, który rozpoczął się po ustanowieniu wieloletniego szczytu na początku roku. Po wczorajszych spadkach widzimy delikatne odreagowanie na rynku ropy, na rynkach akcyjnych obserwujemy delikatne cofnięcie.
10.01.2017
więcej
Rogalski: rośnie zmienność na dolarze
Dolar staje się ostatnio coraz bardziej zmienny, co teoretycznie może zwiastować zmianę trendu w dłuższym terminie, co oznaczałoby korektę całego ruchu z ostatniego półrocza. Teoretycznie można sobie taki scenariusz wyobrazić biorąc pod uwagę kilka rzeczy, o których już wspominaliśmy wcześniej.
10.01.2017
więcej
Rogalski: jutro ważne dane dla funta
W przedpołudniowym raporcie zwracaliśmy uwagę na parę GBP/USD, która pokazała, że respektuje strefę wsparcia z października ub.r. Na dziennym wykresie zaczęła rysować się formacja młota, mogąca dawać pretekst do korekcyjnego odbicia.
10.01.2017
więcej
Euro najtańsze od dwóch miesięcy
Kluczowe pozostają nastroje na szerokim rynku i zachowanie kwotowań eurodolara.
09.01.2017
więcej
Rada zmierzy się z wyższą inflacją
Okres świąteczny definitywnie za nami i rynki finansowe wracają do życia pełną parą.
09.01.2017
więcej
Gaśnie odreagowanie dolara
Na wykresie koszyka dolara BOSSA USD zaczyna rysować się czarna dzienna świeca.
09.01.2017
więcej
Funt wkrótce poniżej 5 zł
Słabość funta w relacji do złotego ma dwa wymiary.
09.01.2017
więcej
Sens czy paradoks?
FOMC jest gotów do zacieśniania polityki monetarnej.
05.01.2017
więcej
Złoty coraz mocniejszy. Potencjalna korekta na dolarze
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
05.01.2017
więcej
Dolar nie ma siły się odbić
Na koszyku BOSSA USD widać, że lecimy coraz szybciej w dół - komentuje ekspert DM BOŚ.
05.01.2017
więcej
Eurodolar targany zimowym wiatrem
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
05.01.2017
więcej
Ryczko: Eurozłoty poniżej 4,40 zł. Inwestorzy wracają na rynki
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach przyniosło nam relatywnie dobre zachowanie PLN i giełdy, podczas gdy dług w dalszym ciągu zmagał się z podażą. Lokalnie kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,39 PLN osiągając najniższe poziomy od listopada 15’.
04.01.2017
więcej
Witczak: Przełom na EUR/PLN?
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano przy 1,04. Cóż można tu rzec? Zgodnie z tym, czego mogliśmy się spodziewać po decyzjach EBC i Fed, dolar pozostaje silny. Wczoraj mieliśmy dobre odczyty indeksów PMI dla amerykańskiego przemysłu, a teraz czekamy na piątek.
04.01.2017
więcej
Kiepas: Złoty zyskuje do dolara i szwajcarskiego franka
W środę notowania euro i funta pozostają stabilne, podczas gdy tanieje dolar i szwajcarski frank. Na większe spadki kursów głównych walut przyjdzie nam zaczekać do drugiej połowy miesiąca.
04.01.2017
więcej
Rogalski: Dolar obawia się dzisiejszych zapisków FED
We wczorajszym popołudniowym komentarzu zwracaliśmy uwagę, że mimo dość dobrego odczytu ISM dla przemysłu w grudniu, który wsparł dolara, dużą zagadką będzie publikacja zapisków z grudniowego posiedzenia FED, które poznamy dzisiaj o godz. 20:00. Wymienialiśmy to jako potencjalne zagrożenie dla utrzymania trendu wzrostowego na parach dolarowych. Dlaczego? Bo mimo faktu podwyżki stóp procentowych o 25 p.b. grudniowy komunikat w zasadzie nie różnił się od listopadowego.
04.01.2017
więcej
Rogalski: Dolar powiększa straty przed publikacją protokołu FED
Amerykańska waluta nie zdołała odrobić strat, jakie widoczne były już rano. Niemniej spadki są umiarkowane, co dobrze pokazuje poniższy diagram dziennej stopy zwrotu.
04.01.2017
więcej
Rynek czeka na ratingi oraz start handlu w USA
Początek nowego roku na rynku złotego okazał się być niezwykle ciekawym, pomimo ograniczonej aktywności.
03.01.2017
więcej
Pozytywne wibracje z Chin
We wtorek główne rynki rozpoczynają normalny handel i tylko Japonia przedłużyła sobie świętowanie.
03.01.2017
więcej
Druga połowa stycznia może przynieść umocnienie złotego
Zmiany na rynku globalnym wyznaczają we wtorek kierunek w jakim poruszają się polskie pary.
03.01.2017
więcej
ISM nie osłabił dolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
03.01.2017
więcej
Stajniak: Zbliżają się kolejne decyzje agencji ratingowych
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
02.01.2017
więcej
Ryczko: Spokojny początek roku na złotym
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
02.01.2017
więcej
Podbicie zmienności na płytkim rynku złotego
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN prezentowało się zaskakująco ciekawie.
30.12.2016
więcej
Ostatnie chwile i nagły wyskok eurodolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
30.12.2016
więcej
Wszystko zaczyna się od nowa
Dobiega końca okres świątecznego marazmu przeplatanego konsekwencjami niskiej płynności.
30.12.2016
więcej
Szerszy ogląd sytuacji
Oto i przyszło nam prezentować raport dzienny, tygodniowy, miesięczny i zarazem roczny.
30.12.2016
więcej
Witczak: Forex w końcówce roku
Wczoraj eurodolar kończył zmagania dość nisko (a tak naprawdę nie kończył, bo przecież w tygodniu roboczym rynek forex pracuje całodobowo) - tj. przy 1,04. Dziś rano mamy ok. 1,0450-60. Euro znów zyskało na wartości.
29.12.2016
więcej
Ryczko: Złoty w dół przy ograniczonych obrotach
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło dynamiczne zmiany kursów na bazie wzrostu wyceny dolara. Co ciekawe trudno na razie doszukiwać się zmian na wycenie PLN wynikających z korekty tego ruchu na EUR/USD w trakcie obrotu w Azji. Dodatkowo ograniczona płynność spowodowała, iż zwyczajowa korekta przerodziła się w wyraźny ruch spadkowy na złotym.
29.12.2016
więcej
Dąbrowski: Dolar pokazuje oznaki zmęczenia
Nieco słabsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz problemy chińskich władz w utrzymaniu odpowiedniej płynności w notowaniach juana sprawiły, że dolar nieco osłabł w ostatnich kilkunastu godzinach. Choć nie jest to jakaś duża korekta, pokazuje to, że amerykańska waluta może być podatna w najbliższym czasie na próby jej osłabienia.
29.12.2016
więcej
Ryczko: Złoty mocniejszy. Dolar po 4,15 zł na koniec roku
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
28.12.2016
więcej
Rogalski: Dolar jednak zaczyna ciągnąć w górę
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
28.12.2016
więcej
Kiepas: Złoty nieco słabszy, obroty wciąż świąteczne
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
28.12.2016
więcej
Złoty walczy o swoje
Eurodolar pozycjonuje się nadal stosunkowo wysoko.
27.12.2016
więcej
Spokojny poświąteczny wtorek na rynkach finansowych
Normalny handel i rynkowe emocje wrócą dopiero po Nowym Roku.
27.12.2016
więcej
Złoty bez większych zmian. Euro poniżej 4,40 zł
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku tuż po świętach.
27.12.2016
więcej
Niewielkie wahania eurodolara. Ważne dane dla jena
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
27.12.2016
więcej
Ryczko: Piątkowy handel nie przynosi większych zmian w wycenie złotego
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
23.12.2016
więcej
Kiepas: Stabilizacja złotego przed końcem roku
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
23.12.2016
więcej
Rogalski: Spokojny handel przed Świętami
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
23.12.2016
więcej
Stabilizacja na złotym. Rynek wszedł w okres przedświąteczny
Lokalne czynniki w postaci m.in. eskalacji konfliktu politycznego zostały zepchnięte na dalszy plan.
22.12.2016
więcej
Ostatni zryw zmienności?
Konsolidacja zaczyna dominować na większości rynków, gdyż inwestorzy czują coraz mniej zachęt do aktywnego handlu.
22.12.2016
więcej
Bilans danych bez większych zmian dla dolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku walutowy.
22.12.2016
więcej
Ryczko: Złoty nieco mocniejszy, oczekiwany spadek aktywności
Ostatnie kilkanaście godzin przyniosło lekki wzrost wyceny złotego. Początkowe podbicie awersji do ryzyka na bazie wydarzeń w Berlinie oraz Ankarze ustąpiło wcześniejszym tendencjom rynkowym. Lokalne wydarzenia w postaci zaostrzenia sytuacji politycznej w kraju zepchnięte zostały na dalszy plan i zgodnie z oczekiwaniami nie wpływają znacząco na wyceny polskich aktywów.
21.12.2016
więcej
Białas: Krok w stronę świąt
Globalne rynki finansowe podtrzymują schemat konsolidacji i w uśpionej atmosferze zbliżają się do końca roku. Maleje zainteresowanie handlem na rynku walutowym z zaznaczeniem niewielkiej słabości USD. Dryf widać też na rynku akcji i towarowym.
21.12.2016
więcej
Rogalski: Korona szwedzka liderem dnia
Dzisiaj dolar nieco oddaje pola, choć można to nazwać bardziej przedświąteczną realizacją zysków z wcześniejszego ruchu w górę, a także stopniowym wyciszaniem się rynków wraz ze zbliżającym się końcem roku.
21.12.2016
więcej
Witczak: Eurozłoty - szczyt możliwości czy wstęp do nowej fazy?
Eurodolar schodził wczoraj niemal do 1,0350, ale dzisiejsza świeca jest biała, korekcyjna i sięga nawet 1,0430. Takie czasy nastały, że tego rodzaju poziomy trzeba określać jako "umocnienie euro" czy "wzrost kursu głównej pary". Faktycznym przełomem byłoby jednak przebicie rejonu 1,0520.
21.12.2016
więcej
Rogalski: Dane z godziny szesnastej nie zmieniły układu rynku dolara
Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w listopadzie do 5,61 mln. To niewielka zmiana, biorąc pod uwagę, że przed rewizją w październiku wartość ta wynosiła 5,60 mln. Ostatecznie dane wyniosły 5,57 mln. Niemniej dzisiejszy odczyt wypada lepiej od prognoz, które zakładały cofnięcie do 5,50 mln.
21.12.2016
więcej
Trudny test dla Europy
Nie można niestety powiedzieć aby zjednoczona Europa kończyła ten rok z tarczą.
20.12.2016
więcej
Rośnie awersja do ryzyka. Złoty na tym traci
W połączeniu z mocniejszym dolarem obserwujemy obecnie test 4,2610 na USD/PLN.
20.12.2016
więcej
Witczak: To już w zasadzie finalne odliczanie
Oczywiście to nie tak do końca finalne dni roku, bo nawet po Świętach uda się trochę pohandlować tu i tam, ale jednak w uproszczeniu można powiedzieć, że jesteśmy w samej końcówce tych 12 miesięcy.
19.12.2016
więcej
Ryczko: Wzrost napięcia politycznego bez wpływu na złotego
Początek nowego tygodnia handlu na złotym nie przynosi większych zmian, pomimo wzrostu napięcia politycznego w kraju. Opozycja zarzuca rządowi nielegalne uchwalenie budżetu na rok 2017r. (przeniesienie obrad z Sali plenarnej). Dodatkowo w tle obserwujemy protesty związane z potencjalnym „ograniczeniem dostępu mediów” do Sejmu.
19.12.2016
więcej
Rogalski: Yellen zadecyduje, co dalej z dolarem
Nowy tydzień otworzył się z lekkimi spadkami dolara będącymi kontynuacją ruchu z końcówki ubiegłego tygodnia. To, czy będą one kontynuowane może zależeć od zaplanowanego dzisiaj na godz. 19:30 wystąpienia szefowej FED. Tematem wystąpienia Janet Yellen na Uniwersytecie Baltimore będzie sytuacja na rynku pracy.
19.12.2016
więcej
Białas: Bez paniki na złotym
Od startu notowań po weekendzie złoty osłabił się do euro o ok. 1 grosz do 4,4260. Jest to niewielka reakcja w obliczu antyrządowych protestów przed Sejmem, co sugeruje, że rynek dość obojętnie podchodzi do wydarzeń z Polski. Z jednej strony pokazuje to oczyszczoną z emocji interpretację sytuacji, albo aktualne pozycjonowanie inwestorów. Ryzykiem pozostaje reakcja agencji ratingowych.
19.12.2016
więcej
Kiepas: To powinien być spokojny przedświąteczny tydzień na rynkach finansowych
Rynki finansowe wkraczają w okres świąteczny. Zarówno w tym przedświątecznym, jak i w kolejnym międzyświątecznym tygodniu emocje będą wygasać, obroty spadać, a zmienność się kurczyć. Normalny handel wróci dopiero po Nowym Roku.
19.12.2016
więcej
Rogalski: GBP/JPY - wyraźny ruch w dół
Funt to waluta, która oddaje dzisiaj pola względem pozostałych, a jen odwrotnie - zyskuje na szerokim rynku. Tym samym zestawienie GBP/JPY dzisiaj się wyróżnia na tle innych, choć rzut oka na wykres i widzimy, że może być to początek dłuższej tendencji w średnim terminie.
19.12.2016
więcej
Kwiecień: Dolar pozostanie mocny
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
16.12.2016
więcej
Rogalski: Nieznaczna korekta dolara
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
16.12.2016
więcej
Białas: Uspokojenie na weekend lub dłużej
Podsumowanie tygodnia na rynku walutowym.
16.12.2016
więcej
Czy dolarowi starczy sił?
EURUSD ustanowił wczoraj 21-miesięczne dołki, USD był najdroższy od 10 miesięcy względem JPY.
15.12.2016
więcej
Dolar znów powyżej 4,22 zł po decyzji Fed
Zobacz jak wygląda o poranku sytuacja na foreksie.
15.12.2016
więcej
Stajniak: Rynek zbroi się przed decyzją Fed
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
14.12.2016
więcej
Ryczko: Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na Fed
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
14.12.2016
więcej
Złoty bez większych zmian. Rynek czeka na Fed
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
13.12.2016
więcej
Brytyjczycy nie chcą szybkiego rozwodu
Ta dyskusja ma niemały wpływ na notowania funta.
13.12.2016
więcej
Jest presja na dolara. Widać zniecierpliwienie
Poza funtem walutą, która mogłaby się postawić amerykańskiemu dolarowi mógłby być dolar kanadyjski.
13.12.2016
więcej
Co Fed może, powinien i co zrobi
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
13.12.2016
więcej
Witczak: Jak wiele już wyceniono z podwyżki stóp Fed?
To już ten tydzień. Podobnie jak rok temu, Rezerwa Federalna w USA najprawdopodobniej podwyższy stopę procentową, tj. tak zwaną stopę funduszy federalnych. Z zakresu 0,25 - 0,50 proc. powinna ona podskoczyć do 0,50 - 0,75 proc.
12.12.2016
więcej
Kiepas: Fed zdecyduje co dalej ze złotym
Najbliższe losy złotego, podobnie jak wielu innych walut, uzależnione są od wyników środowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). To właśnie podjęte wówczas decyzje i wysłane wskazówki na przyszłość zdecydują o tym, czy polska waluta będzie się osłabiać w końcówce roku, czy może jednak będzie mocniejszy?
12.12.2016
więcej
Białas: Dziś ropa, w środę Fed
Na starcie tygodnia rewelacje dotyczące rynku ropy naftowej przyćmiewają pozostałe segmenty rynku finansowego. Więcej państw zgadza się na ograniczenie wydobycia, co podnosi ceny, ale też oczekiwania inflacyjne, więc rentowności amerykańskich obligacji wspierają USD, zanim jeszcze dotarliśmy do posiedzenia FOMC. Dla złotego jest to mieszany zestaw.
12.12.2016
więcej
Rogalski: Dolar stoi wysoko przed FED
Dolar koryguje dzisiaj nieznacznie silny ruch z końca tygodnia, kiedy to zyskał za sprawą wzrostu rentowności amerykańskich obligacji przed zaplanowanym w najbliższą środę posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Dla papierów 10-letnich naruszony został poziom 2,50 proc. - ostatni raz notowany w czerwcu 2015 r.
12.12.2016
więcej
Rogalski: W nocy mamy dane z Chin
O godz. 3:00 poznamy publikacje, które mogą wpłynąć na globalne nastroje jeszcze przed informacjami z posiedzenia FED, jakie zobaczymy w środę wieczorem. Mowa o comiesięcznych odczytach z Chin dotyczących dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, oraz inwestycji w aglomeracjach.
12.12.2016
więcej
Ryczko: Możliwa próba stabilizacji kursu PLN
Ostatnie sesje na PLN przyniosły nam prawdziwy „rollercoaster” na wykresach - pod koniec poprzedniego tygodnia złoty wyraźnie taniał, aby od popołudniowej sesji w poniedziałek rozpocząć dynamiczne odreagowanie. Czynnikiem stabilizującym miał być EBC, jednak jak się okazało kompleksowe zmiany stanowiska M. Draghiego podbiły, i tak wysoką, zmienność na rynku walutowym.
09.12.2016
więcej
Witczak: Piłka jest po stronie Ameryki
Najważniejsze już za nami. Nie jeżeli chodzi o ten miesiąc, bo czekamy oczywiście na grudniowe posiedzenie FOMC - ale jeśli chodzi o ten tydzień, to zapewne tak. Oto bowiem wczoraj odbyło się posiedzenie EBC, na którym ogłoszono, że operacja QE zostanie przedłużona do końca grudnia 2017, czyli o dziewięć miesięcy.
09.12.2016
więcej
Kwiecień: Udany tydzień dla złotego
Przegrane referendum we Włoszech i decyzja EBC o zmniejszeniu skali luzowania pieniężnego to nie są okoliczności, które sprzyjają notowaniom złotego. Polska waluta była jednak mocno wyprzedana zaś reakcje rynku były na tyle nie typowe, że w piątkowy poranek ten tydzień wygląda dla polskiej waluty bardzo dobrze.
09.12.2016
więcej
Kiepas: Draghi przerwał korekcyjne umocnienie złotego
Niejednoznaczna decyzja Europejskiego Banku Centralnego (ECB) ws. polityki monetarnej przeceniła wczoraj złotego w relacji do głównych walut i tym samym przerwała obserwowane od początku tygodnia jego dynamiczne odbicie. To prawdopodobnie koniec korekty na złotym. W przyszłym tygodniu rośnie ryzyko jego ponownego osłabienia.
09.12.2016
więcej
Białas: Włoska robota
Tydzień zaczął się od przewrotnego dyskontowania wyników włoskiego referendum, a skończył roller-coasterem ufundowanym przez włoskiego prezesa ECB Mario Draghiego. W pierwszym przypadku strach miał tylko wielkie oczy i na drugi dzień nikt już nie pamiętał, że było jakieś głosowanie mogące wykoleić strefę euro. W końcu ECB zawsze stoi na straży stabilności, a w czwartek bank dał temu świeży przykład wydłużając program skupu aktywów.
09.12.2016
więcej
Dolar blisko 4,1 zł. Mocne odbicie na foreksie
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.
08.12.2016
więcej
Dziś obradują włodarze euro
Mario Draghi znowu namiesza na rynkach finansowych?
08.12.2016
więcej
EBC miesza na rynkach
Im więcej szczegółów zaczęliśmy poznawać tym gorzej.
08.12.2016
więcej
Odreagowanie na foreksie. Rynki czekają już na EBC
Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż zakres odbicia na złotym został zrealizowany.
07.12.2016
więcej
Złoty wreszcie odrabia straty
Trzeci raz w tym roku widzieliśmy cofnięcie znad poziomu 4,50 złotego za euro.
07.12.2016
więcej
Zmienne koleje losu złotego
Rynek czeka na jutrzejsze posiedzenie EBC.
07.12.2016
więcej
Ryczko: Złoty pomiędzy Włochami, S&P i zmianami na rynkach bazowych
Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła nam skokowe zmiany kursów oraz nastrojów wokół polskiej waluty. Początkowo inwestorzy zareagowali negatywnie na wyniki referendum konstytucyjnego we Włoszech, co przyniosło spadki na wycenie euro i transfery w kierunku dolara i franka. W przypadku złotego oznaczało to podbicie kursu USD/PLN powyżej 4,26 zł, czyli najwyższych poziomów od 2002 r. Wraz z kolejnymi godzinami sesji w Europie sytuacja uległa dynamicznej zmianie, a kurs eurodolara odbił z 1,05 dolara (21-miesięczne minima) do poziomów powyżej 1,07 dolara.
06.12.2016
więcej
Witczak: Splot sprzecznych informacji dla eurodolara
Trochę się dzieje w ostatnich dniach, a eurodolar zachowuje się cokolwiek dziwnie - po nagłym spadku w rejon 1,05 odbił w stronę 1,08, by dziś rano pozycjonować się przy 1,0750. Euro jest więc mocne, poniekąd w sposób nienaturalny. A przecież np. indeks PMI dla Strefy Euro, dla sektora usług, choć wzrósł w porównaniu z poprzednim odczytem (z 52,8 pkt do 53,8 pkt), to jednak był gorszy od prognozy.
06.12.2016
więcej
Kwiecień: Euro najdroższe od czerwca
Nie pomogła ani decyzja agencji S&P, ani łagodne przyjęcie przez rynki wyników włoskiego. Złoty konsekwentnie traci wobec euro. Kurs EURPLN jest najwyżej od czerwca, jednak patrząc na dzienne zamknięcia, tak źle nie było od 2011 roku.
06.12.2016
więcej
Białas: Szaleństwo podparte doświadczeniami sprzed roku
Niezaskakujący wynik włoskiego referendum przyniósł zaskakujące zachowanie rynku walutowego. Nagły atak zmienności przywołuje demony z zeszłego roku, kiedy spodziewane wydarzenia przyniosły niespodziewane rezultaty. Trudny czas dla sprzedających EUR, zagadka dla kupujących USD.
06.12.2016
więcej
Rogalski: Euro po sporych zwyżkach
Patrząc na stopy zwrotu dolara z poszczególnymi walutami widać, że dzisiaj jest on w lekkiej defensywie. Niemniej większość ruchu wykonała się już wczoraj. Przed nami posiedzenie FED 14 grudnia, które mimo wielu spekulacji, będzie jednak uznawane za czynnik sprzyjający dolarowi (sytuacja może się zmienić dopiero po tej dacie, gdyby okazało się, że Rezerwa jest bardziej ostrożna w swoim przekazie na temat planów na przyszły rok).
06.12.2016
więcej
Rogalski: Rynek myśli, co zrobić z Włochami
W piątkowym komentarzu zwracaliśmy uwagę, że przegrana we włoskim referendum nie powinna być dla rynków aż tak dużym szokiem biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych sondaży, czy też „zwyczajowe” już niedoszacowanie odsetka populistycznych głosów w społeczeństwie. Teoretycznie wynik nie jest aż tak zły - głosów „za” było nieco powyżej 40 proc. Niemniej duża frekwencja sprawia, że premier Renzi został zmuszony uznać go za swoja osobistą porażkę, na co rynki finansowe zareagowały dość gwałtownie podczas ograniczonej płynności w handlu z niedzieli na poniedziałek.
05.12.2016
więcej
Stajniak: Czarny scenariusz dla Włoch
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
05.12.2016
więcej
Kiepas: Referendum to dopiero początek...
Tydzień rozpoczął się od trzęsienia ziemi. Włosi w niedzielnym referendum powiedzieli NIE dla reformy Senatu. Tym samym mówiąc również NIE premierowi Renziemu. To przeceniło euro, zwiększyło awersję do ryzyka i stało się impulsem do dalszej wyprzedaży złotego. Teraz, jak w filmach Hitchcocka, napięcie na rynkach finansowych będzie już tylko rosło.
05.12.2016
więcej
Rating Polski i payrollsy. Co oznaczają dla rynku walut?
Eurodolar wybił się do 1,0680 czy nawet chwilami wyżej.
02.12.2016
więcej
Euo testuje poziom 4,50 zł. Rentowności długu najwyżej od 2014 roku
Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło nam wyraźne podbicie presji podażowej.
02.12.2016
więcej
Euro testuje poziom 4,50 zł. Rentowności długu najwyżej od 2014 roku
Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło nam wyraźne podbicie presji podażowej.
02.12.2016
więcej
Witczak: Rekord dolara. Ważne wydarzenie na rynku ropy
Komentarz analityka do wydarzeń na rynku walutowym w mijającym tygodniu.
02.12.2016
więcej
Ryczko: Złoty i dług pod presją, PMI w kalendarzu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło ponowne spadki na FX i FI. Ponownie ruch ten wygenerowany został na bazie zachowania rynków bazowych, gdzie obserwowaliśmy podbicie wyceny amerykańskiego dolara oraz dalsze wzrosty rentowności papierów dłużnych.
01.12.2016
więcej
Sawicki: Potężny dolar w listopadzie, nieco słabszy w grudniu
Zgoda na cięcie wydobycia na posiedzeniu OPEC wywindowała ceny ropy WTI w okolice 50 USD za baryłkę. Porozumienie o ograniczeniu produkcji do 32,5 miliona baryłek na dzień (o 1,2 mln baryłek) wchodzi w życie dopiero od stycznia, więc na razie jego skuteczność nie będzie kontestowana. Należy jednak pamiętać, że historycznie limity produkcji były notorycznie przekraczane i tak zapewne będzie i w tym wypadku.
01.12.2016
więcej
Rogalski: Formacja spadkowa na dolarze z rosnącymi szansami na realizację?
O ile wczoraj po południu dolar miał się lepiej za sprawą kolejnej paczki dobrych danych makro (rynek skoncentrował uwagę na szacunkach ADP, oraz odczycie Chicago PMI), chociaż można było mieć zastrzeżenia, co do niższej dynamiki wydatków w październiku, to wieczorem zwyżka wytraciła impet, a dzisiaj rano amerykańska waluta znów jest w defensywie.
01.12.2016
więcej
Dolar znów nieco wsparty danymi
W kontekście włoskiego referendum warto uważniej obserwować EUR/USD.
01.12.2016
więcej
Ogonek: To koniec przygody z deflacją
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
30.11.2016
więcej
Droższa ropa, słabszy złoty
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń dla rynku walut.
30.11.2016
więcej
Tym razem dane wsparły dolara
Rynek otrzymał dzisiaj kolejne dobre dane makro, które mogą stanowić punkt dla przemyśleń członków FED.
30.11.2016
więcej
Złoty konsoliduje w oczekiwaniu na impulsy z szerokiego rynku
Inwestorzy czekają na jutrzejszy OPEC, piątkowe NFP oraz weekendowe referendum we Włoszech.
29.11.2016
więcej
Przeciwstawne poglądy
Okresy redukcji ekspozycji w USD mieszają się z szybkim podbieraniem dolara po lepszych poziomach.
29.11.2016
więcej
Rogalski: Dolar - kupuj plotki, sprzedaj fakty
Reakcja rynku na dobre informacje - słabnięcie dolara - jest pierwszym, wyraźnym sygnałem przesilenia na rynku. Może ono stwarzać preteksty do większej korekty, która zwyczajowo już pojawia się w mało oczekiwanym momencie - kolejne dane makro z USA przed nami, a weekend włoskie referendum.
29.11.2016
więcej
Główna para walutowa pozna wypowiedzi członków Fed i EBC
Można się zastanawiać, czy przypadkiem nie mamy już do czynienia z odbiciem od dna konsolidacji.
28.11.2016
więcej
Białas: Ile głosów przeciw dolarowi?
Cofnięcie rajdu USD (i rentowności obligacji skarbowych USA) jest kontynuowane po weekendzie przy kilku podejrzanych o bycie impulsem. Wątpliwości o to, czy dolar nie zapędził się za daleko, wiszą nad rynkiem od kilku dni, co tworzy dość toksyczne środowisko dla handlu. Mimo to generalny pozytywny pogląd pozostaje bez zmian w oczekiwaniu na kluczowe dane makro w nadchodzących dniach.
28.11.2016
więcej
Kiepas: Dolar ponownie w cenie
Po długim weekendzie w USA, co sprzyjało realizacji powyborczych zysków na dolarze, amerykańska waluta ponownie zaczyna drożeć. Ta sytuacja może potrwać aż do grudniowego posiedzenia Fed.
28.11.2016
więcej
Ryczko: Złoty bez większych zmian, mniejsza aktywność na rynku
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
25.11.2016
więcej
Rogalski: Dolar kontynuuje korektę
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
25.11.2016
więcej
Walc z mocnym dolarem
Piłka jest bardziej po stronie dolara, chyba że 8 grudnia EBC rozczaruje i nie poluzuje polityki jeszcze bardziej
25.11.2016
więcej
Po niemieckim PKB czekamy na kolejne dane
Korekta na rzecz złotego, obserwowana przez kilka dni, została całkiem nadrobiona.
24.11.2016
więcej
Mocniejszy dolar zanegował odreagowanie złotego
Ponownie głównym czynnikiem kreującym handel na polskiej walucie pozostają czynniki globalne.
24.11.2016
więcej
Protokół Rady i inne wątki
Zobacz, jaki przebieg ma czwartkowa sesja na rynkach.
24.11.2016
więcej
Korona szwedzka liderem dnia
W relacjach z walutami G-10 zyskuje ona najbardziej z nadal słabym japońskim jenem.
24.11.2016
więcej
Kontynuacja „nieśmiałego” odreagowania na złotym
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
23.11.2016
więcej
Niska aktywność inwestorów. Nikt nie pali się do prowadzenia korowodu
Perspektywa jutrzejszego święta Dziękczynienia kładzie się cieniem na aspiracjach do handlu.
23.11.2016
więcej
Rogalski: Dolar mocno szarpnął w górę po danych makro
Odczyt z godz. 14:30 okazał się dzisiaj kluczowym impulsem dla rynku walutowego. Mowa o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku - publikacji, którą nieraz trudno jest interpretować ze względu na jej dużą zmienność w nadchodzących po sobie okresach. Niemniej teraz inwestorzy zdaje się, że byli bardziej wyczuleni w temacie inwestycji, które okazały się być słabsze w ostatnich miesiącach (pokazywały to dane nt. PKB w III kwartale).
23.11.2016
więcej
Witczak: Eurodolar wyhamował przy 1,06?
Na wykresie eurodolara mamy dziś rano 1,0630. A zatem widać znów próbę podwyższania notowań, albowiem wczoraj wieczorem (ok. 17:00 - 18:00) kurs schodził w rejon 1,06. Okolica ta zapewne stała się wsparciem, być może nawet finałem procesu umacniania dolara, przynajmniej w tym "rzucie".
22.11.2016
więcej
Białas: Nic nowego na dolarze
Będę się powtarzał, ale dalej uważam, że zatrzymanie rajdu dolara może być dla niego niebezpieczne. Wyhamowanie ruchu daje czas na rozważania, ile ruch może jeszcze potrwać?
22.11.2016
więcej
Rogalski: Dolar w korekcie
Korekta wcześniejszych wzrostów dolara jest kontynuowana, tak jak oczekiwaliśmy. Przemawiający wczoraj po południu wiceprezes FED (Stanley Fischer) raczej pozytywnie odniósł się do planów stymulacji fiskalnej ze strony administracji Trumpa, ale bez szczegółów, co do ich ewentualnego wpływu na kształt polityki monetarnej w latach 2017-18, co w zasadzie było oczywiste - trudno komentować ogólniki. W efekcie dolar nie dostał dodatkowego paliwa do wzrostów, a zbliżający się długi weekend (Święto Dziękczynienia) może prowokować nawet do intensyfikacji rozpoczętych z nowym tygodniem spadków.
22.11.2016
więcej
Trwają próby podbicia kursu głównej pary walutowej
Na parze USD/PLN, w porównaniu z maksimami z ubiegłego tygodnia zeszliśmy w dół o ok. 6 groszy.
22.11.2016
więcej
Próba odbicia na złotym. Krajowe dane w kalendarzu
Dane GUS będą niezwykle istotne, gdyż na rynku widoczna jest niepewność co do kondycji krajowej gospodarki.
21.11.2016
więcej
Można mówić tylko o małej korekcie na złotym
Okolica 4,46 zł za euro okazała się, jak to sugerowaliśmy, pewnego rodzaju oporem.
21.11.2016
więcej
Dolar blisko 4,20 zł. Utrzymuje się presja na naszej walucie
Z rynkowego punktu widzenia trend deprecjacyjny na PLN jest kontynuowany, jednak wydaje się, iż dynamika tego ruchu zaczyna „dogasać”.
18.11.2016
więcej
Dolar nie zwalania tempa
To kolejny wieloletni rekord.
18.11.2016
więcej
Białas: Co za tydzień na dolarze!
Nic nie może powstrzymać dolara, który zdaje się mieć w ręku same atuty, od fiskalnych (polityka Trumpa) po monetarne (podwyżki Fed). Jeśli dodamy do tego wieczną ekspansje BoJ, Brexit oraz ryzyka polityczne wokół Eurolandu, to może być dopiero początek dłuższego trendu. Choć zapewne nie zabraknie potknięć po drodze, na razie dolar tratuje wszystko.
18.11.2016
więcej
Czy zbliża się korekta na rynku?
Ruchy na rynku od momentu wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich były napędzane przez oczekiwania na większą stymulację fiskalną ze strony Waszyngtonu.
17.11.2016
więcej
Rozpędzone tendencje na rynku walutowym wciąż aktualne
Rynek faktycznie może w jakimś stopniu wierzyć w to, że w USA wzrośnie inflacja, a administracja Trumpa będzie wypuszczać nowe serie obligacji dla sfinansowania obietnic wyborczych.
17.11.2016
więcej
Ryczko: Próba lekkiego odreagowania na złotym
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach przyniosło wyczekiwaną próbę korekty niedawnych spadków. Dynamika umocnienia PLN z wczoraj nie była duża, jednak stanowiła dobry punkt wyjściowy do pogłębienia tego ruchu w kolejnych godzinach. Tym bardziej, iż do jutrzejszego wystąpienia szefowej FED pozostało jeszcze trochę godzin, co powinno ograniczyć podbicie dolara do nowych 11-miesięcznych maksimów.
16.11.2016
więcej
Witczak: Panowie z Fed i dane makro
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dziś o 9:00 publicznie wypowie się James Bullard z Rezerwy Federalnej, zaś o 13:45 usłyszymy Neela Kashkari. Do tego w nocy naszego czasu, o 23:30, wystąpi Patrick Harker.
16.11.2016
więcej
Rogalski: Dolarowa bańka oczekiwań jest coraz bardziej nadmuchana
Lepsze dane nt. sprzedaży detalicznej za październik, jakie napłynęły wczoraj, oraz stwierdzenia Erica Rosengrena z FED, że „trumpekonomika” może skłonić FED do bardziej agresywnych działań w dłuższym terminie, dały dodatkowe paliwo do wzrostów dolara. Rynki wyceniają obecnie szanse na podwyżkę stóp 14 grudnia na 90,6 proc. (model CME FEDWatch), co sprawia, że głównym tematem do rynkowych spekulacji jest teraz treść komunikatu, oraz prognozy makro (w tym oczekiwania członków FED, co do poziomów stóp procentowych w przyszłości), które mogą nadać ton oczekiwaniom, co do skali potencjalnego zacieśnienia polityki w USA w latach 2017-18.
16.11.2016
więcej
Ograniczone odreagowanie złotego. PKB w kalendarzu
Złoty pozostaje relatywnie słaby również na tle koszyka Europy Środkowo-Wschodniej.
15.11.2016
więcej
Perypetie złotego na globalnym tle
Zejście pary USD/PLN do 4,0230 powinno być postrzegane jako wielkie wzmocnienie złotego.
15.11.2016
więcej
Wyhamowanie spadków na eurodolarze
Tematem numer jeden na rynkach w dalszym ciągu pozostaje niepewność związana z wyborem Trump’a na prezydenta.
15.11.2016
więcej
Złoty najsłabszy od czterech miesięcy
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
14.11.2016
więcej
Trump uderza w notowania złotego
Rynek reaguje w zupełnie inny sposób, niż oceniano to jeszcze przed wyborami.
14.11.2016
więcej
Nowa epoka czy nic takiego?
Spadek eurodolara to skutek tego, że najpierw wszyscy panicznie uwierzyli w to, że Trump jest jakimś niszczycielskim fatum.
10.11.2016
więcej
Trump zauroczył rynki
Amerykańska waluta w stosunku do euro odrobiła niemal całkowicie straty z początku listopada.
10.11.2016
więcej
Reperkusje wciąż odczuwalne
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.
10.11.2016
więcej
Rynkowy rollercoaster po wyborach w USA, złoty traci na wartości
Zwycięstwo Trumpa w żaden sposób nie było wcześniej uwzględnione w cenach. Co więcej, wciąż nie wiadomo czego oczekiwać po jego prezydenturze.
09.11.2016
więcej
Prezydent Trump nie oznacza słabego dolara
Pierwsze wnioski po wyborach w USA? Kompromitacja politycznych sondażowni, co sugeruje dość ciekawy okres dla Europy w 2017 roku.
09.11.2016
więcej
Rogalski: Dolar nowozelandzki czeka na decyzję RBNZ
Dzisiaj o godz. 21:00 naszego czasu poznamy decyzję banku centralnego Nowej Zelandii ws. stóp procentowych. Powszechnie oczekuje się cięcia o 25 p.b. do 1,75 proc. i sygnału o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych. Argumentem, za tym jest chociażby fakt, że inflacja CPI w trzecim kwartale nie wypadła aż tak nisko (ostatecznie jej wzrost wyniósł 0,4 proc. r/r po korekcie), a także utrzymujące się nadmierne zwyżki na rynku nieruchomości.
09.11.2016
więcej
Czas Clinton i Trumpa
Na USD/PLN mamy już 3,92 zaś na EUR/PLN 4,3280.
08.11.2016
więcej
Byki marzą by wcześnie zasnąć
W tej chwili są trzy realne rozstrzygnięcia wyborów.
08.11.2016
więcej
Wybory w USA niekorzystne dla złotego?
W pewnym sensie rynki wiążą temat wyborów w USA z potencjalną podwyżką stóp procentowych przez Fed w grudniu.
08.11.2016
więcej
Ryczko: Złoty nieco słabszy na bazie podbicia wyceny dolara
Początek nowego tygodnia handlu przynosi nam podbicie presji na waluty EM z uwagi na skokowy wzrost wyceny dolara amerykańskiego. Jest to wynikiem informacji, iż FBI nie postawi H. Clinton zarzutów ws. użytkowania przez nią prywatnej skrzynki mail’a kiedy pełniła funkcję Sekretarza Stanu.
07.11.2016
więcej
Witczak: Wybory w bliskim zasięgu
Już jutro wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Na razie sondaże mówią o minimalnej przewadze Hillary Clinton, ale Trump niewątpliwie w ostatnich dniach zdołał mocno nadgonić. Z drugiej strony, przedstawiciele FBI ogłosili wczoraj, że nadal nie ma podstaw, by postawić Clinton zarzuty karne za korzystanie przez nią z prywatnej poczty w celach służbowych. Można więc powiedzieć, że na finiszu także i Clinton dostała jakiś plusik.
07.11.2016
więcej
Sawicki: Kolejna bomba od FBI
FBI znów zmienia bieg kampanii prezydenckiej w USA. Śledczy w toku wznowionego przed tygodniem śledztwa w sprawie „maili Clinton” nie znaleźli żadnych nowych śladów mogących stać się podstawą do postawienia zarzutów o charakterze kryminalnym. W rezultacie dynamika wydarzeń znów odwraca się o 180 stopni i maleją szanse na prezydenturę Trumpa, który przez pierwszą część ubiegłego tygodnia był na fali wznoszącej.
07.11.2016
więcej
Rogalski: FBI wsparło dolara
Na dwa dni przed głosowaniem FBI w zasadzie zamknęło dochodzenie ws. afery mailowej kandydatki Demokratów, które tydzień wcześniej zostało wznowione, co przełożyło się na pogorszenie się pozycji Hillary Clinton w przedwyborczych sondażach. Nowe badania, które uwzględniałyby wczorajszą decyzję FBI nie zostały jeszcze opublikowane. Niemniej te, które poznaliśmy w niedzielę wskazują na bardziej wyrównaną walkę w Ohio, który jest jednym z tzw. wahadłowych stanów (daje 18 głosów elektorskich).
07.11.2016
więcej
Kto zastąpi Obamę i co zrobią inwestorzy?
Złoty trochę się osłabił, bo jednak mocniejszy dolar to wyraz wiary w podwyżkę stóp w grudniu.
07.11.2016
więcej
Złoty bez większych zmian. Inwestorzy czekają na dane z USA
Z rynkowego punktu widzenia czwartkowe lekkie umocnienie polskiej waluty potwierdza scenariusz próby stabilizacji wokół bieżących zakresów.
04.11.2016
więcej
Popołudnie na rynku walutowym określą dane z rynku pracy
W piątek czekają nas również wypowiedzi publiczne aż czterech członków szefostwa Rezerwy Federalnej.
04.11.2016
więcej
Kwiecień: Złoty odporny na Trumpa
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
04.11.2016
więcej
Rynek pozna odczyt indeksu ISM i dane o zamówieniach z przemysłu
EUR/PLN pozycjonuje się już przy 4,3235, czyli złoty osłabił się do euro – co nie dziwi, przy tak wysoko postawionym wykresie eurodolara.
03.11.2016
więcej
Sawicki: Nie ma fundamentów, został tylko strach
Ryzyko polityczne wybuchło i do wyborów nie zostanie okiełznane. Ostatnią odsłonę wyprzedaży dolara zafundowała telewizja FOX. Jej dziennikarze śledczy twierdzą, że dotarli do informacji, w myśl których FBI zakończy sprawę "Fundacji Clinton" (przyjmowanie środków od państw naruszających prawa człowieka i faworyzowanie sponsorów podczas sprawowania urzędu) poprzez wystosowanie aktu oskarżenia.
03.11.2016
więcej
Rogalski: Funt mocno w górę po decyzji Sądu Najwyższego
Wczoraj FED nie zdecydował się wskazać jednoznacznie na grudniową podwyżkę, ale dał do zrozumienia, że ten ruch jest dość prawdopodobny. Raczej wydaje się być mało realne, aby 14 grudnia do niej nie doszło, ale należy poważnie zastanowić się, jaki przekaz zaserwuje nam FED w grudniu, czyli ilu podwyżek stóp procentowych należałoby spodziewać się w 2017 r.
03.11.2016
więcej
Kiepas: BREXIT-u nie będzie, funt zyskuje
W czwartek funt bardzo mocno zyskuje na wartości. W tym do polskiego złotego. Za brytyjską walutę płacono już prawie 4,88 zł, czyli o 8 gr więcej niż wczoraj i najwięcej od 4 tygodni. A to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów.
03.11.2016
więcej
Witczak: Eurodolar mknie w górę
10 października wykres eurodolara był jeszcze w rejonie 1,12, przynajmniej na otwarciu. Później notowania systematycznie szły na południe, w miarę tego, jak w kolejnych tygodniach członkowie FOMC coraz częściej mówili coraz bardziej jastrzębie rzeczy. Rynek wyraźnie zaczął obstawiać tegoroczną podwyżkę stóp - przy czym miałaby ona nastąpić w grudniu.
02.11.2016
więcej
Ryczko: Spadek dolara wsparł złotego. Rynek patrzy na FED i wybory w USA
Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło nam podbicie wyceny PLN na bazie słabszego dolara amerykańskiego. Ruch ten należy jednak traktować z rezerwą, gdyż wtorek był dniem wolnym od handlu w Polsce, stąd płynność i aktywności na rynku PLN była ograniczona.
02.11.2016
więcej
Rogalski: Czy na ostatniej prostej Trump zdoła wygrać z Clinton?
Czy na ostatniej prostej (wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada), Donald Trump zdoła wygrać z Hillary Clinton? Jeszcze kilka dni temu wydawało się to być trudne - niemniej po tym, jak w piątek FBI zdecydowało o wznowieniu śledztwa ws. afery dotyczącej wykorzystywania przez byłą szefową Departamentu Stanu własnej skrzynki mail do celów służbowych - sytuacja zdaje się odwracać o 180 stopni.
02.11.2016
więcej
Trump i słabe dane z Polski szkodzą złotemu
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.
02.11.2016
więcej
Czas na super-czwartek
Zobacz, co czeka inwestorów w kolejnym dniu.
02.11.2016
więcej
Spodziewana stabilizacja złotego. Czas na inflację
Z technicznego punktu widzenia pary powiązane ze złotym pozostają w krótkoterminowych trendach wzrostowych.
31.10.2016
więcej
Atmosfera mocniejszego euro
FOMC już w tym tygodniu podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Tym razem jednak nie spodziewamy się żadnego ruchu.
31.10.2016
więcej
Ogonek: Nieplanowane informacje rozruszały rynek
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku finansowym.
31.10.2016
więcej
Witczak: Bez większych zmian na eurodolarze
Na głównej parze walutowej mamy dziś rano 1,09. Nie ma tu wielkich zmian w porównaniu z wczorajszym wieczorem. Z jednej strony dolar nie jest tak mocny jak chwilami w dniach poprzednich (bo bywało i 1,0850-60), z drugiej - nie jest tak słaby, jak przy korekcyjnych maksimach (które sięgały 1,0940-45). Ot, połowa drogi.
28.10.2016
więcej
Ryczko: Złoty stabilny, dług pod presją
Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło nam ponowną próbę rozegrania mocniejszego złotego - ponownie jednak ruch ten skorygowany został w drugiej fazie handlu, kiedy obserwowaliśmy podbicie wyceny dolara amerykańskiego. Analogiczny scenariusz obserwowaliśmy również na pozostałych aktywach powiązanych z rynkami emerging markets, w tym na walutach.
28.10.2016
więcej
Kiepas: Dane z USA wprawią rynki w osłupienie i wypchną dolara powyżej 4 zł?
Wydarzeniem piątku na rynkach finansowych bedzie publikacja pierwszych szacunków dynamiki amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za III kwartał br. Jest spore prawdopodobieństwo, że dane zaskoczą in plus, stając się mocny prodolarowym impulsem.
28.10.2016
więcej
Rogalski: Dolar czeka na dzisiejsze PKB z USA
Przed publikacją kluczowych danych nt. wzrostu PKB w III kwartale w USA, rynek dolara jest dzisiaj rano ostrożny. Chociaż warto zwrócić uwagę, że amerykańska waluta radziła sobie wczoraj lepiej, niż można było oczekiwać (nie zaszkodziły jej opublikowane o godz. 14:30 dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku).
28.10.2016
więcej
Niewielkie zmiany na złotym. Euro blisko 4,33
Z punktu widzenia złotego ostatni impuls spadkowy został wyhamowany, a ostatnie trzy sesje przyniosły nam próbę korekty tego ruchu na bazie poprawy sentymentu na szerokim rynku.
27.10.2016
więcej
Głos z Japonii i nie tylko
Informacje fundamentalne niekoniecznie grały na rzecz euro.
27.10.2016
więcej
Fed głównym ryzykiem dla złotego
Sytuacja na wykresach CHF/PLN, USD/PLN, ale też i EUR/PLN sugeruje na przewagę strony popytowej.
27.10.2016
więcej
Przyzwoite dane z USA nie pozwoliły dolarowi na korektę
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
27.10.2016
więcej
Witczak: Draghi zasugerował zmianę frontu
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano w rejonie 1,0890. Nie ma tu jakiejś szczególnej zmiany sytuacji w porównaniu z dniem wczorajszym. Z jednej strony dolar nie ma tyle siły, by się znacząco wzmocnić (i doprowadzić do zejścia poniżej rejonu 1,0850-60), ale z drugiej - nie widać również rozwoju korekty na rzecz euro. To bowiem wymagałoby przyzwoitego wyjścia ponad 1,09.
26.10.2016
więcej
Ryczko: Złoty nieco mocniejszy, forint pod presją
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam kontynuację lekkiego umocnienia PLN, co częściowo traktować można jako korektę ostatnich wzrostów na USD/PLN. Skala ruchu została jednak ograniczona w popołudniowej fazie sesji po tym jak obserwowaliśmy odreagowanie na wycenie dolara amerykańskiego (i ponowny ruch w kierunku okolic 9-miesięcznych szczytów na Dollar Index).
26.10.2016
więcej
Sawicki: Spokojnie, to tylko korekta
Znaczna dynamika cen żywności w Australii przełożyła się na wyraźnie wyższy od prognoz odczyt inflacji konsumenckiej i przyśpieszenie wskaźnika z 0,4 do 0,7 proc. kwartał do kwartału. Choć mniej zmienne kategorie cen sugerują słabość czynników płacowo - popytowych, to najnowsze publikacje zamykają do końca roku dyskusję o cięciu stóp przez RBA.
26.10.2016
więcej
Rogalski: Jutrzejsze wyniki Deutsche Banku pomogą dolarowi?
Wspólny mianownik dla informacji, jakie pojawiły się na rynkach na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin? Rosnąca ostrożność w temacie dalszego luzowania polityki pieniężnej przez banki centralne. Otoczenie makroekonomiczne zaczyna się zmieniać i bardziej wyważone słowa są bardziej na miejscu.
26.10.2016
więcej
Banki centralne nie mają pomysłu na "ratowanie gospodarki"
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
25.10.2016
więcej
Złoty nieco mocniejszy, ale potencjał pozostaje ograniczony
Szeroki rynek czeka na grudniową podwyżkę stóp w USA.
25.10.2016
więcej
Amerykańska waluta nadal silna
Złoty od 12 listopada powoli, ale systematycznie traci.
24.10.2016
więcej
Notowania głównej pary walutowej najniżej od 7 miesięcy
Wzrostowi wartości dolara sprzyja kilka czynników.
24.10.2016
więcej
Dolarowy rajd trwa
W piątek rano wypowie się szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda, zaś o 11:00 mamy Jensa Weidmanna z Bundesbanku.
21.10.2016
więcej
Rekordowe notowania dolara
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach finansowych było zakończenie posiedzenia EBC.
21.10.2016
więcej
Białas: Nie ma alternatywy dla dolara
Trzy wydarzenia, które w tym tygodniu mogły zatrząsnąć rynkiem finansowym (PKB Chin, debata prezydencka w USA, ECB), ostatecznie nie przyniosły większych wrażeń. Ponieważ inwestorzy nie dostali nowego impulsu do kupna/sprzedaży ryzyka, wracają do tego, co znają. W tym kontekście dalej nie widać alternatywy dla kupna USD.
21.10.2016
więcej
Stabilizacja notowań złotego przed EBC
W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami zakończenia posiedzenia EBC. Rynek nie spodziewa się zmian w zakresie polityki monetarnej. Tym co przykuwać będzie uwagę inwestorów będzie stanowisko M, Draghiego.
20.10.2016
więcej
Kampania w USA na ostatniej prostej
W czwartek jednak wydarzeniem numer jeden jest posiedzenie EBC.
20.10.2016
więcej
Europejski QE tematem numer jeden
Mario Draghi kluczył dziś podczas konferencji po posiedzeniu EBC.
20.10.2016
więcej
Draghi ucina spekulacje o ograniczaniu QE. Euro w dół
Układ techniczny na EUR/USD pozostaje spadkowy.
20.10.2016
więcej
Złoty nieco mocniejszy. Krajowe dane makro w kalendarzu
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie o poranku.
19.10.2016
więcej
Świat się cieszy razem z Chinami
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.
19.10.2016
więcej
Rogalski: Bez zmian stóp w Kanadzie
Dzisiejsza decyzja Banku Kanady jest niejako w cieniu wyborów prezydenckich w USA - dobra pozycja CAD w ostatnich kilkunastu dniach to większa zasługa malejącego ryzyka wygranej Donalda Trumpa, niż jakiejś szczególnej zmiany perspektyw wobec kanadyjskiej gospodarki.
19.10.2016
więcej
Witczak: Złoty po doniesieniach z polskiej gospodarki
Eurodolar jest już mniej więcej tam, gdzie był pod koniec lipca. Wtedy notowano minima nieznacznie powyżej 1,0950 (zresztą w szczegółach zależy to np. od platformy, tudzież od różnicy bid / ask), teraz mamy ok. 1,0960.
19.10.2016
więcej
Witczak: Wtorkowe zmagania z walutami
Wtorkowe zmagania z walutami dopiero się rozpoczynają - tzn. jeśli mierzymy to według naszego czasu, bo wiadomo, że forex pracuje przez pięć dni całodobowo, tyle że sesje giełdowe toczą się w różnych częściach świata, po kolei (Azja, Europa, Ameryka).
18.10.2016
więcej
Witczak: Eurodolar zmaga się z ważnym poziomem
Wtorkowe zmagania z walutami dopiero się rozpoczynają - tzn. jeśli mierzymy to według naszego czasu, bo wiadomo, że forex pracuje przez pięć dni całodobowo, tyle że sesje giełdowe toczą się w różnych częściach świata, po kolei (Azja, Europa, Ameryka).
18.10.2016
więcej
Ryczko: Wyhamowanie osłabienia złotego, inwestorzy czekają na EBC
Początek nowego tygodnia handlu na rynku przyniósł nam próbę mocniejszego osłabienia złotego oraz innych składowych koszyka CEE. Spadki te wynikały z pogorszenia sentymentu wokół aktywów EM na bazie obaw o potencjalne ograniczenia luźnej polityki monetarnej ze strony kluczowych instytucji centralnych.
18.10.2016
więcej
Rogalski: Inflacja zadecyduje o głębokości lokalnej korekty dolara
Dolar zaczyna wytracać swój impet - wczorajsze dane nt. produkcji przemysłowej we wrześniu nie pobiły oczekiwań, a odczyt indeksu aktywności regionalnej z Nowego Jorku za październik, nawet nieco rozczarował. Z kolei Rosengren powtórzył znane już wszystkim swoje „jastrzębie” poglądy, a Fischer prowadząc swoje dywagacje nt. celów FED nie zdołał (lub nie chciał) zatrzeć bardziej „gołębiego” wrażenia, jakie pozostało po piątkowym wystąpieniu Yellen.
18.10.2016
więcej
GUS podał dane o wynagrodzeniach. Co na to złoty?
Zawiodła we wtorek dynamika wynagrodzeń za wrzesień.
18.10.2016
więcej
Utrzymanie presji na złotym. Rynek patrzy na USA
Ewentualne wybicie powyżej dolara 3,93 zł stanowić będzie techniczny sygnał do dalszych wzrostów w kierunku pełnego zakresu 4,00 zł.
17.10.2016
więcej
Coraz niższe poziomy głównej pary walutowej
Dolar pozostaje mocny, rynek spodziewa się grudniowej podwyżki stóp procentowych.
17.10.2016
więcej
To będzie ciekawy tydzień na rynkach
Zobacz o czym powinien pamiętać każdy inwestor.
17.10.2016
więcej
Kwiecień: Funt stoi przed ryzykiem utraty statusu waluty rezerwowej
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
14.10.2016
więcej
Rogalski: Dolar czeka na nowe impulsy
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
14.10.2016
więcej
Dobry tydzień w wykonaniu dolara
Nowym czynnikiem ryzyka dla dolara jest Fed, który będzie próbował stonować jastrzębie zapędy rynku w temacie oczekiwań ścieżki polityki Fed.
14.10.2016
więcej
Mała korekta głównej pary walutowej
Opublikowane w środę zapiski z posiedzenia Fed pokazały, że nastawienie na rzecz podwyższenia stóp powoli narasta w komitecie FOMC.
13.10.2016
więcej
Złoty w dół na bazie mocniejszego dolara
Ostatnie godziny handlu na rynku walutowym przyniosły dalsze spadki na wycenie złotego i koszyka walut Europy Środkowo-Wschodniej.
13.10.2016
więcej
Dolar nieznacznie się koryguje
Zobacz, jak wygląda obecna sytuacja na foreksie.
13.10.2016
więcej
Witczak: Dziesięć i pół na eurodolarze
Gdy piszemy te słowa, eurodolar rzeczywiście pozycjonuje się przy 1,1050. Jest więc ulokowany nisko, znacznie niżej niż przez ostatnie półtora miesiąca. Pokazuje nam to, że dolar się wzmocnił, a wczoraj wieczorem faktycznie doszło do zmiany obrazu na wykresie, choćby przez sam fakt przebicia "jedenastki".
12.10.2016
więcej
Ryczko: Złoty słabszy, czynniki globalne ciążą FX i FI
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło nam oczekiwany impuls spadkowy na wycenie. Polskie obligacje już od kilku sesji znajdują się pod wyraźną presją, gdzie głównym powodem podbicia rentowności (również na szerokim rynku) są obawy inwestorów o potencjalne ograniczenie zakupów ze strony kluczowych instytucji centralnych.
12.10.2016
więcej
Stajniak: Fed wyłoży karty na stół
Kolejny raz można wiele można by mówić o wyprzedaży brytyjskiego funta, za czym stoją raczej ruchy spekulacyjne, niż fundamentalne wyprzedawanie waluty. Dzisiaj najważniejszą walutą będzie amerykański dolar. Fed może w środę rozwiać wątpliwości, dotyczące momentu kolejnego zacieśniania polityki monetarnej za sprawą tzw. minutes, czyli zapisów rozmów z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku.
12.10.2016
więcej
Białas: Tak mało potrzeba do umocnienia funta
Funt silnie zyskuje pośród nadziei, że brytyjski parlament może zablokować zapędy premier Theresy May do przeprowadzenia “twardego Brexitu”. Na szerszym rynku USD pozostaje mocny na rosnącym przekonaniu, że Fed w grudniu podniesie stopy procentowe, a wcześniej Clinton wygra wybory. W kręgu zainteresowania jest także ropa naftowa i rozmowy producentów w Stambule.
12.10.2016
więcej
Rogalski: Funt odbija po zapowiedzi premier May
Dzisiejszy bilans dla dolara jest mieszany - o ile wczoraj amerykańska waluta miała swój dzień, do czego przyczyniły się rosnące oczekiwania związane z grudniową podwyżką stóp procentowych (prawdopodobieństwo takiego ruchu wzrosło do 69,5 proc. wg. modelu CME FedWatch) - to już dzisiaj inwestorzy zdają się być bardziej wyważeni przed publikacją zapisków z wrześniowego posiedzenia.
12.10.2016
więcej
Coraz niższa cena euro
Początek nowego tygodnia handlu wypadł relatywnie dobrze dla złotego – polska waluta przez większą część sesji w Europie nie ulegała większym zmianom.
11.10.2016
więcej
Znów mamy silnego dolara
Eurodolar bywał w minionym tygodniu niżej niż teraz, ale jednak po payrollsach mieliśmy tymczasowy powrót na wyższe poziomy,
11.10.2016
więcej
Rogalski: Mieszany bilans dla funta
Prasowe rewelacje na temat ile może kosztować Wielką Brytanię tzw. hard Brexit podane przez The Times, który powołuje się na nieoficjalne wyliczenia rządu, stały się dzisiaj kolejnym nośnym tematem w mediach. Niemniej straty funta z tego tytułu nie są znaczące.
11.10.2016
więcej
Złoty pozostaje stabilny. Za to dług pod presją
Perspektywy dalszego wzrostu pozostają ograniczone.
10.10.2016
więcej
Spokojny dzień w biurze
W USA skandal wokół rubasznego języka Trumpa jest ważniejszy niż druga debata z Clinton.
10.10.2016
więcej
Rynek ustawił się pod mocne dane?
Najwyraźniej gracze obstawiają mocne dane i już teraz umacniają dolara.
07.10.2016
więcej
Takiej sytuacji funta nie widzieliśmy od lat
W dalszym ciągu złoty jest mocniejszy do funta o ok. 1,5 procent.
07.10.2016
więcej
Funt funta kłaków wart
Polacy pracujący na Wyspach mogą czuć się rozgoryczeni.
07.10.2016
więcej
Ryczko: Eurozłoty blisko 4,30, RPP sygnalizuje dłuższą stabilizacje stóp
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło ok. 0,3 proc. wzrost wyceny złotego. Ruch ten należy jednak traktować jako korektę wcześniejszego osłabienia PLN o podobnej skali. Warto wspomnieć również o dość wyraźnej przecenie krajowego długu.
06.10.2016
więcej
Witczak: Skromny program na czwartek
Program na dziś nie jest zbyt rozbudowany. O 8:00 poznamy niemiecką dynamikę zamówień w przemyśle za sierpień, zaś o 9:15 inflację CPI dla Szwajcarii. Wtedy też wypowie się Peter Praet z Europejskiego Banku Centralnego.
06.10.2016
więcej
Białas: Lepsze dane z USA miażdżą kupujących jena i złoto
Dolar pozostaje silny w czwartek, gdyż w tygodniu skupionym na danych te z USA zaskakują pozytywnie, choć w innych czołowych gospodarkach także nie wygląda to źle. Czwartek przynosi moment wytchnienia i czekanie na jutrzejszy raport z rynku pracy USA. To może zastopować wzrosty USD/JPY i spadki cen złota, ale posiadacze długich pozycji w jenie i kruszcu są przepełnieni strachem.
06.10.2016
więcej
Rogalski: Rynki czekają na nowe impulsy
Czwartkowy handel upłynie pod znakiem oczekiwania na jutrzejsze, istotne dane Departamentu Pracy. Opinie wygłoszone przez wiceprezesa FED na seminarium naukowym o spadku poziomu tzw. naturalnej stopy procentowej mogą wpisywać się w obawy rynku dotyczące kształtu długoterminowej krzywej stóp procentowych.
06.10.2016
więcej
Ameryka pochwali się raportem ADP i nie tylko
Złotemu brak już potencjału do umocnienia.
05.10.2016
więcej
Funt rozłożony na łopatki
Z kolei dolar przeżywa najlepszą passę od wielu miesięcy.
05.10.2016
więcej
Witczak: W oczekiwaniu na ważniejsze dni
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano w okolicach 1,12 - chwilami nieco poniżej tego poziomu. Konsolidacja trwa w najlepsze, a tych ruchów, które ostatnio widzimy, nie trzeba traktować zbyt poważnie. To znaczy: są to jedynie lokalne umocnienia i osłabienia dolara, a tak naprawdę pierwszym istotniejszym momentem będzie godzina 14:30 w piątek, kiedy to poznamy payrollsy - dane z rynku pracy USA.
04.10.2016
więcej
Białas: Łamanie istotnych poziomów
Dolar amerykanki pozostaje silny na początku tygodnia z pomocą pokrzepiających danych z przemysłu. Wyłamanie USD/JPY przyciąga uwagę na sesji azjatyckiej, ale poczekajmy z ogłoszeniem końca trendu spadkowego. Poza tym RBA utrzymał politykę bez zmian, utrzymując stabilnego AUD.
04.10.2016
więcej
Lacker i dolar
Na EUR/USD mamy dziś umocnienie dolara – czyżby w związku z powyższymi wypowiedziami?
04.10.2016
więcej
Antypody wytracają bieg
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.
04.10.2016
więcej
Rynek przyjrzy się kwestii przygotowań do Brexitu
W tym tygodniu poznamy także payrollsy i odczyty PMI.
03.10.2016
więcej
Świeże otwarcie na rynkach
Indeksy PMI z Eurolandu są rewizją poprzednich odczytów i nie będą stanowić istotnego impulsu dla euro.
03.10.2016
więcej
Na razie dane na korzyść dolara
Największe emocje jeszcze przed nami.
03.10.2016
więcej
Słabość polskich aktywów
Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na światowych rynkach przyniosło lekki odwrót od walut koszyka CEE.
30.09.2016
więcej
Problemy Deutsche Banku kładą się cieniem na walutach
Zobacz jak wygląda sytuacja na rynkach.
30.09.2016
więcej
Tydzień na głównej parze walutowej
Eurodolar kontynuuje konsolidację, która trwa w pewnym sensie od początku sierpnia, a na pewno, jeśli chodzi o obecny zakres, od końcówki owego miesiąca.
30.09.2016
więcej
Amerykańskie dane o PKB wpłyną na notowania głównej pary walutowej
W gruncie rzeczy od około miesiąca mamy konsolidację, której nie rozstrzygnęło wrześniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej.
29.09.2016
więcej
OPEC osiągnął porozumienie, tak jakby
Złoty całkiem dobrze zniósł informację o dymisji ministra finansów w Polsce.
29.09.2016
więcej
Witczak: A jednak złoty zaczyna tracić
O 14:30 zaprezentowano odczyt dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych za II kwartał – tj. rewizję wyniku wstępnego. Deflator PKB i PCE Core wpisały się w prognozy (+2,3 proc. k/k oraz +1,8 proc. k/k), ale wynik annualizowany przebił założenia. Miało być +1,3 proc., było +1,4 proc.
29.09.2016
więcej
Rogalski: Dolar dalej w zawieszeniu
Popołudniowe dane makro z USA nie były czymś na co rynek szczególnie zwracałby uwagę - nawet, jeżeli mowa o ostatecznym odczycie PKB w II kwartale, który wypadł nieco lepiej, niż oczekiwano. Dynamika w ujęciu zanualizowanym wyniosła 1,4 proc. wobec szacowanych 1,3 proc., niemniej obserwowany przez rynki parametr inflacyjny, czyli wskaźnik PCE Core wypadł zgodnie z rynkiem (+1,8 proc. rok do roku).
29.09.2016
więcej
Głosy z Fed a kurs dolara
Podstawowy scenariusz jest taki, przynajmniej w naszym rozumieniu, że w tym roku Fed zdecyduje się na jedną podwyżkę stóp – mianowicie w grudniu.
28.09.2016
więcej
Dopinanie budżetu i odświeżony dolar
Dolar dostał we wtorek kilka podpór, które powinny pomóc mu podnieść się po posiedzeniu Fed sprzed tygodnia.
28.09.2016
więcej
Rynki bez większych zmian
Zobacz, jak minęły ostatnie godziny na rynkach.
28.09.2016
więcej
Białas: Meksykańskie peso mówi, że Trump przegrał
Jeśli reakcja rynków finansowych ma być przesłanką dla odbioru debaty prezydenckiej w USA, to Donald Trump nie wypadł dobrze. Peso meksykańskie jest największym wygranym, ale CAD nie pozostaje daleko w tyle. Bezpieczne przystanie są w odwrocie, poprawia się sentyment na rynku akcji i w takim klimacie powinniśmy pozostać przez resztę dnia.
27.09.2016
więcej
Witczak: Poranek po amerykańskiej debacie
Co do tego, kto zwyciężył w debacie Clinton - Trump zapewne każdy widz ma własne zdanie. Komunikat kolportowany przez media jest jednak zasadniczo taki, że Trump trochę zawiódł, a w każdym razie nie dość zabłysnął - oraz że w sondażach większość ludzi (nawet ponad 60 proc.) twierdzi, iż wygrała Clinton.
27.09.2016
więcej
Rogalski: Nietrwała reakcja rynków po debacie?
Zdaniem Neel Kashkari z oddziału FED w Minneapolis, dobrze się stało, że we wrześniu nie doszło do podwyżki stóp procentowych. Zwrócił on uwagę na utrzymującą się niską inflację, a także pewne pogorszenie się nastrojów na rynku pracy. Kluczowym wydarzeniem była pierwsza z debat telewizyjnych pomiędzy Hillary Clinton, a Donaldem Trumpem, która wypadła dobrze dla kandydatki Demokratów. Kolejne debaty zaplanowano na 4 października (pojedynek wiceprezydentów), oraz 9 i 19 października
27.09.2016
więcej
Zawadzki: Ceny ropy spadają. Przez Iran
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
27.09.2016
więcej
Puchalski: Gorący początek tygodnia na rynkach
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynkach finansowych.
26.09.2016
więcej
Rogalski: Rynki przed debatą prezydencką w USA
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
26.09.2016
więcej
Wahania głównej pary walutowej
Złoty zachowywał się na początku tygodnia zaskakująco solidnie.
26.09.2016
więcej
Złoty nieco mocniejszy w ślad za słabszym dolarem
Niewykluczone, że opinie po pierwszej debacie będą podzielone, a sondaże nie zwiększą szans Trumpa.
26.09.2016
więcej
Wskaźniki PMI i wystąpienia członków Fed w kalendarzu
Nawet jeśli teraz nie podwyższono stóp procentowych w USA, to jednak może się to stać w przyszłości.
23.09.2016
więcej
Nastał czas danych
23.09.2016
więcej
Ostatni zryw wpogoni za stopą zwrotu
Rynki jeszcze nie zabrały się są wycenę strachu przed wyrobami prezydenckimi w USA, a to nie pomoże ryzykownym aktywom.
23.09.2016
więcej
Ostatni zryw w pogoni za stopą zwrotu
Rynki jeszcze nie zabrały się są wycenę strachu przed wyrobami prezydenckimi w USA, a to nie pomoże ryzykownym aktywom.
23.09.2016
więcej
Witczak: Prognozy Fed w dół
Wiadomo, jak było - nikt wczoraj nie zmienił głównej stopy procentowej. Ani Bank Japonii, ani amerykańska Rezerwa Federalna, ani Nowa Zelandia. Jeśli jednak mówimy o Fed, to warto spojrzeć na parę kwestii.
22.09.2016
więcej
Białas: Celujemy w grudzień, a potem się zobaczy
Fed zrobił to, czego od niego oczekiwano. Pozytywny aspekt wyższych szans na podwyżkę w grudniu jest neutralizowany przez sugestie ślimaczego tempa normalizacji w kolejnych latach. Polowanie na stopę zwrotu powinno dalej wspierać aktywa ryzykowne, do czasu aż uwaga nie przerzuci się na wybory prezydenckie w USA.
22.09.2016
więcej
Wrzesińska: Dolar wyraźnie słabszy pod decyzji FOMC
Zgodnie z konsensusem rynkowym decyzją FOMC stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie we wrześniu. W związku z powyższym w dalszym ciągu docelowy zakres głównej stopy procentowej wynosi 0,25-0,50 proc.
22.09.2016
więcej
Złoty pozostawał silny w czwartek
Przestrzeń do dalszego umocnienia naszej waluty może być jednak ograniczona, a to za sprawą globalnego sentymentu, który może się pogorszyć w kontekście zaplanowanej na najbliższy poniedziałek debaty telewizyjnej pomiędzy Hillary Clinton, a Donaldem Trumpem.
22.09.2016
więcej
Rogalski: Słabsza pozycja dolara
FED nie zmienił stóp procentowych na zakończonym wczoraj posiedzeniu. Trzech członków FOMC było przeciwko tej decyzji - George, Rosengren i Mester. W komunikacie dano do zrozumienia, że FED chce zaczekać na więcej danych, zanim podwyższy stopy procentowe.
22.09.2016
więcej
Stasik: Decyzja Banku Japonii wywołała lekkie osłabienie jena
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
21.09.2016
więcej
Bank Nowej Zelandii w cieniu FED
Kluczowe będzie, zatem to, czy RBNZ będzie chciał wykorzystać środowy komunikat do osłabienia dolara nowozelandzkiego.
21.09.2016
więcej
Eurodolar bardziej po stronie dolara
Szansa na to, by doszło do podwyżki stóp w USA, nie jest duża – niemniej ogólny ton komunikatu może się okazać dość jastrzębi.
20.09.2016
więcej
Każdy na coś czeka
Główne wydarzenia tego tygodnia to posiedzenia Banku Japonii i Fed.
20.09.2016
więcej
Kostecki: Emocji jutro na pewno nie zabraknie
Jutrzejsza środa to bardzo wyjątkowy dzień, gdyż rzadko kiedy mamy aż trzy decyzje banków centralnych z grona krajów walut G10. Mowa tu o decyzji Banku Japonii, o decyzji Rezerwy Federalnej USA oraz o decyzji Banku Nowej Zelandii.
20.09.2016
więcej
Świat czeka na amerykańskie dane
Mogłoby się wydawać, że wysoka inflacja to słaba waluta, ale przecież rynkowa interpretacja odczytu zależy tak naprawdę od tego, czego rynek spodziewa się po autorach polityki monetarnej.
19.09.2016
więcej
Mocny start spokojnej sesji
Śledzenie nagłówków informacji z rynku ropy pozwoli również uciec rynkowi od atmosfery wyczekiwania na środowe posiedzenia banków centralnych.
19.09.2016
więcej
Zawadzki: Dolar w natarciu przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
19.09.2016
więcej
Centralny Port Lotniczy w Polsce? Niemcom się nie udało, ale dla nas to nie problem
Niemcy od 20 lat budują swój centralny port lotniczy i nic nie wskazuje na to, że szybko skończą. Nasi politycy i decydujący o przyszłości lotnictwa cywilnego przekonują, że nam się uda. Nasze lotnisko ma być większe, tańsze i powstać szybciej niż to niemieckie. - Nie chce mówić o nazwiskach, ale wielu politykom marzy się bycie takim drugim Eugeniuszem Kwiatkowskim (pomysłodawca budowy portu i miasta w Gdyni) - mówi Adrian Furgalski, ekspert z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
16.09.2016
więcej
Rynek pozna krajowe dane
W konsolidacji jest przynajmniej od paru dni także eurodolar – i zapewne ten stan rzeczy potrwa do posiedzenia FOMC.
16.09.2016
więcej
Inflacja ostatnim bastionem dla dolarowych byków
W piątek dolar najbardziej zyskuje w relacji z funtem, chociaż trzeba zaznaczyć, że wczoraj wieczorem GBP/USD odrobił część zniżek.
16.09.2016
więcej
Białas: Łatwa gra się skończyła
Zakończył się wygodny rajd obligacji na rynku walutowym, a za nim (przynajmniej na razie) przerwane zostało wypychanie indeksów giełdowych na nowe szczyty. Wątpliwości wokół globalnej polityki monetarnej zaczynają się piętrzyć, co niesie implikacje dla rynku walutowego.
16.09.2016
więcej
Witczak: W końcówce tygodnia roboczego dolar zyskał na sile
W piątek o godzinie 14:30 pojawił się odczyt inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych za sierpień. Prognozowano +0,1 proc. m/m oraz +1,0 proc. r/r - a faktyczne wyniki to +0,2 proc. m/m oraz +1,1 proc. r/r. Prognozy zostały przebite także w przypadku inflacji bazowej.
16.09.2016
więcej
Złoty mocniejszy. Tylko chwilowa korekta?
Wydaje się, że przynajmniej do posiedzenia FOMC złoty nie powinien specjalnie zarabiać, jako że istotne jest to, jaką Komitet podejmie decyzję i co ogłosi.
15.09.2016
więcej
Wrodzony pesymizm zwycięży
Bank Anglii nie otrzymał argumentów, żeby kontynuować ekspansję monetarną po tym, jak przed miesiącem ściął główną stopę procentową o 25 punktów bazowych.
15.09.2016
więcej
Dolar broni się przed większą przeceną
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
15.09.2016
więcej
Gra przeciwko dolarowi jest ryzykowną strategią
Ten tydzień miał być decydujący w kwestii podwyżek stóp procentowych.
15.09.2016
więcej
Kwiecień: To będzie ważny dzień dla funta
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
14.09.2016
więcej
Rogalski: Dolar wytraca siłę
Ostatnie godziny nie przyniosły większych zmian w obrazie rynku, chociaż dolar zaczyna wytracać wcześniejszy impet wzrostowy w głównych relacjach. Widać, że rynek nie jest pewien zbliżających się odczytów makro, które mogą ustawić oczekiwania rynku przed posiedzeniem FED w przyszłą środę. Tylko jutro uwagę zwrócą regionalne indeksy FED z Nowego Jorku i Filadelfii, czy też ważne odczyty dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.
14.09.2016
więcej
Fed i jego koncert życzeń oraz obaw
Jak wygląda sytuacja na złotym?
13.09.2016
więcej
Rozważna przeciwwaga
Na parę godzin przed startem okresu zamkniętego dla wypowiedzi członków FOMC, Lael Brainard z zarządu Fed potwierdziła, przed czym ostrzegaliśmy.
13.09.2016
więcej
Członkowie FOMC zamilkli
We wtorek zaczyna się tzw. blackout FOMC, w czasie którego przedstawiciele owego gremium nie mogą wypowiadać się publicznie w formie przemówień czy wywiadów.
13.09.2016
więcej
Witczak: Rynek krajowy z tym samym ratingiem
Eurodolar pozycjonuje się na poziomie 1,1235-40 dziś rano, gdy piszemy te słowa. Trudno tu mówić o jakimś poważnym przełomie czy o opuszczeniu granic zakreślonych wahaniami z końcówki ubiegłego tygodnia.
12.09.2016
więcej
Białas: Problem jest wtedy, kiedy się zaczyna o nim mówić
Największa od dwóch miesięcy wyprzedaż na Wall Street najbardziej przebija się w mediach, ale to gwałtowny wzrost rentowności obligacji skarbowych odegrał główną rolę w piątkowej zawierusze. Wciąż brak jednoznacznego winnego, ale konkluzją jest koniec wakacyjnego spokoju i martwej zmienności. Awersja do ryzyka przypomina o sobie, co m.in. nie pozwoli złotemu nacieszyć się neutralną decyzją Moody’s o ratingu Polski.
12.09.2016
więcej
Rogalski: Na razie jest gra pod FED, ale zdrowie Clinton równie ważne
W ostatni piątek zwróciliśmy uwagę na to, że w najbliższych tygodniach uwagę rynków mogą w większym stopniu zaprzątać sondaże przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. Wydarzenia, jakie miały miejsce w weekend – zasłabnięcie Hillary Clinton podczas oficjalnych uroczystości – tylko przyspieszyły zaistnienie potencjalnych scenariuszy. Kłopoty ze zdrowiem kandydatki Demokratów pojawiają się dokładnie wtedy, kiedy Hillary potrzebuje dodatkowych działań, aby odwrócić tendencję wytracania przewagi nad Donaldem Trumpem w sondażach.
12.09.2016
więcej
Zawadzki: Moody's pozostawia rating Polski, tylko co z tego?
Komentarz analityka do bieżącej sytuacji na rynku walutowym.
12.09.2016
więcej
Rogalski: Złoty nadal słabnie. Obawy o Fed
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
12.09.2016
więcej
Zawadzki: EBC może wrócić do dalszego luzowania polityki pieniężnej
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
09.09.2016
więcej
Rogalski: Dolar broni się przed spadkiem
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
09.09.2016
więcej
Wrzesień nie będzie nudny
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych.
09.09.2016
więcej
Złoty traci jeszcze przed decyzją Moody’s
Dzisiejszemu rajdowi dolara pomógł członek Rezerwy Federalnej Rosengren.
09.09.2016
więcej
Ryczko: Rynek dopuszcza możliwość obniżki ratingu
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
09.09.2016
więcej
Witczak: EBC ma coraz mniej dział do wytoczenia
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
09.09.2016
więcej
Stasik: Los złotego w rękach Moody’s
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
09.09.2016
więcej
Ryczko: RPP bez niespodzianek. Złoty czeka na Moody’s i EBC
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
08.09.2016
więcej
Kwiecień: Draghi ponownie pod presją
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
08.09.2016
więcej
Eurodolar po konferencji EBC
Tak więc na razie mamy wzrost głównej pary, któremu niejako wtóruje atmosfera ostatnich dni, kiedy to spadło prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed.
08.09.2016
więcej
Witczak: Szczególna sytuacja po słabym ISM
Przemysłowy indeks ISM z USA mogliśmy oglądać w ubiegłym tygodniu, pojawił się mianowicie w czwartek 1 września. Wynik ten mocno rozczarował rynek - spodziewano się 52 pkt, a było 49,4 pkt.
07.09.2016
więcej
Ryczko: Wygaszenie odreagowania na złotym, możliwa konsolidacja w oczekiwaniu na Moody’s
Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie próbę dalszego odreagowania na wycenie PLN. Złoty kwotowany jest przez inwestorów następująco: 4,3280 PLN za euro, 3,8467 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9696 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1602 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,811 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
07.09.2016
więcej
Witczak: Niemcy, Polska, Wielka Brytania - co na rynku?
Na funcie można pokusić się o wytyczenie trendu wzrostowego z minimów sierpniowych. Z drugiej strony od referendum brexitowego sytuację można postrzegać jako szeroką konsolidację. Dzisiaj dane o produkcji przemysłowej z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
07.09.2016
więcej
Ogonek: Jaki wpływ miał Brexit na Euro?
Postawa Mario Draghiego na sierpniowym posiedzeniu EBC nie zapowiadała żadnych działań w najbliższym czasie. A jednak niemal połowa analityków uważa, że w ten czwartek Bank ogłosi przedłużenie programu QE, obecnie rozpisanego do marca przyszłego roku. Ostatnie słabnięcie euro przypomina nieco sytuację sprzed grudniowego posiedzenia. Doszło wtedy do poważnego rozczarowania tym co pokazał EBC, a w rezultacie do uruchomienia trwającego ponad 2 miesiące trendu aprecjacyjnego na EUR.
07.09.2016
więcej
Białas: Finalny cios dla stóp Fed
Wczorajszy odczyt ISM na dobre wygasił spekulacje o wrześniowej podwyżce Fed, choć komentarze z Fed wciąż okraszone są jastrzębim akcentem. USD przeżywa trudne chwile, ale aktywa ryzykowne pozostają w mocy. Dziś kanonada banków centralnych trwa dalej, choć akurat same posiedzenia mogą być najmniej atrakcyjne.
07.09.2016
więcej
Rogalski: Ważą się średnioterminowe losy dolara
Zdaniem Johna Williamsa z oddziału FED w San Francisco (bez prawa głosu w FOMC w tym roku) każde posiedzenie banku centralnego może być decyzyjnym w kwestii podwyżki stóp, choć ta będzie oczywiście zależeć od danych makro. Dojście po poziomu 3 proc. może zająć ponad 2 lata - to może być najbardziej płaska ścieżka podwyżek stóp w historii.
07.09.2016
więcej
Złoty mocniejszy, ale z ograniczonym potencjałem
Z rynkowego punktu widzenia poniedziałkowe odreagowanie na złotym traktować należy jako korektę spadkową ostatnich wzrostów.
06.09.2016
więcej
Złoty mocniejszy, ale z ograniczonym potencjałem
Z rynkowego punktu widzenia poniedziałkowe odreagowanie na złotym traktować należy jako korektę spadkową ostatnich wzrostów.
06.09.2016
więcej
Dolar obawia się danych z USA
Patrząc globalnie na rynek to dolar jest we wtorek w nieznacznej defensywie.
06.09.2016
więcej
Dane nie pozostawiają złudzeń&...
Nie ma szans na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w USA.
06.09.2016
więcej
Ostateczny cios w dolara. Podwyżka we wrześniu nierealna
To kolejny poważny sygnał ostrzegawczy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.
06.09.2016
więcej
Witczak: Niemcy, Polska, Wielka Brytania – co na rynku?
Przemysłowy indeks ISM z USA mogliśmy oglądać w ubiegłym tygodniu, pojawił się mianowicie w czwartek 1 września. Wynik ten mocno rozczarował rynek - spodziewano się 52 pkt, a było 49,4 pkt.
06.09.2016
więcej
Wyhamowanie spadków złotego. Rynek czeka na Moody’s
Instytucja utrzymuje obecnie perspektywę negatywną dla Polski, a ostatnie raporty wskazywały, iż eskalacja konfliktu wokół TK będzie negatywnym czynnikiem dla oceny inwestycyjnej.
05.09.2016
więcej
W USA dzień wolny, ale eurodolar żyje
Rynek najpewniej uznał, że ani raport ADP, ani ISM przemysłowy, ani payrollsy nie były aż tak złe, by całkiem wyprowadzić Fed ze scenariusza podwyżek tegorocznych.
05.09.2016
więcej
Kwiecień: Rząd przygotowany na cięcie
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
05.09.2016
więcej
Rogalski: Dolar australijski przed jutrzejszą decyzją RBA
Zwyczajowo w pierwszy wtorek miesiąca odbywa się posiedzenie australijskiego banku centralnego - ten przypada 6 września. Komunikat poznamy o godz. 6:30. Po cięciu stóp o 25 p.b. w sierpniu, tym razem nie oczekuje się zmian na głównej stopie procentowej (1,50 proc.).
05.09.2016
więcej
Witczak: EUR/PLN - odwrócenie trendu czy chwilowy pozór?
Na EUR/USD mamy obecnie ok. 1,1140-50. Jeśli pominąć piątkowy - zupełnie chwilowy, zresztą - wyskok do 1,1250, to od 29 sierpnia mamy konsolidację. Chodzi z grubsza o zakres 1,1125 - 1,12. Biorąc za punkt odniesienia 18 i 19 sierpnia, możemy mówić o umocnieniu dolara, to fakt - ale na razie nie posuwa się ono dalej.
05.09.2016
więcej
Witczak: Te dane będą miały wpływ na kurs dolara
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
02.09.2016
więcej
Kwiecień: Wreszcie dobre informacje z polskiej gospodarki
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
02.09.2016
więcej
Dane, które nic nie przesądzają
Fakty są takie, że biorąc pod uwagę niezdecydowanie Fed piątkowe dane mocno oddalają perspektywę podwyżki we wrześniu.
02.09.2016
więcej
Ryczko: Złoty stabilizuje się po ostatnich spadkach
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
01.09.2016
więcej
Witczak: Czy agencja Moody's obniży nam rating?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
01.09.2016
więcej
Zaskakująco słaby ISM oddala szanse na wrześniową podwyżkę stóp
Na słabym dolarze cały czas wygrywa funt.
01.09.2016
więcej
Złoty kontynuuje spadki. Ciąży Fed i czynniki lokalne
Ostatnie słabsze dane makro oraz obniżenie prognoz dot. dynamiki PKB dość skutecznie popsuło nastroje wokół złotego.
31.08.2016
więcej
Potwierdzają się obawy Moody’s
Dane dotyczące wzrostu gospodarczego za drugi kwartał niejako potwierdziły obawy o stan inwestycji w Polsce
31.08.2016
więcej
Rogalski: Mix danych z USA
Po publikacji ADP dolar zaczął odrabiać straty obserwowane przed południem. To ponownie zmieniło się po publikacji nieco słabszego odczytu dotyczącego aktywności sektora przetwórczego z Chicago.
31.08.2016
więcej
Witczak: Więcej danych we wtorek
W nocy pojawiły się dane z Japonii - w szczególności warto wspomnieć o sprzedaży detalicznej za lipiec, która spadła o 0,2 proc. r/r (gdy prognozowano ruch w dół aż o 0,9 proc.). Do tego poprawiono odrobinę wynik czerwcowy - z -1,4 proc. r/r do -1,3 proc. Odczyt nie był więc zły. Również wydatki gospodarstw domowych spadły w mniejszym stopniu niż zakładano. Nikkei225 jest na delikatnym plusie.
30.08.2016
więcej
Ryczko: FED i krajowe czynniki szkodzą złotemu
Początek nowego tygodnia handlu przyniósł utrzymanie lekkiej presji na wycenie złotego, który nieznacznie tracił na większości zestawień. Warto jednak wspomnieć, iż z uwagi na dzień wolny od handlu w UK ruch ten odbywał się przy ograniczonej aktywności i obrotach.
30.08.2016
więcej
Kwiecień: Złoty wciąż pod wpływem doniesień o budżecie
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
30.08.2016
więcej
Dolar silny na całej szerokości
We wtorek słabo radziło sobie euro.
30.08.2016
więcej
Złoty bez większych zmian po wystąpieniu J. Yellen
Słowa Yellen doprowadziły do umocnienia dolara, jednak przełożenie tego ruchu na końcówkę sesji w Europie było niewielkie, również na złotego.
29.08.2016
więcej
Powtórka z rozrywki. Rynek znów czeka na piątek
Poniedziałek to dzień wolny w Londynie i dlatego należy oczekiwać mniejszej zmienności. Mimo to warto zwrócić uwagę na rewizję PCE Core, czyli preferowanej przez Fed miary presji inflacyjnej.
29.08.2016
więcej
Zawadzki: Najważniejsze będą dane z gospodarki
W piątkowym przemówieniu w Jackson Hole szefowa Rezerwy Federalnej stwierdziła, że zwiększyło się pole do podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych ze względu na chociażby na dobrą sytuację na rynku pracy oraz zmierzającą do celu inflację. Oświadczenie Janet Yellen nie wystarczyło, żeby dolar się umocnił, ale po wystąpieniu szefowej Fedu wywiadu udzielił Stanley Fisher wiceszef banku i dolar amerykański ruszył na północ.
29.08.2016
więcej
Rogalski: Dane nie zaszkodziły dolarowi
Dolar powinien pozostać względnie mocny do piątku, gdyż to sytuacja na rynku pracy może być zdaniem wiceprezesa FED, Stanley’a Fischera głównym determinantem przemawiającym za decyzją ws. podwyżki stóp już 21 września.
29.08.2016
więcej
Witczak: Kapitan Ameryka nabiera siły
Rynek rozgrywa teraz scenariusz podwyższenia stóp w USA - we wrześniu lub później, ale jeszcze w tym roku. Jeśli 18 sierpnia mieliśmy 1,1365 na parze EUR/USD, to dziś po południu widzimy 1,1160. Niewykluczone, że wykres będzie stopniowo przeć jeszcze bardziej na południe, np. w stronę minimum na 1,1045. Notowano je 5 sierpnia.
29.08.2016
więcej
Zaskakujące osłabienie złotego. Rynek patrzy na Jackson Hole
Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło dość zaskakujące zachowanie polskiej waluty.
26.08.2016
więcej
Rynek czeka na punkt kulminacyjny tygodnia
Wygląda to tak, jakby rynek z jednej strony obniżył kurs pary i tym samym umocnił dolara, oczekując na wystąpienie Janet Yellen.
26.08.2016
więcej
Białas: Co po Jackson Hole?
Mijający tydzień nie wniósł niemal nic dla rozjaśnienia obrazu dla globalnego rynku walutowego, który w większości przespał wakacyjny sierpień, a ostatnie dni spędził na dyskusji (ale bez przełożenia na handel) w oczekiwaniu na dzisiejsze słowa prezes Fed Janet Yellen. Cokolwiek Yellen powie, przeświadczenie rynku pozostanie, że Fed będzie podnosił stopy procentowe powoli.
26.08.2016
więcej
Rogalski: Wracają obawy o ratingi
Nasz złoty był ostatnich dniach najsłabszy w regionie, który zachowywał się relatywnie dobrze (zyskiwał węgierski forint). Przesłanki do takiego scenariusza pojawiły się już wcześniej.
26.08.2016
więcej
Witczak: Dolar czeka na Yellen
Podwyżka stóp nastąpiła ostatnio w grudniu 2015 - po wielu latach przerwy - i od tego czasu jedynie zwodzono nas słowami. Czasami nawet i tych słów brakował, jak wtedy, kiedy rynek rozczarował się majowymi payrollsami.
25.08.2016
więcej
Oczekiwanie na słowa Yellen elektryzują rynki
Z komentarza money.pl dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na giełdach w czwartek.
25.08.2016
więcej
Ryczko: Złoty nieco słabszy do dolara i funta. Rynek czeka na J. Yellen
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego i długu nie przyniosło mocniejszych ruchów. EUR/PLN i CHF/PLN konsolidowały podczas gdy GBP/PLN i USD/PLN notowały nieznaczne wzrosty.
25.08.2016
więcej
Spadkowy początek sesji. Wyniki CCC i Cyfrowego Polsatu
Z komentarza money.pl dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na giełdach w czwartek.
25.08.2016
więcej
Adamkiewicz: Funt będzie jeszcze tańszy
Brytyjska waluta jest ostatnio bardzo zmienna, ale trudno się dziwić – funt pozostanie najbardziej niepewną główną walutą świata jeszcze najprawdopodobniej przez kilka lat. Nadal nie znamy żadnych szczegółów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Inwestorzy będą czekali na poznanie konkretnych ustaleń, a także na rozwój sytuacji gospodarczej na Wyspach. Do tego czasu na mocny wzrost kursu brytyjskiej waluty nie ma co liczyć.
25.08.2016
więcej
Sierakowska: Odreagowanie wzrostowe na eurodolarze
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych upłynęła pod znakiem umocnienia amerykańskiego dolara. USD zyskiwał przede wszystkim względem euro, co poskutkowało zejściem notowań poniżej poziom 1,13 i dotarcie do linii 14-sesyjnej średniej ruchomej w okolicach 1,1240-1,1250. Linia ta posłużyła za krótkoterminowe wsparcie i w rezultacie dzisiaj widzimy odreagowanie wzrostowe na wykresie eurodolara.
25.08.2016
więcej
Nisko coraz niżej. Słabsze dane z Niemiec
Z komentarza money.pl dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na giełdach w czwartek.
25.08.2016
więcej
Dolar stabilny przed wystąpieniem Janet Yellen
Rynek nie nastawia się na wielkie zaskoczenie, co również przedstawiają kontrakty na stopę procentową FED
25.08.2016
więcej
GPW: Wyczkiwanie na słowa Yellen w Jackson Hole
Z komentarza money.pl dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na giełdach w czwartek.
25.08.2016
więcej
GPW: Wyczekiwanie na słowa Yellen w Jackson Hole
Z komentarza money.pl dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na giełdach w czwartek.
25.08.2016
więcej
Ryczko: Wracają spekulacje o podwyżkach stóp w USA
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
24.08.2016
więcej
Ogonek: S&P nie wierzy rządowym prognozom
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku finansowym.
24.08.2016
więcej
A jednak klimat silnego dolara
W środę w USA dane makro były raczej słabsze od prognoz.
24.08.2016
więcej
Witczak: Waluty, dane makro i dalsze czekanie na piątek
Znamy już indeks PMI dla przemysłu Japonii za sierpień. Było to 49,6 pkt - przy prognozie 49,5 pkt oraz wyniku lipcowym 49,3 pkt. Cóż, rezultat minimalnie lepszy od prognozy, choć trudno tu mówić o jakiejś znaczącej różnicy. Odczyt ma zresztą charakter wstępny.
23.08.2016
więcej
Ryczko: Lekkie odbicie na złotym. Rynek patrzy na dane makro i FED
Początek nowego tygodnia handlu przyniósł lekki wzrost wyceny złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta zyskiwała ok. 0,2-0,3 proc. w zależności od zestawienia. Trudno tu mówić o wyraźniejszym ruchu, jednak widocznym jest, iż po okresie odbicia z okolic 4,2550 EUR/PLN kurs ustabilizował się w strefie oporu na 4,30-4,31 PLN.
23.08.2016
więcej
Białas: Dobry, zły i nijaki
Rynki pozostają w większości nijakie w oczekiwaniu na szczyt bankierów centralnych w Jackson Hole na koniec tygodnia. Wyróżniają się dolar nowozelandzki i ropa naftowa, przy czym pierwszy - pozytywnie, a drugi - negatywnie.
23.08.2016
więcej
Kwiecień: Złoty traci na wartości. Uwaga na budżet
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
23.08.2016
więcej
Wrzesińska: Eurodolar tuż poniżej strefy oporu
Jastrzębie wypowiedzi Stanley’a Fischer’a z Fed tylko chwilowo umocniły walutę amerykańską. W swoich ostatnich wypowiedziach członkowie FOMC starają się wpłynąć na oczekiwania rynku odnośnie terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych nie wykluczając możliwości wzrostu kosztu pieniądza jeszcze w tym roku.
23.08.2016
więcej
Brytyjski eksport dostaje kopa
Jak reagują notowania funta?
23.08.2016
więcej
Po serii PMI. Wstrząsu nie było
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
23.08.2016
więcej
Rynek skupi się na wystąpieniach członków Fed i odczytach PMI
W piątek usłyszymy samą Janet Yellen.
22.08.2016
więcej
Korekta wartości złotego. Rynek niepokoi się danymi makro
W konsekwencji zasadnym wydaje się, iż rynek może niedługo znów rozpocząć spekulacje pod ewentualne cięcia stóp ze strony RPP.
22.08.2016
więcej
Bardzo ważny tydzień dla dolara. Koniec przeceny?
Dane gospodarcze z USA w ostatnim czasie są dosyć mieszane. Z jednej strony nie widać aby sytuacja uległa drastycznej poprawie, ale z drugiej strony do mówienia o kryzysie jest jeszcze dalej.
22.08.2016
więcej
Zawadzki: Co czeka nas w tym tygodniu?
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
22.08.2016
więcej
Rogalski: Złoty próbuje odrabiać poranne straty
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
22.08.2016
więcej
Polskie dane zaszkodziły złotemu
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło dalszą przecenę krajowej waluty na bazie słabszych publikacji makro.
19.08.2016
więcej
Koniec tygodnia bez danych z USA
Dolar trochę odzyskuje na głównej parze, ale też trudno mówić, by słowa oficjeli jakoś znacząco wstrząsnęły rynkami.
19.08.2016
więcej
Stajniak: Rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA
Komentarz analityka do sytuacji na rynkach finansowych.
19.08.2016
więcej
Złoty słabszy, mimo dobrych danych
Na rynkach globalnych obserwujemy lokalne realizacje zysków.
18.08.2016
więcej
Nie licz na więcej niż grudzień
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
18.08.2016
więcej
Złoty nieco słabszy na płytkim rynku. Inwestorzy patrzą na Fed
Powrót krajowych inwestorów na rynek finansowy przyniósł nam lekki spadek wyceny złotego wobec euro i franka.
17.08.2016
więcej
Głosy z Fed, dane makro i kurs dolara
Głosy z Fed, jeśli zawierają wątki jastrzębie, to raczej w rozwodnionej postaci.
17.08.2016
więcej
Polski orzeł traci
Rynki finasnowe są trochę rozchwiane.
17.08.2016
więcej
Sytuacja przed zapiskami Fed
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
17.08.2016
więcej
Ryczko: Złoty pozostaje stabilny przy niskiej aktywności rynku
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
16.08.2016
więcej
Stasik: Wyprzedaż dolara nie jest przypadkowa
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
16.08.2016
więcej
Lepsze dane powstrzymały spadek dolara
Szef FED z Nowego Jorku dał również pretekst do spekulacji związanych z publikowanymi w środę minutkami FED z lipcowego posiedzenia.
16.08.2016
więcej
Rynek złotego czeka na krajowe dane makro
Ostatnie kilkanaście godzin handlu nie przyniosło istotniejszych zmian na wycenach polskich aktywów.
12.08.2016
więcej
Od Chin do PKB krajów Europy
Dla polskiej waluty ważne będą w piątek nie tylko czynniki globalne, ale i dane krajowe.
12.08.2016
więcej
Złoty pozostał regionalnym liderem
Duży wpływ na zachowanie się złotego ma korzystny sentyment na rynkach globalnych.
12.08.2016
więcej
Nowa odsłona konfliktu na linii Rosja - Ukraina?
Rubel notuje najgorszą sesję od dwóch tygodni.
12.08.2016
więcej
Złoty wyhamował. Zwyżki kontynuuje dług
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
11.08.2016
więcej
Spokój sprzyja złotemu
Na krajowym podwórku czekamy na jutrzejsze dane i opinię rządu w kwestii wieku emerytalnego.
11.08.2016
więcej
Odbicie na dolarze jednak kruche
W grupie G-10 dolar najbardziej traci w relacji z walutami skandynawskimi (norweską i szwedzką koroną), ale i też stricte surowcowym dolarem kanadyjskim.
11.08.2016
więcej
Dolar zbiera ciosy. Jak długo wytrzyma?
Już kilka razy wydawało się, że na fali wzrostu wartości euro, para ostatecznie przebije pewną tendencję, która trwa od 3 maja.
10.08.2016
więcej
Trwa dobra passa dla złotego
Spoglądając na relację koszyka walut rozwijających się do notowań złotego możemy dostrzec dalszy potencjał dla naszej waluty, która od początku roku była niedowartościowana.
10.08.2016
więcej
Dolar nadal słaby
Nie można wykluczyć, że w krótkim okresie sytuacja zaczyna się przesilać.
10.08.2016
więcej
Waży się los generalnej tendencji na eurodolarze?
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
10.08.2016
więcej
Eurodolar i inne pary
Co mamy dzisiaj w programie?
09.08.2016
więcej
Utrzymują się dobre nastroje
Zobacz jak radzi sobie krajowa waluta.
09.08.2016
więcej
Rynek walutowy pozostaje pod wpływem danych z USA
Wydarzeniem ostatnich dni i końcówki poprzedniego tygodnia była oczywiście publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy.
08.08.2016
więcej
Główna para walutowa mimo wszystko wciąż prodolarowa
Dobre dane z rynku pracy w USA, zniwelowały w dużej mierze złe wrażenie, które tydzień wcześniej zostało wygenerowane słabym odczytem PKB.
08.08.2016
więcej
Słaby frank
Zobacz z czego wynika taka sytuacja szwajcarskiej waluty.
08.08.2016
więcej
Korekta na złotym. Dług zyskuje na wartości
Obniżenie stopy procentowej połączone ze zwiększeniem programu stymulacyjnego spowodowało podbicie nastrojów popytowych na światowych rynkach.
05.08.2016
więcej
Kurs dolara zależy od payrollsów
Zobacz jak teraz wygląda sytuacja na foreksie.
05.08.2016
więcej
Ważna lekcja polityki monetarnej
Następny tydzień przynosi powolny start po stronie danych makro w USA, a rynki finansowe przede wszystkim będą musiały się zmierzyć z wakacyjnym marazmem.
05.08.2016
więcej
Świetne dane z amerykańskiego rynku pracy wsparły dolara
Powyższe publikacje spowodowały, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FED w grudniu wzrosło z 35,8 proc. przed publikacją do 46,7 proc. po publikacji.
05.08.2016
więcej
Ryczko: Dobre nastroje wokół złotego się utrzymują, rynek czeka na NFP
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło nam kontynuację wcześniejszego umocnienia do okolic ponad 3-miesięcznych maksimów (m.in. wobec EUR). Na rynku w dalszym ciągu widoczny był pozytywny wpływ „łagodnej propozycji” rozwiązania kwestii kredytów frankowych.
04.08.2016
więcej
Witczak: Rynek czeka na decyzje Anglików
O 13:00 Bank Anglii określi stopy procentowe - przy czym na rynku panuje konsensus mówiący, że dojdzie do obniżki z 0,50 proc. do 0,25 proc. Ba, wielu analityków spodziewa się też, że dojdzie do powiększenia skali druku pieniądza, tj. do poszerzenia programu QE. Teraz jest to 375 mld funtów miesięcznie, niektórzy liczą na ruch w górę o 50 mld funtów czy nawet o 75 mld funtów.
04.08.2016
więcej
Sawicki: Spełnić oczekiwania znaczy rozczarować
Naszym zdaniem Bank Anglii zdecyduje o obniżce głównej stopy procentowej o 25 pb do 0,25 proc. i wznowi program QE podnosząc jego cel o 25 mld GBP. Uważamy, że przy realizacji zakładanego przez nas scenariusza GBP stoi przed ryzykiem redukcji krótkich pozycji, gdyż taka decyzja będzie poniżej rynkowych oczekiwań.
04.08.2016
więcej
Bank Anglii obniżył stopy procentowe i zwiększył skup aktywów
Bank w swoich prognozach zakłada wzrost PKB Wielkiej Brytanii w 2017 roku na poziomie 0,8 proc. Jeszcze przed referendum prognoza wynosiła 2,3 proc.
04.08.2016
więcej
Polskie aktywa wsparte propozycją „łagodnej” ustawy frankowej
Trudno oszacować koszty związane z przewalutowaniem, jednak cały projekt najprawdopodobniej kosztować będzie zdecydowanie mniej od niedawnych 67 mld złotych sygnalizowanych we wcześniejszych projektach.
03.08.2016
więcej
Banki, kredytobiorcy i klimat na rynkach
Dolar ma szansę odrobić straty, jeśli dane w tym tygodniu (PMI, ISM, ADP, payrolls) będą mu sprzyjać.
03.08.2016
więcej
Zawadzki: Raport ADP nieco lepszy od prognoz
Dzisiaj poznaliśmy raport ADP publikowany przez firmę Automatic Data Processing. Dane dotyczą zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz poza rolnictwem za ubiegły miesiąc w Stanach Zjednoczonych. Raport powstaje w zbliżony sposób do oficjalnych danych, które są publikowane w pierwszy piątek miesiąca.
03.08.2016
więcej
Ryczko: Złoty bez większych zmian, rynek czeka na projekt ustawy frankowej
Uwaga rynków skupiać się będzie dziś na prezentacji projektu ustawy frankowej przygotowanej przez kancelarię Prezydenta. Wedle informacji ,,Rz" projekt ten może być zdecydowanie mniej ,,agresywny" w stosunku do banków, możliwie nie zakładający konieczności przewalutowania, a jedynie zwrotu spreadów kredytobiorcom.
02.08.2016
więcej
Białas: W Australii stopy niższe, choć wciąż wyższe niż dookoła
Wakacyjny zastój osnuwa rynki finansowe i nawet decyzje banków centralnych nie są w stanie przynieść większej reakcji. AUD błyskawicznie otrząsnął się z cięcia RBA, a JPY czeka na oficjalne potwierdzenie przecieków dotyczących pakietu fiskalnego. Względnie dobrych nastrojów nie psuje nawet spadająca ropa naftowa. Wtorek może być żywy na złotym, gdyż dziś poznamy projekt „ustawy frankowej”.
02.08.2016
więcej
Sierakowska: Wahania wartości dolara australijskiego po decyzji RBA
Dzisiaj w nocy inwestorzy na rynkach walutowych wyczekiwali decyzji banku centralnego Australii, dotyczącej tamtejszych stóp procentowych. RBA nie zaskoczył - obniżył główną stopę o 25 punktów bazowych, z poziomu 1,75 proc. do 1,50 proc. Jednak tym, co zwróciło powszechnie uwagę, był fakt, że w komentarzu do swojej decyzji RBA nie przedstawił żadnych informacji dotyczących możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej.
02.08.2016
więcej
Zawadzki: Dobry okres dla złotego
Japoński rząd nieco rozczarował skalą zapowiedzianych wydatków, co wywołało drugi dzień spadków na rynkach. Jednak niedługo do akcji może wkroczyć Bank Anglii, który prawdopodobnie obetnie główną stopę procentową o 25 p.b. Powinno to podtrzymać dobry nastrój panujący do tej pory na rynkach, przynajmniej do września.
02.08.2016
więcej
Polskiej walucie pomogła giełda, a kto giełdzie?
Na eurodolarze pożegnaliśmy trend spadkowy biegnący od 3 maja.
02.08.2016
więcej
Złoty bez większych zmian na początku tygodnia
Najmocniejszy ruch obserwowaliśmy na parze USD/PLN, gdzie złoty zyskał blisko 1,9 proc. w skali tygodnia.
01.08.2016
więcej
Wiadomości z wyspy Bali i indeksy PMI
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
01.08.2016
więcej
Spekulanci postawili na spadek wartości funta
Wygląda na to, że sprawa Brexitu może zaszkodzić brytyjskiej gospodarce bardziej, niż wcześniej zakładano.
01.08.2016
więcej
Witczak: Tak wygląda rynek po posiedzeniu Banku Japonii
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
29.07.2016
więcej
Ryczko: Bank Japonii zawiódł inwestorów
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
29.07.2016
więcej
Zawadzki: Reakcja inwestorów na decyzję Banku Japonii
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
29.07.2016
więcej
PKB USA rozczarowało. Złoty zyskuje do dolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
29.07.2016
więcej
Lipiec jak partia szachów
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych tygodnia.
29.07.2016
więcej
PKB USA rozczarował. Złoty zyskuje do dolara
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
29.07.2016
więcej
Ryczko: Fed nie wstrząsnął rynkiem walutowym
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
28.07.2016
więcej
Witczak: Euro ma swoje dodatkowe problemy
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
28.07.2016
więcej
Witczak: FOMC za nami, a przed nami BoJ i stress-testy
Jak wiadomo, komunikat FOMC został odebrany jako bardziej gołębi niż jastrzębi, choć tak naprawdę grany był na dwie ręce, jak to zwykle bywa. Co więcej, Esther George, etatowy jastrząb obecnej ekipy FOMC, wróciła do swej roli i zagłosowała (inaczej niż poprzednio) za podwyżką stóp. Ale też - z drugiej strony - tylko ona tak zagłosowała.
28.07.2016
więcej
Zawadzki: Fed bez zmian, czas na BoJ
Wczoraj poznaliśmy rezultaty dwudniowego posiedzenia FOMC. Tak jak rynek zakładał Rezerwa Federalna nie zmieniła stopy funduszy federalnych, ale również nie zasugerowała taki ruch na najbliższych posiedzeniach. Brak sugestii co do podwyżek na najbliższych posiedzeniach przeceniło dolara amerykańskiego.
28.07.2016
więcej
Nie ma klimatu na podwyżki stóp. Co zrobi Fed?
Na eurodolarze mamy dziś rano kurs w okolicach 1,0985-90.
27.07.2016
więcej
Złoty czeka na Fed
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło większych emocji.
27.07.2016
więcej
Wrzesińska: Rynki czekają na komunikat FOMC
Niewątpliwie wydarzeniem dzisiejszego dnia jest posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, na którym zostanie podjęta decyzja odnośnie poziomu stóp procentowych. Choć decyzji nie będzie towarzyszyła publikacja najnowszych projekcji makroekonomicznych oraz konferencja prasowa Janet Yellen, to rynki będą zainteresowane treścią komunikatu, która będzie analizowana pod kątem możliwego terminu wzrostu kosztu pieniądza i postrzegania przez Fed obecnej kondycji gospodarki amerykańskiej i sytuacji na rynkach światowych.
27.07.2016
więcej
Zawadzki: Dobre nastroje przed decyzją FOMC
Dzisiaj o 20 czasu polskiego poznamy decyzję FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku). Inwestorzy raczej spodziewają się, że pozostanie status quo. Na tej fali rynki akcji w Europie i w Stanach Zjednoczonych idą w górę, ale również w oczekiwaniu na mocniejsze stymulowanie gospodarki japońskiej.
27.07.2016
więcej
Witczak: Polska giełda zaniepokojona o Pekao, a my czekamy na FOMC
Wykres eurodolara nie notował dziś jakichś szczególnych wahań - co paradoksalnie może oznaczać stan napięcia przed wieczornym posiedzeniem FOMC. A właściwie - przed jego rezultatami, czyli decyzją na temat stóp procentowych (ale tu raczej nie będzie zmiany) oraz komunikatem. Wymowa komunikatu powinna być w miarę pro-dolarowa, choć bez wielkiego nacisku.
27.07.2016
więcej
Witczak: Wpływ na waluty mogą mieć dane z USA
Zapewne stóp nie zmieni, ale rozmaita może być wymowa komunikatu Fed. Niektórzy liczą na to, że będzie dość optymistyczna, że słabe dane majowe z rynku pracy zostaną uznane za jednorazową wpadkę i przeciwstawione dobrym czerwcowym. My w każdym razie podejrzewamy, że piłka jest nadal po stronie dolara.
26.07.2016
więcej
Ryczko: Ograniczona aktywność na złotym. Rynek czeka na nowe impulsy
Początek tygodnia na rynku PLN nie przyniósł większych emocji - wycena krajowej waluty nie podlegała większym zmianom, oscylując blisko punktu odniesienia z piątku. Fakt ten tłumaczyć można wyczekiwaniem przez inwestorów na zbliżające się posiedzenia instytucji centralnych (FED oraz BoJ), jednak również tutaj może być „trudno” o wyraźny impuls do handlu.
26.07.2016
więcej
Sawicki: Wszyscy na coś czekają
Jen czeka na decyzję Banku Japonii i informacje o kształcie pakietu stymulacyjnego, dolar australijski na dane o inflacji za drugi kwartał, dolar amerykański na komunikat Fed i wyjście rentowności dziesięcioletnich obligacji ponad 1,6 proc.
26.07.2016
więcej
Zawadzki: Rynki czekają na Fed oraz BoJ
W tym tygodniu odbędą się posiedzenia Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii. W stosunku do amerykańskiego banku nie ma żadnych oczekiwań, ale BoJ ma już wysoko podniesioną poprzeczkę. Inwestorzy po wygranej rządzącej partii z premierem Shinzo Abe liczą na dodatkową ekspansję fiskalną oraz monetarną.
26.07.2016
więcej
Czekając na Fed, BoJ, Wielką Brytanię i Euroland
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
26.07.2016
więcej
Złoty bez większych zmian. Inwestorzy czekają na banki centralne
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
25.07.2016
więcej
Na eurodolarze poniżej dziesiątki
Na USD/PLN wybroniła się konsolidacja, trwająca od końcówki czerwca.
25.07.2016
więcej
Zawadzki: Czy to już koniec korekty na ropie?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
25.07.2016
więcej
Ryczko: Złoty bez większych zmian. Inwestorzy czekają na banki centralne
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
25.07.2016
więcej
Ryczko: Złoty bez większych zmian, rynek czeka na banki centralne
Ostatnie kilkanaście godzin handlu nie przyniosło większych emocji na kwotowaniach PLN, pomimo zakończenia posiedzenia EBC. Wystąpienie Draghiego było najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji, jednak brak zmian w polityce monetarnej oraz stosunkowo zachowawcza retoryka ograniczyły zmienności na większości walut.
22.07.2016
więcej
Witczak: To wciąż jeszcze eurodolarowa konsolidacja
W ostatnich dniach - w tym wczoraj - widać było na eurodolarze silne testowanie linii 1,10. Sugerowało to, że przebijana jest (dołem) konsolidacja utrzymująca się od końcówki czerwca. Obserwowano zejścia w rejony 1,0980.
22.07.2016
więcej
Kwiecień: Obietnice wyborcze blokują umocnienie złotego
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
22.07.2016
więcej
Białas: Helikopter uziemiony
Rynek akcji z Azji przynosi ochłodzenie nastrojów, ale FX pozostaje zamknięty w wąskich przedziałach wahań. Względnie bogaty w wydarzenia tydzień zmierza ku końcowi, przynosząc pierwsze miarodajne informacje o efektach Brexitu.
22.07.2016
więcej
Rogalski: Inwestorzy czekają już na przyszły tydzień
W piątek rynek jest na razie nieco ospały - to może zmienić się na początku przyszłego tygodnia, kiedy to inwestorzy będą próbować rozegrać posiedzenie FED w środę.
22.07.2016
więcej
Zawadzki: Brytyjskie dane najsłabsze od 2009 roku
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
22.07.2016
więcej
Złoty stabilny. Rynek czeka na EBC
Początek tygodnia przyniósł umocnienie na bazie decyzji Fitch oraz oczekiwań co do transferów kapitałów z Turcji.
21.07.2016
więcej
Sporo nadziei wokół polityki banków centralnych
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
21.07.2016
więcej
Rogalski: Euro słabsze po ECB, rynki czekają na FED
Teoretycznie argumentacja Europejskiego Banku Centralnego mogła dzisiaj dać odwrotny efekt - podczas konferencji prasowej Mario Draghi przyznał, że potrzeba będzie miesięcy, aby oszacować wpływ Brexitu na gospodarkę, który wcale nie musi być duży. Jednocześnie odniósł się do tematu banków przyznając, że spory nawis złych kredytów w części sektora może blokować właściwy kanał transmisji polityki monetarnej, stąd też należy rozważyć publiczną (rządową) pomoc dla tych instytucji.
21.07.2016
więcej
Zawadzki: Złoty zyskuje do większości walut
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
21.07.2016
więcej
Ryczko: Nastroje wokół złotego są całkiem dobre
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
20.07.2016
więcej
Witczak: Turecka lira znów traci na wartości
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
20.07.2016
więcej
Zawadzki: W oczekiwaniu na decyzję EBC
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
20.07.2016
więcej
Kostecki: Euro pod presją przed EBC
W czwartek o godzinie 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a o godzinie 14:30 rozpocznie się konferencja prezesa Banku - Mario Draghiego.
20.07.2016
więcej
Kostecki: Co może zrobić Europejski Bank Centralny?
Już w ten czwartek o godzinie 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a godzinie 14:30 będzie mieć miejsce konferencja prasowa Mario Draghiego. Podobnie jak Mark Carney, tak i Mario Draghi może się wstrzymać z podejmowaniem decyzji odnośnie zmian w prowadzone polityce monetarnej na posiedzeniu, które odbywać się będzie już w tym tygodniu.
19.07.2016
więcej
Ryczko: Niezwykle udany początek tygodnia na złotym
Początek nowego tygodnia wypadł niezwykle korzystnie dla złotego, który zyskiwał blisko 1 proc. na większości zestawień i był jedną z najsilniejszych walut (podstawowych) nie tylko w koszyku CEE ale również na świecie.
19.07.2016
więcej
Witczak: Wtorek przyniesie więcej danych niż poniedziałek
Eurodolar jest teraz w okolicach 1,1080, co oznacza, że trochę wzrósł w porównaniu z poziomami notowanymi w nocy czy nad ranem. Ostatecznie jednak jest to dalsze utrzymywanie konsolidacji, której początki sięgają końcówki czerwca, tj. pierwszych dni po brytyjskim referendum, kiedy to wartość eurodolara gwałtownie się obniżyła.
19.07.2016
więcej
Rogalski: Pierwsze próby rozgrywania dolara przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FED
Zbliżające się posiedzenie FED 27 czerwca może podbić oczekiwania związane z terminem podwyżki stóp procentowych, której prawdopodobieństwo w perspektywie najbliższego roku nie przekracza obecnie 42 proc. Na to zdaje się liczyć część inwestorów, chociaż dolar jest głównie silny za sprawą oczekiwanego „gołębiego” nastawienia i działań innych banków centralnych.
19.07.2016
więcej
ZEW niepokoju z Niemiec
Jak wpływa na zachowanie inwestorów z foreksu?
19.07.2016
więcej
Lira pozostaje słaba, ale to inna waluta najbardziej traci
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
19.07.2016
więcej
Fitch nie ocenił nas źle
Co to oznacza dla wyceny złotego?
18.07.2016
więcej
Wydarzenia w Turcji mogą zaciążyć walutom rynków wschodzących
Zobacz jak wygląda sytuacja złotego.
18.07.2016
więcej
Witczak: Dolar pozostaje relatywnie mocny
Komentarz analityka do bieżącej sytuacji na rynku walutowym.
18.07.2016
więcej
Ryczko: Złoty słabszy przed decyzją agencji Fitch
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
15.07.2016
więcej
Witczak: Funt mocniejszy. Złoty czeka na decyzję Fitch
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
15.07.2016
więcej
Tydzień Banku Anglii. Nie spełnił oczekiwań
Zobacz jak wygląda sytuacja na foreksie.
15.07.2016
więcej
Złoty czeka na dane z Wielkiej Brytanii i decyzję Fitch
Teoretycznie utrzymanie dobrych nastrojów na szerokim rynku powinno w końcu znaleźć odzwierciedlenie w wycenie złotego.
14.07.2016
więcej
W programie Bank Anglii i Fed
Wraz z decyzją Banku Anglii (BoE) poznamy też protokół z posiedzenia tejże instytucji.
14.07.2016
więcej
Anglicy zaskoczyli. Eurodolar znów próbował ruchu w górę
Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.
14.07.2016
więcej
Bank Anglii rozważy możliwe działania w sierpniu
Zobacz, jak jego decyzja wpłynęła na notowania funta.
14.07.2016
więcej
Złoty mocniejszy w ślad za lepszymi nastrojami na szerokim rynku
Na szerokim rynku obserwujemy utrzymanie relatywnie dobrych nastrojów na bazie oczekiwań co do dalszego wsparcia ze strony instytucji centralnych.
13.07.2016
więcej
Nasza waluta zyskała do euro i dolara
Tymczasem jutro mamy posiedzenie Banku Anglii, z czym niektórzy wiążą pewne nadzieje, że w obliczu Brexitu ów bank poluzuje politykę monetarną.
13.07.2016
więcej
Dolar kanadyjski zyskuje po decyzji tamtejszego banku
Zobacz, jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.
13.07.2016
więcej
Ryczko: Rynek czeka na rewizję Fitch
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
12.07.2016
więcej
Witczak: Dolar ma nieco więcej paliwa niż euro
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
12.07.2016
więcej
Przedwczesny ruch na głównej parze walutowej?
Zakładamy, że w dłuższym terminie to dolar powinien być silniejszy.
12.07.2016
więcej
Stabilizacja na złotym, pomimo czynników ryzyka
W szerszym kontekście na większości par związanych ze złotym (poza GBP/PLN) obserwujemy stany konsolidacyjne wynikające z dużej dozy niepewności na rynku.
11.07.2016
więcej
Rynek dolara poznały nowe dane z rynku pracy w USA
Amerykańska waluta może zyskiwać jako bezpieczna przystań w dobie Brexitu, ale ten sam Brexit równocześnie mu nie służy.
11.07.2016
więcej
Brytyjski funt w centrum uwagi
Techniczny układ na GBP/USD nie jest łatwy do interpretacji.
11.07.2016
więcej
Euro kontra dolar - rzut oka na sytuację
Dolar mimo wszystko zyskuje, bo może jawić się jako względnie dobra przystań w dobie zawirowań takich jak Brexit.
11.07.2016
więcej
Rynek dolara poznał nowe dane z USA
Amerykańska waluta może zyskiwać jako bezpieczna przystań w dobie Brexitu, ale ten sam Brexit równocześnie mu nie służy.
11.07.2016
więcej
Złoty nieco mocniejszy po publikacji ostatnich danych
Analogiczny scenariusz wzrostowy obserwowaliśmy na większości zestawień walut rynków wschodzących.
08.07.2016
więcej
Czekamy na wieści o amerykańskim zatrudnieniu
Brexit z jednej strony zniechęca do Europy i skłania do traktowania dolara jako bezpiecznej przystani, a z drugiej – jest przecież kolejnym czynnikiem na rzecz utrzymania luźnej, "akomodacyjnej" polityki w USA.
08.07.2016
więcej
Rogalski: W cieniu odczytów z USA
Piątkowy raport z rynku pracy w USA był istotny, ale nie aż tak, jak wcześniej. Nie zmieni znacząco zapatrywań na kwestię związaną z podwyżkami stóp procentowych w najbliższych miesiącach.
08.07.2016
więcej
Ryczko: Stabilizacja złotego. Bez niespodzianek w RPP
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
07.07.2016
więcej
Rynek poznał amerykańskie dane
Kolejne ważne dane z amerykańskiego rynku pracy zostaną opublikowane w piątek.
07.07.2016
więcej
Dolar potrzebuje paliwa do wzrostu
Wiele może, zatem zależeć od piątkowych odczytów Departamentu Pracy.
07.07.2016
więcej
Przedstawiciele Fed komentują Brexit
W środę około południa poznamy decyzję RPP w temacie stóp procentowych
06.07.2016
więcej
Próba stabilizacji złotego w niesprzyjającym środowisku
W kraju proponowane zmiany dot. OFE przyjęte zostały w najlepszym razie neutralnie, choć nie brak również opinii negatywnych.
06.07.2016
więcej
Rogalski: Dolar podtrzymał wzrosty dzięki dobremu odczytowi ISM
Zwyżki dolara zostały w ostatnich godzinach wyhamowane, co jednak bardziej należy przypisać zwykłej korekcie opartej o czynniki natury technicznej, niż fundamentalnym aspektom. Zwłaszcza, że odczyt ISM dla usług, jaki został opublikowany dzisiaj o godz. 16:00 wypadł nieźle i dał powód do odrobienia wcześniejszych strat.
06.07.2016
więcej
Witczak: Stopy bez zmian, a co słychać w świecie?
Eurodolar powoli, z rozmaitymi niewielkimi zaburzeniami, ale w sumie konsekwentnie idzie dziś na północ.
06.07.2016
więcej
Białas: Wraca zapotrzebowanie na bezpieczne przystanie
Wraca zapotrzebowanie na bezpieczne przystanie, choć w skali, która jeszcze nie martwi. Ale inwestorzy są ostrożni, gdyż jeden dzień przestoju uświadamia, że rajd ryzyka ma wątłe podstawy, a o zmianę sentymentu jest łatwo.
05.07.2016
więcej
Witczak: Polski orzeł z osłabionymi skrzydłami
Poranek na eurodolarze nie przynosi jeszcze jednoznacznego rozstrzygnięcia. Mamy ok. 1,1125-30. Faktem jest jednak, że nowa świeca dzienna rodzi się jako czarna, tj. spadkowa, a jej szczyt jest niższy od wczorajszego, ten zaś od przedwczorajszego. Można zatem podejrzewać, że korekcyjne umocnienie euro (po post-brexitowej przecenie) dobiega końca.
05.07.2016
więcej
Wrzesińska: Funt znów słabszy
Początek bieżącego tygodnia sprzyjał stabilizacji notowań pod nieobecność inwestorów z USA, choć słabszy odczyt indeksu Sentix ze strefy euro może niepokoić. Wskaźnik nastrojów inwestorów spadł w lipcu do poziomu 1,7 pkt. z 9,9 pkt. wobec oczekiwanych 5,0 pkt., co wskazuje na to, że potencjalny Brexit wpłynął negatywnie na sentyment rynkowy.
05.07.2016
więcej
Rogalski: Wraca nerwowość
Dzisiaj rano najbardziej na wartości tracą funt, waluty Antypodów (AUD i NZD), ale i też takie egzotyki, jak meksykańskie peso, rosyjski rubel, czy norweska korona. Wspólny mianownik? Pogorszenie się sytuacji na rynku surowców, oraz mieszane informacje z Chin i Australii.
05.07.2016
więcej
Witczak: Złoty jeszcze się nie podniósł
Za nami już natomiast kilka innych publikacji makroekonomicznych, które można uznać za dość istotne.
05.07.2016
więcej
Ryczko: Uwaga inwestorów skupi się na planach wobec OFE
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
04.07.2016
więcej
Witczak: Brexit wciąż ma wpływ na waluty
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
04.07.2016
więcej
Rogalski: Jutro w centrum uwagi będą Australia i Wielka Brytania
Dolar nie utrzymał zwyżek, jakie obserwowaliśmy przed południem. Niemniej dzisiejszy handel jest specyficzny, gdyż w USA mamy wolne, tj. Dzień Niepodległości.
04.07.2016
więcej
Witczak: Pod znakiem OFE, ale nie tylko
Co słychać na eurodolarze? Słychać, że grane są kursy rzędu 1,11 - 1,1145. Taki mniej więcej jest - jak na razie - zakres dzisiejszych wahań. Nie ma sesji amerykańskiej, rzecz jasna z powodu 4 lipca czyli Święta Niepodległości USA.
04.07.2016
więcej
Witczak: Złoty odzyskuje siły
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
01.07.2016
więcej
Ryczko: Lekkie umocnienie złotego na koniec półrocza
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
01.07.2016
więcej
Białas: Pod nieobecność starszego rodzeństwa
Szeroki ogląd na sytuację na rynkach finansowych nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że w poprzedni piątek rynki doświadczyły szoku. Wiele instrumentów zdołało dorobić część, jeśli nie całość strat z 24 czerwca tak, jakby nic się nie stało. Ale to tylko szaleństwa młodszego rodzeństwa.
01.07.2016
więcej
Ustabilizowanie kursu złotego po odreagowaniu
Ryzyko związane z Brexitem powstrzymuje inwestorów przed zwieszaniem pozycji na walutach rynków wschodzących.
30.06.2016
więcej
Takie są perspektywy eurodolara
W przyszłości przy ocenie pozycji Wielkiej Brytanii istotne będzie to, na ile pozostaje ona wciąż Wielką Brytanią, a na ile targana jest separatyzmami Szkocji i Irlandii Północnej.
30.06.2016
więcej
Rogalski: Carney zapowiada poluzowanie polityki w wakacje, funt traci
Trudno ocenić, czy należy się cieszyć z tego, że Boris Johnson nie weźmie udziału w wyścigu o fotel przyszłego premiera Wielkiej Brytanii, co sam dzisiaj zapowiedział. To potwierdza, że obóz eurosceptyków nie ma za bardzo planu działania, a problemy pozostają - stąd też dzisiejsza reakcja na funcie jest ograniczona.
30.06.2016
więcej
Rogalski: Coraz mniej złudzeń?
Szczyt Unii Europejskiej, dzisiaj już bez udziału brytyjskiego premiera (co samo w sobie jest też symboliczne) nie pozostawił złudzeń - szanse na zahamowanie, bądź nawet odwrócenie procesu Brexitu (choć ten nie został jeszcze formalnie zapoczątkowany przez uruchomienie procedury w oparciu o Artykuł 50 TL) nie są duże. Potężne problemy gospodarcze i polityczne są, zatem przed nami.
29.06.2016
więcej
Ryczko: Złoty odbija, ale potencjał pozostaje ograniczony
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na światowych rynkach przyniosło podbicie wycen bardziej ryzykownych aktywów, co częściowo przełożyło się również na mocniejszego złotego. Od początku tygodnia PLN zyskał na większości zestawień, ustępując jedynie kilku walutom EM (RUB, MXN).
29.06.2016
więcej
Brak dobrych informacji dla rynków
Z danych makro uwagę zwracały we wtorek odczyty z USA.
28.06.2016
więcej
Kwiecień: Złoty trzyma się nieźle
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
28.06.2016
więcej
Ryczko: Złoty stabilniejszy. Jakie scenariusze przed nami?
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
28.06.2016
więcej
Witczak: Sytuacja złotego się nie poprawia
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
27.06.2016
więcej
Dolar beneficjentem zamieszania związanego Brexitem
Biznes i rynki finansowe po wyniku brytyjskiego referendum boleśnie przekonały się, że to co teoretycznie niemożliwe, może takowym się stać, gdyż społeczeństwa są zirytowane działaniami proeuropejskich partii w ostatnich latach.
27.06.2016
więcej
Próba stabilizacji złotego. Rynek analizuje możliwe scenariusze
Nad ranem polska waluta traci ok. 0,7 proc. wobec większości zagranicznych dewiz, co wskazuje na utrzymanie podwyższonego poziomu awersji do ryzyka na rynkach.
27.06.2016
więcej
Rynki budzą się w odmienionym świecie
Kondycja złotego nie jest teraz zbyt dobra. Również ogólna perspektywa jest raczej przeciw polskiej walucie.
27.06.2016
więcej
Rogalski: Brexit staje się faktem?
Komentarz analityka do bieżącej sytuacji na rynkach walutowych.
24.06.2016
więcej
Czas kryzysu, czas przełomu
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
24.06.2016
więcej
"Czarny piątek" dla złotego
Ostatnie godziny przyniosły niebywałą zmienności na rynkach finansowych.
24.06.2016
więcej
Czekając na Wielką Brytanię zerknijmy na Hiszpanię
Szanse na Brexit zdaniem bukmacherów to zaledwie 16 proc.
23.06.2016
więcej
Nadal wszystko może się jeszcze wydarzyć?
Sondaże, które napływały wczoraj i dziś, nie są jednoznaczne.
23.06.2016
więcej
Rogalski: Możliwa asymetria po publikacji wyniku referendum
Główny temat na dziś to jednak brytyjskie referendum, które zakończy się o godz. 23:00. O tej porze telewizja SKY NEWS poda też wyniki sondażu YouGov opartego preferencje wyborcze specjalnie wyselekcjonowanej grupy, która deklarowała wcześniej swój udział w głosowaniu. Nie będzie to zatem klasyczny exit polls, ale bynajmniej jego wiarygodność nie będzie wyższa. Rynki mogą jednak wyraźnie reagować na tę publikację.
23.06.2016
więcej
Kiepas: Brexit? Jaki Brexit?
Dziś zwrot "BREXIT" jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Tyle tylko, że żadnego BREXIT-u nie będzie. Przynajmniej w ocenie rynków finansowych i bukchmacherów.
23.06.2016
więcej
Ryczko: Złoty mocniejszy, referendum w centrum uwagi
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynkach finansowych przyniosło dalsze zwyżki bardziej ryzykownych aktywów na bazie oczekiwań, iż Brytyjczycy zagłosują dziś na tzw. „Bremain”. Lepsze nastroje widoczne były również na wycenie PLN, który zyskiwał ponad 1,0 proc. m.in. wobec tzw. bezpiecznych przystani jak CHF czy USD.
23.06.2016
więcej
Witczak: Nadszedł czas rozstrzygnięć
Wielki dzień, czas rozstrzygnięć, czas przełomu - mocnych słów tym razem nie ma sobie co żałować, bo wydarzenie rzeczywiście jest istotne. Mowa oczywiście o brytyjskim referendum.
23.06.2016
więcej
Rośnie zmienność na rynkach
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
22.06.2016
więcej
Kolejne sondaże kierują wyceną złotego
Polska waluta ponownie była jedną z najsłabszych walut na świecie tracąc praktycznie na każdym zestawieniu.
22.06.2016
więcej
Inwestorzy czekają na Brexit lub jego brak
Od początku kwietnia aż do 6 czerwca na wykresie USD/PLN panował trend wzrostowy.
22.06.2016
więcej
Rogalski: Kolejny sondaż z Wysp ważniejszy, niż wystąpienie Yellen
Sondaż Survation nt. czwartkowego referendum, jaki został podany o godz. 14:30 rynki potraktowały jako pretekst do realizacji zysków z ruchu rozpoczętego jeszcze w czwartkowe po południe, a potwierdzonego po lepszych sondażach z weekendu. Różnica zwolenników UE zmalała do 1 p.p, chociaż nadal duża była liczba niezdecydowanych (10 proc.).
21.06.2016
więcej
Podbicie wyceny złotego. Rynek czeka na wyniki referendum
Rosnące notowania funta wskazują, iż rynek pozycjonuje się pod „optymistyczny” scenariusz, należy jednak pamiętać, iż w takim układzie reakcja na ewentualny „Brexit” zostanie wyraźnie spotęgowana.
21.06.2016
więcej
Wielki moment dla rynku zbliża się wielkimi krokami
Na razie rynek ustawił się pod zwycięstwo zwolenników UE w Wielkiej Brytanii, ale w czwartek może się wiele wydarzyć.
21.06.2016
więcej
Dzień nagłej zmiany klimatu
Brexitu najbardziej prawdopodobne jest, że go nie będzie. Według analityka FMCM, Deklaracje części respondentów są nieco na wyrost.
20.06.2016
więcej
Rogalski: Brexitu nie będzie? Rynki w górę
Najnowsze sondaże zaczynają potwierdzać piątkowe koncepcje rynków, że czwartkowe zabójstwo parlamentarzystki Jo Cox było punktem zwrotnym w kampanii przed referendum i może doprowadzić do wzmocnienia obozu opowiadającego się za pozostaniem we Wspólnocie. Efekt? Na 4 dni przed referendum implikowane prawdopodobieństwo Brexitu liczone przez bukmacherów spadło poniżej 27 proc.
20.06.2016
więcej
Białas: Dziś zacznijmy z mniejszymi obawami o Brexit
Na otwarciu tygodnia rynki zachowują się tak, jakby ryzyko Brexitu było pomijalne. Zwrot w sondażach na rzecz pozostanie Wlk. Brytanii w UE wspiera apetyt na ryzyko, ale w tym tygodniu zmienność jest jedyną pewną rzeczą.
20.06.2016
więcej
Ryczko: Sondaże z Wielkiej Brytanii wspierają złotego
Rozpoczęcie nowego tygodnia handlu na rynkach wskazuje na spadek awersji do ryzyka na co wskazuje m.in. podbicie wyceny PLN oraz kwotowań głównej pary walutowej. Najmocniej zyskuje jednak brytyjski funt (+1,5 proc.) co dość wyraźnie wskazuje na genezę lepszych nastrojów na otwarciu.
20.06.2016
więcej
Witczak: Wahadło odbiło w drugą stronę
Dawniej, gdy nie było mowy o Brexicie, wieści z Wielkiej Brytanii miały relatywnie niewielki wpływ na eurodolara, oddziałując po prostu na pary powiązane z funtem. Ostatnio jednak prawdopodobieństwo Brexitu stało się mocnym miernikiem ogólnego ryzyka rynkowego.
20.06.2016
więcej
Od słabych payrollsów do Brexitu
Rynki zachowują się tak, jakby miało dojść do jakiegoś apokaliptycznego wydarzenia.
17.06.2016
więcej
Rogalski: Przerwa w kampanii - oddech na rynkach
Plotki o przełożeniu termin referendum, jakie pojawiły się wczoraj wieczorem po tym, jak premier Cameron poprosił o dzień ciszy po zabójstwie parlamentarzystki Jo Cox, stały się paliwem do wyraźnego odreagowania wcześniejszego ruchu napędzanego strachem wynikającym z potencjalnego Brexitu.
17.06.2016
więcej
Ryczko: Ograniczenie wzrostów franka powyżej 4,10 zł
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło podbicie zmienności jednak ostatecznie zamknięcia dnia wypadły bliżej punktów odniesienia. Największe ruchy obserwowaliśmy na parze USD/PLN, która lokalnie rosła nawet 1,7 proc..
17.06.2016
więcej
Witczak: Polski złoty w szalonym tańcu
Zakres wahań głównej pary walutowej był dziś spory - od 1,1295 (maksima) do 1,1130 (minima). Ostatecznie jednak wygrywa dolar, jako że jesteśmy przy 1,1185-90, a więc dość nisko, jeśli brać pod uwagę ostatnich kilka sesji.
17.06.2016
więcej
Jednokierunkowy rynek
Rynkowe emocje trudno wycenić, a te mogą jeszcze eskalować przed weekendem.
16.06.2016
więcej
Frank coraz droższy
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
16.06.2016
więcej
Ryczko: Lekkie odreagowanie na rynkach wsparło złotego
Poranny komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
16.06.2016
więcej
Witczak: Euro zaczęło umacniać się wobec dolara
Poranny komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.
16.06.2016
więcej
Rogalski: Mieszane dane przed FED
Wyraźna poprawa regionalnego indeksu FED z Nowego Jorku, który odbił w czerwcu do +6 pkt. z -9 pkt. w maju, oraz wyraźniejsze odbicie bazowej inflacji w cenach producentów (o 0,3 proc. m/m i 1,2 proc. r/r), to dwa korzystne odczyty dla FED, jakie napłynęły dzisiaj z USA.
15.06.2016
więcej
Kiepas: Złoty koryguje przecenę, w centrum uwagi FOMC
Po czterech dniach przeceny złoty dziś zyskuje do głównych walut. Wspiera go poprawa nastrojów na rynkach globalnych i czekanie na wieczorne wyniki posiedzenia FOMC. W kolejnych dniach polska waluta wciąż jednak może znajdować się pod presją sprzedających z uwagi na BREXIT.
15.06.2016
więcej
Fed nie zwątpił w sens podwyżek
Władze monetarne USA od początku maja dążyły do oswojenia uczestników rynku z pomysłem letniej podwyżki.
15.06.2016
więcej
Złoty pod presją, inwestorzy szacują ryzyko Brexit’u
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło kontynuację nerwowości związanej z potencjalnym Brexit’em.
15.06.2016
więcej
Rogalski: Rynki pod wpływem wskazań bukmacherów
Wprawdzie to sondaże są najbardziej porównywane, to jednak w kwestii potencjalnego prawdopodobieństwa Brexitu rynki zdają się bardziej wierzyć bukmacherom. A tu jeszcze rano było nerwowo po tym jak wskazania na wyjście przekroczyły 40 proc. (jeszcze w weekend było to 30 proc.), aby po południu powrócić poniżej 40 proc., co automatycznie dało chwilę oddechu rynkom.
14.06.2016
więcej
Witczak: Rośnie napięcie, spada kurs złotego
Eurodolar jest dziś po 15:00 w okolicach 1,1235, a był jeszcze niżej, pod 1,1210. Zupełnie nie pomogły dobre dane ze Strefy Euro o kwietniowej produkcji przemysłowej.
14.06.2016
więcej
Obawy związane z Brexit-em ciągną złotego w dół
Dodatkową presję na aktywa powiązane z rynkami EM wywierają spadki na rynku surowcowym.
14.06.2016
więcej
Złoty nadal w bardzo słabej formie
Zobacz, jak wygląda sytuacja na foreksie.
14.06.2016
więcej
Co dalej z funtem po referendum?
Do referendum w sprawie Brexitu pozostało 10 dni.
13.06.2016
więcej
Złoty pod negatywną presją
Zobacz, z czego wynika słabość naszej waluty.
13.06.2016
więcej
Strach przed BREXIT-em osłabia złotego
Wydarzeniem poniedziałku na krajowym podwórku będzie publikacja danych nt. inflacji konsumenckiej i bilansu płatniczego.
13.06.2016
więcej

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.